reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie chorobowe > Zasiłek macierzyński wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek macierzyński wypłaca się z ubezpieczenia chorobowego

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym w razie macierzyństwa. Jest to świadczenie wypłacane z ubezpieczenia chorobowego. Składka na ubezpieczenie chorobowe pracowników wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru i jest to jedyna składka opłacana w całości przez pracownika.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

W związku z tym, że składka na ubezpieczenie chorobowe jest w całości opłacana przez pracownika warto wiedzieć, co przysługuje pracownikowi w zamian. Przede wszystkim z ubezpieczenia chorobowego wypłacane są świadczenia w razie choroby i macierzyństwa. Zaliczymy do nich: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński oraz zasiłek opiekuńczy. Jak sama nazwa wskazuje zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje w razie macierzyństwa. Komu jednak przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego? Czy tylko matce dziecka?

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. Przez przyjęcie na wychowanie, które daje prawo do zasiłki macierzyńskiego rozumie się po pierwsze przyjęcie na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia oraz wystąpienie do sadu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia. Po drugie zaś zasiłek przysługuje ubezpieczonej w razie, gdy przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzje o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia.

Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (po ustaniu zatrudnienia), jeśli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży: wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Prawo do zasiłku przysługuje także w razie urodzenia przez kobietę dziecka w czasie przebywania przez nią na urlopie wychowawczym. W przypadku gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

Prawo do zasiłku przysługuje również ojcu dziecka w razie korzystania przez niego z urlopu ojcowskiego oraz w przypadkach, kiedy wykorzystuje on urlop macierzyńskim za matkę dziecka. Ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, jeśli przerwa on zatrudnienie lub inną działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Ponadto  w razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni, zasiłek ten przysługuje ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkowa w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama