| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Konieczne jest częściowe odwrócenie tamtej decyzji, poprzez podniesienie składki dla pracodawców o 2 punkty procentowe. Składka dla pracowników pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Podniesienie wysokość składki rentowej

Premier zapowiedział zwiększenie składki rentowej. Nie jest to pierwsza zmiana wysokości składki rentowej, ale pierwsza zmiana podnosząca wysokość składki. Od dnia 1 stycznia 1999 roku do dnia 30 czerwca 2007 roku wysokość składki rentowej wynosiła 13,00 proc. podstawy wymiaru, zaś od dnia 1 lipca 2007 roku do dnia 2007 roku wysokość składki wynosiła 10,00 proc. podstawy wymiaru. Od dnia 1 stycznia 2008 roku nastąpiło obniżenie składki rentowej. Obniżenie składki rentowej, jak powiedział premier w czasie najlepszej koniunkturę było zbyt daleko idące i spowodowało 20 miliardowy deficyt w systemie rentowym. W związku z tym konieczne jest częściowe odwrócenie tamtej decyzji. Co spowoduje podniesienie składki na ubezpieczenie rentowe dla pracodawców o 2 punkty procentowe. Składka dla pracowników pozostanie na dotychczasowym poziomie.

Sposób opłacania składki na ubezpieczenie rentowe

Obecnie wysokość składki na ubezpieczenie rentowe wynosi 6 proc. podstawy wymiaru. Składka opłacana jest w części  przez pracodawcę (4,5 proc. podstawy wymiaru), a w części przez pracownika (1,5 proc. podstawy wymiaru).

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie rentowe dla pracowników stanowi ich przychód. Za przychód uważa się, według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód uzyskiwany w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą oraz odosobnieniem i zasiłku chorobowego, a także przychód z umowy zlecenia czy umowy o dzieło, jeśli zawarł je pracownik z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. W razie, gdy wynagrodzenie przekroczy w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie pobiera się składki z tytułu ubezpieczenia rentowego.

Zobacz także: Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Źródło: Expose premiera Donalda Tuska

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »