reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Jeśli pracownica dostarczyła do zakładu pracy zwolnienie lekarskie, na którym lekarz wskazał kod B, co oznacza, że pracownica jest niezdolna do pracy w okresie ciąży, należy uznać to za powiadomienie pracodawcy o ciąży. Od tego momentu pracownica będzie korzystać z przywilejów związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży.

UZASADNIENIE

W okresie ciąży pracownicy przysługują szczególne uprawnienia pracownicze. Podstawą do skorzystania z nich przez pracownicę jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak kobieta nie przedstawi stosownego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny w sposób niebudzący wątpliwości lub jeżeli pracownica przedłoży jakiekolwiek oświadczenie podpisane przez lekarza, w którym jest informacja o ciąży, pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec tej pracownicy za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych wymagań dotyczących zaświadczenia o stanie ciąży. Nie ma zatem sztywnych ram ani co do formy takiego zaświadczenia, ani co do jego treści. Istotne jest jedynie, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało jednoznacznie ciążę pracownicy. Tylko w przypadku umów terminowych, których termin rozwiązania przypadałby przed dniem porodu, należy uznać, że niezbędne jest wskazanie w takim zaświadczeniu przewidywanego tygodnia trwającej ciąży w celu ustalenia, czy umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Muszą Państwo także pamiętać, że pracownica nie jest związana żadnym terminem, w którym powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Może zatem to zrobić w dowolnym momencie.

WAŻNE!

Pracownica może poinformować pracodawcę o ciąży w dowolnym momencie.

Zalecane jest jednak, aby informacja o stanie ciąży została przekazana pracodawcy jak najwcześniej, aby pracownica mogła korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Nawet powiadomienie pracodawcy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę nie powoduje utraty jej roszczenia dotyczącego przywrócenia do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNP 1995/22/276).

Największym przywilejem, jaki przysługuje pracownicom w ciąży, jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Wyjątkową ochroną objęte są umowy zawarte na czas nieokreślony, których w okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca może też wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy, w której ona pracuje.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama