| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > Zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne pracowników

Zasady opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne pracowników

Składkę na ubezpieczenie emerytalne w równych częściach finansują pracodawca i pracownik. Część z tej składki odprowadzania jest do otwartego funduszu emerytalnego.

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne pracownika

Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne jest przychód. Co należy rozumieć pod pojęciem przychód. Chodzi o przychód uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby oraz odosobnienia i zasiłku z tego tytułu, a także  z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieł jeśli zawarł je pracownik z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Prawo wprowadza ograniczenie wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne pracowników, w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej.

Zobacz także: Podstawa wymiaru składek przy dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym

W jaki sposób opłaca się składki na ubezpieczenie emerytalne

Składkę na ubezpieczenie emerytalne pokrywają w równych częściach pokrywają pracodawca i pracownik po 9,76 proc. Składka na ubezpieczenie emerytalne ulega podziałowi. 12,22 proc. księgowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS, 5 proc. księgowane jest na indywidualnym subkoncie prowadzonym przez ZUS a pozostała część - 2,3 proc. odprowadzane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wybranego przez pracownika otwartego funduszu emerytalnego.

Składka w całości jest przekazywana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku pracowników, którzy nie wybrali otwartych funduszy emerytalnych.

Wpłaty składek na ubezpieczenie emerytalne dokonuje się na konto: 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000. Wpłata należności powinna być dokonana przy użyciu odpowiednich dokumentów płatniczych lub w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek.

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek opłacenia składek ZUS za określony miesiąc do 10 dnia miesiąca następnego, w przypadku, kiedy opłacają je tylko za siebie. Natomiast, gdy pracodawca opłaca składki na ZUS za siebie i pracowników, musi to uczynić do 15 dnia miesiąca następnego po miesiącu składkowym.

Zobacz także: Kto i jakie składki na ubezpieczenie opłaca za pracownika

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »