REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać firmą przyjazną mamie

Małgorzata Rzewuska

REKLAMA

Organizacje, które chcą być atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzają różne rozwiązania ułatwiające swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. W dużej mierze polityka prowadzona przez firmy zależy od potrzeb jej pracowników. Niewątpliwie szczególną ich grupą są rodzice. Jedną z polskich firm, w której można dostrzec przyjazne nastawienie do mam, jest Imperial Tobacco Polska SA.

Jak pokazują wyniki Raportu Instytutu CRF „Europejscy Top Employers 2011 – najlepsze praktyki HR”, najczęściej stosowanymi świadczeniami dodatkowymi wpływającymi na atrakcyjność pracodawcy dla pracowników będących rodzicami są: opieka medyczna, urlopy bezpłatne/inne dłuższe urlopy okolicznościowe, przedłużony urlop macierzyński oraz żłobek/przedszkole dla dzieci pracowników (zobacz wykres 1).

Ważna jest też możliwość skorzystania z elastycznych warunków pracy. W tym aspekcie 20 polskich Top Employers w porównaniu do około 400 Top Employers w całej Europie, wypada dobrze (zobacz wykres 2).

Wymienione benefity ułatwiają pracownikom organizację życia rodzinnego i zawodowego. W nadchodzących latach wszystko to będzie zyskiwało na znaczeniu, m.in. dlatego, że wzrośnie niedobór talentów, a zwłaszcza talentów z doświadczeniem. Firmy, które będą atrakcyjnymi pracodawcami dla różnych grup docelowych, będą miały wyższy wskaźnik retencji pracowników, mniejszą rotację i mniejsze koszty. To nie jest już wyzwaniem operacyjnym, ale strategicznym.

Work-life balance

Imperial Tobacco Polska SA od 1996 r. stanowi część globalnego koncernu tytoniowego, choć historia firmy ma w Wielkopolsce długą, sięgającą 1862 r., tradycję. Obecnie na polskim rynku jest to trzeci producent papierosów. Jak w każdej organizacji, tak i tu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba pracować dłużej. Jednak procesy w firmie są tak ustawione, aby pracownicy nie byli przytłoczeni obowiązkami i nie musieli stale pracować po godzinach. – Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo istotna, zarówno dla zaangażowania pracowników, jak i ich efektywności. Szanujemy czas prywatny naszych pracowników i ich prawo do wypoczynku i pilnujemy, aby prawo to było przestrzegane – mówi Anna Dębicka-Rasiak, dyrektor ds. personalnych w Imperial Tobacco Polska. – Regułą jest unikanie telefonów służbowych poza godzinami pracy czy w czasie urlopu.

Mimo że wymagania stawiane przez firmę są dosyć wysokie, to zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest w organizacji ważnym aspektem.

Programy promujące work-life balance budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy.

Junior w Imperial Tobacco

W 2008 roku grupa stażystów jesiennej edycji programu stażowego opracowała koncepcję programu, którego celem miało być objęcie szczególną opieką kobiet w ciąży i młodych mam oraz ułatwienie im ponownej adaptacji w pracy. W ten sposób powstał program „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, który wszedł w życie we wrześniu 2009 roku, a w fabryce w Radomiu został wdrożony w październiku 2010 roku. Jest on skierowany zarówno do tych kobiet, które spodziewają się dziecka, jak i do tych, które chcą je adoptować.

– Głównym celem programu jest wspieranie kobiet w pogodzeniu dwóch ważnych ról mamy i pracownika. Wiem z własnego doświadczenia, że taka sytuacja stanowi wyzwanie. W trakcie mojej drogi zawodowej w Imperial Tobacco zostałam dwa razy mamą i dzięki indywidualnemu podejściu moich przełożonych nie straciłam kontaktu z firmą w czasie urlopu macierzyńskiego, a co ważniejsze, mogłam stopniowo powrócić do pełnej aktywności zawodowej. Zależało mi na tym, aby podobne możliwości zostały stworzone dla pozostałych kobiet na wszystkich poziomach w organizacji – podkreśla Anna Chudzichowska, kierownik ds. personalnych.


Pakiet świadczeń

Firma wspiera mamy, oferując różnorodne świadczenia. Przykładowo na terenie zakładu są wyznaczone pomieszczenia, w których pracownica może znaleźć chwile prywatności. Są one opatrzone logo programu „Junior w Imperial Tobacco”.

– Młoda mama otrzymuje od pracowników Działu Personalnego pakiet informacji oraz broszur na temat: szkół rodzenia, aktualnej sytuacji prawnej oraz przywilejów, jakie przysługują mamom, np. ograniczeń w zatrudnieniu w okresie ciąży czy innych przysługujących im praw. Dostaje również prenumeratę czasopisma „Dziecko” oraz płytę z muzyką relaksacyjną. W trosce o wygodę oraz jej komfort oferowane są specjalne miejsca parkingowe w pobliżu budynków zakładu. Firma ma też świadomość, że powrót do pracy może dla młodej mamy stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego utrzymuje z młodą mamą stały kontakt, np. wysyłając kartę gratulacyjną czy bon do sieci sklepów kosmetycznych – wyjaśnia Ewa Leśniak, młodszy specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i szkoleń w Imperial Tobacco Polska.

Nie później niż 20 dni przed powrotem młodej mamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wypoczynkowym jest ona zapraszana na spotkanie adaptacyjne z przełożonym, na którym m.in. omawia swój powrót do pracy. To bardzo ułatwia ponowne wdrożenie się do obowiązków. – Ponadto firma w trosce o radość z macierzyństwa oferuje do wyboru: Pakiet 120, czyli dodatkowy czas wolny w postaci w pełni płatnego, przedłużonego wypoczynku bądź skróconego czasu pracy (120 godzin) lub Pakiet Fitness – dodatkowy czas wolny w postaci 32 godzin wolnych od pracy oraz karnet sportowo-rekreacyjny. Mamy maluchów do czwartego roku życia – oprócz przewidzianych w kodeksie pracy 2 dni w roku opieki nad dzieckiem – mają również prawo do jednego, dodatkowego, takiego dnia wolnego – podkreśla Ewa Leśniak.

Elastyczne warunki pracy

Dla pracownic przygotowujących się do roli mamy, jak i młodych rodziców niewątpliwie dużym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z elastycznych warunków zatrudnienia. Oczywiście kryterium decyzyjnym jest tu zakres stanowiska oraz rozważenie, czy dana praca możliwa jest do wykonania w ten właśnie sposób. Po konsultacji z przełożonym i akceptacji kierownika Działu Personalnego oraz dyrektora zakładu jest możliwość podjęcia pracy w formie telepracy.

– Jestem mamą trzech cudownych córeczek, z których najmłodsza skończyła właśnie roczek. Podczas ciąży miałam możliwość pracy zdalnej z domu, wykorzystując laptopa, internet, pocztę elektroniczną i telefon. Sama ustalałam sobie wtedy godziny pracy, bo na koniec dnia liczył się efekt. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego otrzymałam od firmy miłą niespodziankę w postaci półtora rocznego karnetu do klubu fitness. Teraz łatwiej zrzucić mi zbędne kilogramy i wrócić do figury sprzed ciąży. Elastyczny czas pracy daje mi możliwość pogodzenia obowiązków rodzinnych z wykonywaniem codziennych zadań zawodowych – dzieli się Joanna Leszczyńska, kierownik ds. wynagrodzeń i świadczeń w Imperial Tobacco Polska.

Nieocenione poczucie docenienia

Niewątpliwie programy, jak opisywany w artykule, promują równowagę między życiem prywatnym a pracą, budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy. Dlatego w czasach walki o talenty warto podejmować wysiłki, aby przyciągnąć i utrzymać najlepszych. W Imperial Tobacco dostrzegane są także dodatkowe zalety wprowadzonego programu.

– Przede wszystkim nasze mamy nie obawiają się mówić o swoich planach macierzyńskich oraz celebrują swoje macierzyństwo. Szybko informują nas o swoim stanie, co pozwala nam jako pracodawcy właściwie zaplanować okres ich nieobecności w pracy i dobrze się do niego przygotować. Ponadto nasze mamy czują się zrozumiane i doceniane. Czują, że pracodawca wspiera je w pięknych, ale czasami też w trudnych organizacyjnie momentach – mówi Anna Dębicka-Rasiak. Najlepiej świadczą o tym wypowiedzi beneficjentek programu „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, które podkreślają, że czują się wartościowymi i wyjątkowymi pracownikami.


Wykres 1

Świadczenia dodatkowe i warunki pracy

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA