Kategorie

Czy do pracownicy, która dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B, należy stosować przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet w ciąży

Beata Tofiluk
Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?

Jeśli pracownica dostarczyła do zakładu pracy zwolnienie lekarskie, na którym lekarz wskazał kod B, co oznacza, że pracownica jest niezdolna do pracy w okresie ciąży, należy uznać to za powiadomienie pracodawcy o ciąży. Od tego momentu pracownica będzie korzystać z przywilejów związanych z ochroną pracy kobiet w ciąży.

UZASADNIENIE

W okresie ciąży pracownicy przysługują szczególne uprawnienia pracownicze. Podstawą do skorzystania z nich przez pracownicę jest przedłożenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego ciążę (art. 185 § 1 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak kobieta nie przedstawi stosownego zaświadczenia, a stan ciąży jest widoczny w sposób niebudzący wątpliwości lub jeżeli pracownica przedłoży jakiekolwiek oświadczenie podpisane przez lekarza, w którym jest informacja o ciąży, pracodawca ponosi odpowiedzialność wobec tej pracownicy za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Przepisy nie przewidują żadnych szczególnych wymagań dotyczących zaświadczenia o stanie ciąży. Nie ma zatem sztywnych ram ani co do formy takiego zaświadczenia, ani co do jego treści. Istotne jest jedynie, aby zostało wydane przez lekarza i stwierdzało jednoznacznie ciążę pracownicy. Tylko w przypadku umów terminowych, których termin rozwiązania przypadałby przed dniem porodu, należy uznać, że niezbędne jest wskazanie w takim zaświadczeniu przewidywanego tygodnia trwającej ciąży w celu ustalenia, czy umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.

Muszą Państwo także pamiętać, że pracownica nie jest związana żadnym terminem, w którym powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Może zatem to zrobić w dowolnym momencie.

WAŻNE!

Pracownica może poinformować pracodawcę o ciąży w dowolnym momencie.

Zalecane jest jednak, aby informacja o stanie ciąży została przekazana pracodawcy jak najwcześniej, aby pracownica mogła korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Nawet powiadomienie pracodawcy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę nie powoduje utraty jej roszczenia dotyczącego przywrócenia do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95, OSNP 1995/22/276).

Największym przywilejem, jaki przysługuje pracownicom w ciąży, jest ochrona przed zwolnieniem z pracy. Wyjątkową ochroną objęte są umowy zawarte na czas nieokreślony, których w okresie ciąży pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy). Pracodawca może też wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia likwidacji lub upadłości firmy, w której ona pracuje.

Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem dotyczy również umów terminowych. Kończy się jednak z upływem okresu, na który taka umowa była zawarta, jeżeli miałaby ona ulec rozwiązaniu przed upływem 3. miesiąca ciąży. Jeżeli jednak umowy zawarte na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy oraz na okres próbny przekraczający 1 miesiąc uległyby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłużają się z mocy prawa do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Nie ulega przedłużeniu do dnia porodu umowa o pracę na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Ochroną trwałości stosunku pracy nie są objęte również umowy zawarte na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca.

Kodeks pracy nie tworzy odrębnych regulacji dotyczących czasu pracy kobiet w ciąży. Wprowadza jednak odstępstwa od ogólnych zasad obowiązujących w tym zakresie. Ograniczenia te dotyczą możliwości zatrudniania kobiet w ciąży w systemach i rozkładach czasu pracy, w których dopuszczalne jest wydłużanie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Nie mogą Państwo zatem swobodnie dysponować czasem pracy ciężarnych pracownic zatrudnionych w ramach systemu równoważnego czasu pracy, skróconego tygodnia pracy i pracy weekendowej, a także wykonujących pracę w ruchu ciągłym. W tych systemach czasu pracy pracownica w ciąży nie może bowiem pracować dłużej niż 8 godzin i to niezależnie od obowiązującego ją rozkładu czasu pracy (art. 148 Kodeksu pracy). Pracownica nie może ponosić ujemnych konsekwencji finansowych z tytułu zakazu pracy powyżej 8 godzin w tych systemach czasu pracy.

Zagrożenie (–)

Pracownica w ciąży nie może wykonywać pracy powyżej 8 godzin na dobę.

Muszą Państwo także pamiętać o zakazie zatrudniania ciężarnej pracownicy w godzinach nadliczbowych (art. 178 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz ten jest bezwzględny, co oznacza, że pracownik i pracodawca nie mogą postanowić o jego niestosowaniu np. w przepisach wewnątrzzakładowych. Zakaz bezwzględny dotyczy także wykonywania przez pracownicę w ciąży pracy w porze nocnej. Jeżeli zatrudniają Państwo pracownicę w porze nocnej, na okres ciąży konieczne jest dokonanie zmian w jej rozkładzie czasu pracy, tak aby pracownica nie pracowała w nocy. Jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, należy przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości - zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

 • art. 148, art. 177, art. 178 § 1, art. 185 § 1 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.