Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać firmą przyjazną mamie

Małgorzata Rzewuska
Organizacje, które chcą być atrakcyjnym miejscem pracy, wprowadzają różne rozwiązania ułatwiające swoim pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. W dużej mierze polityka prowadzona przez firmy zależy od potrzeb jej pracowników. Niewątpliwie szczególną ich grupą są rodzice. Jedną z polskich firm, w której można dostrzec przyjazne nastawienie do mam, jest Imperial Tobacco Polska SA.

Jak pokazują wyniki Raportu Instytutu CRF „Europejscy Top Employers 2011 – najlepsze praktyki HR”, najczęściej stosowanymi świadczeniami dodatkowymi wpływającymi na atrakcyjność pracodawcy dla pracowników będących rodzicami są: opieka medyczna, urlopy bezpłatne/inne dłuższe urlopy okolicznościowe, przedłużony urlop macierzyński oraz żłobek/przedszkole dla dzieci pracowników (zobacz wykres 1).

Ważna jest też możliwość skorzystania z elastycznych warunków pracy. W tym aspekcie 20 polskich Top Employers w porównaniu do około 400 Top Employers w całej Europie, wypada dobrze (zobacz wykres 2).

Wymienione benefity ułatwiają pracownikom organizację życia rodzinnego i zawodowego. W nadchodzących latach wszystko to będzie zyskiwało na znaczeniu, m.in. dlatego, że wzrośnie niedobór talentów, a zwłaszcza talentów z doświadczeniem. Firmy, które będą atrakcyjnymi pracodawcami dla różnych grup docelowych, będą miały wyższy wskaźnik retencji pracowników, mniejszą rotację i mniejsze koszty. To nie jest już wyzwaniem operacyjnym, ale strategicznym.

Work-life balance

Imperial Tobacco Polska SA od 1996 r. stanowi część globalnego koncernu tytoniowego, choć historia firmy ma w Wielkopolsce długą, sięgającą 1862 r., tradycję. Obecnie na polskim rynku jest to trzeci producent papierosów. Jak w każdej organizacji, tak i tu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba pracować dłużej. Jednak procesy w firmie są tak ustawione, aby pracownicy nie byli przytłoczeni obowiązkami i nie musieli stale pracować po godzinach. – Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest bardzo istotna, zarówno dla zaangażowania pracowników, jak i ich efektywności. Szanujemy czas prywatny naszych pracowników i ich prawo do wypoczynku i pilnujemy, aby prawo to było przestrzegane – mówi Anna Dębicka-Rasiak, dyrektor ds. personalnych w Imperial Tobacco Polska. – Regułą jest unikanie telefonów służbowych poza godzinami pracy czy w czasie urlopu.

Mimo że wymagania stawiane przez firmę są dosyć wysokie, to zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym jest w organizacji ważnym aspektem.

Programy promujące work-life balance budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy.

Junior w Imperial Tobacco

W 2008 roku grupa stażystów jesiennej edycji programu stażowego opracowała koncepcję programu, którego celem miało być objęcie szczególną opieką kobiet w ciąży i młodych mam oraz ułatwienie im ponownej adaptacji w pracy. W ten sposób powstał program „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, który wszedł w życie we wrześniu 2009 roku, a w fabryce w Radomiu został wdrożony w październiku 2010 roku. Jest on skierowany zarówno do tych kobiet, które spodziewają się dziecka, jak i do tych, które chcą je adoptować.

– Głównym celem programu jest wspieranie kobiet w pogodzeniu dwóch ważnych ról mamy i pracownika. Wiem z własnego doświadczenia, że taka sytuacja stanowi wyzwanie. W trakcie mojej drogi zawodowej w Imperial Tobacco zostałam dwa razy mamą i dzięki indywidualnemu podejściu moich przełożonych nie straciłam kontaktu z firmą w czasie urlopu macierzyńskiego, a co ważniejsze, mogłam stopniowo powrócić do pełnej aktywności zawodowej. Zależało mi na tym, aby podobne możliwości zostały stworzone dla pozostałych kobiet na wszystkich poziomach w organizacji – podkreśla Anna Chudzichowska, kierownik ds. personalnych.


Pakiet świadczeń

Firma wspiera mamy, oferując różnorodne świadczenia. Przykładowo na terenie zakładu są wyznaczone pomieszczenia, w których pracownica może znaleźć chwile prywatności. Są one opatrzone logo programu „Junior w Imperial Tobacco”.

– Młoda mama otrzymuje od pracowników Działu Personalnego pakiet informacji oraz broszur na temat: szkół rodzenia, aktualnej sytuacji prawnej oraz przywilejów, jakie przysługują mamom, np. ograniczeń w zatrudnieniu w okresie ciąży czy innych przysługujących im praw. Dostaje również prenumeratę czasopisma „Dziecko” oraz płytę z muzyką relaksacyjną. W trosce o wygodę oraz jej komfort oferowane są specjalne miejsca parkingowe w pobliżu budynków zakładu. Firma ma też świadomość, że powrót do pracy może dla młodej mamy stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego utrzymuje z młodą mamą stały kontakt, np. wysyłając kartę gratulacyjną czy bon do sieci sklepów kosmetycznych – wyjaśnia Ewa Leśniak, młodszy specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i szkoleń w Imperial Tobacco Polska.

Nie później niż 20 dni przed powrotem młodej mamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wypoczynkowym jest ona zapraszana na spotkanie adaptacyjne z przełożonym, na którym m.in. omawia swój powrót do pracy. To bardzo ułatwia ponowne wdrożenie się do obowiązków. – Ponadto firma w trosce o radość z macierzyństwa oferuje do wyboru: Pakiet 120, czyli dodatkowy czas wolny w postaci w pełni płatnego, przedłużonego wypoczynku bądź skróconego czasu pracy (120 godzin) lub Pakiet Fitness – dodatkowy czas wolny w postaci 32 godzin wolnych od pracy oraz karnet sportowo-rekreacyjny. Mamy maluchów do czwartego roku życia – oprócz przewidzianych w kodeksie pracy 2 dni w roku opieki nad dzieckiem – mają również prawo do jednego, dodatkowego, takiego dnia wolnego – podkreśla Ewa Leśniak.

Elastyczne warunki pracy

Dla pracownic przygotowujących się do roli mamy, jak i młodych rodziców niewątpliwie dużym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z elastycznych warunków zatrudnienia. Oczywiście kryterium decyzyjnym jest tu zakres stanowiska oraz rozważenie, czy dana praca możliwa jest do wykonania w ten właśnie sposób. Po konsultacji z przełożonym i akceptacji kierownika Działu Personalnego oraz dyrektora zakładu jest możliwość podjęcia pracy w formie telepracy.

– Jestem mamą trzech cudownych córeczek, z których najmłodsza skończyła właśnie roczek. Podczas ciąży miałam możliwość pracy zdalnej z domu, wykorzystując laptopa, internet, pocztę elektroniczną i telefon. Sama ustalałam sobie wtedy godziny pracy, bo na koniec dnia liczył się efekt. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego otrzymałam od firmy miłą niespodziankę w postaci półtora rocznego karnetu do klubu fitness. Teraz łatwiej zrzucić mi zbędne kilogramy i wrócić do figury sprzed ciąży. Elastyczny czas pracy daje mi możliwość pogodzenia obowiązków rodzinnych z wykonywaniem codziennych zadań zawodowych – dzieli się Joanna Leszczyńska, kierownik ds. wynagrodzeń i świadczeń w Imperial Tobacco Polska.

Nieocenione poczucie docenienia

Niewątpliwie programy, jak opisywany w artykule, promują równowagę między życiem prywatnym a pracą, budują poczucie bezpieczeństwa pracowników oraz zaufanie do pracodawcy. Dlatego w czasach walki o talenty warto podejmować wysiłki, aby przyciągnąć i utrzymać najlepszych. W Imperial Tobacco dostrzegane są także dodatkowe zalety wprowadzonego programu.

– Przede wszystkim nasze mamy nie obawiają się mówić o swoich planach macierzyńskich oraz celebrują swoje macierzyństwo. Szybko informują nas o swoim stanie, co pozwala nam jako pracodawcy właściwie zaplanować okres ich nieobecności w pracy i dobrze się do niego przygotować. Ponadto nasze mamy czują się zrozumiane i doceniane. Czują, że pracodawca wspiera je w pięknych, ale czasami też w trudnych organizacyjnie momentach – mówi Anna Dębicka-Rasiak. Najlepiej świadczą o tym wypowiedzi beneficjentek programu „Junior w Imperial Tobacco Polska SA”, które podkreślają, że czują się wartościowymi i wyjątkowymi pracownikami.


Wykres 1

Świadczenia dodatkowe i warunki pracy

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
  Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów
  Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.
  Polski Ład 2.0 - problemy z wyliczeniem podstawy składki zdrowotnej
  Nowelizacja Polskiego Ładu, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, daje podatnikom rozliczającym się na ryczałcie możliwość zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne już od połowy tego roku. Odpowiedniego wpisu do CEIDG należy dokonać do 22 sierpnia. W tym przypadku pojawia się jednak ważne pytanie: jak obliczyć składkę zdrowotną za pierwsze półrocze.
  Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę
  Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.
  Ponaglenie w sprawie urzędowej
  Jeśli sprawa urzędowa nie została załatwiona w terminie lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne, masz prawo wnieść ponaglenie. Jeśli natomiast procedura dotyczy urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, upewnij się wcześniej, że ponaglenie będzie skuteczne.
  Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
  Osobie legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności przysługują dodatkowe uprawnienia pracownicze. Wynikają one z przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dotyczą one przede wszystkim czasu pracy, przerw w pracy i wymiaru urlopu. Oto one.
  Ponad 770 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce
  Już ponad 770 tys. obywateli Ukrainy jest zatrudnionych legalnie w naszym kraju - powiedział we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Ponad połowa pracowników preferuje zdalny i hybrydowy model pracy
  Hybrydowy model pracy, który coraz chętniej wybierany jest przez samych pracowników, wymaga dużych zmian w modelu operacyjnym wielu firm. Zanim jednak pracownicy przejdą na pożądany przez nich system pracy, powinni posiąść niezbędne kompetencje. Zyskają jednak na tym też organizacje, które będą mogły łowić talenty na znacznie większym obszarze. Sukcesy widać już dziś. Nawet w firmach z sektora przemysłu ciężkiego, które w ”hybrydowym” świecie mogli zdobyć pracowników wcześniej niedostępnych.
  Czy to koniec sprzedaży bezpośredniej? Przedstawiciele handlowi powinni się zmienić!
  Jesteś przedstawicielem handlowym? Zadbaj o nowe kompetencje. Raport firmy Showpad mówi jasno - detaliści powoli, acz skutecznie, zmieniają swoje preferencje. Coraz częściej od tradycyjnych spotkań z przedstawicielem handlowym, wolą kupować towary online. Zdecydowana większość, bo aż 86 proc. osób odpowiedzialnych za zakupy w dużych firmach, od spotkań twarzą w twarz woli transakcje zawierane w sposób wirtualny. Im młodszy pytany, tym chętniej wybiera internet. Tylko 8 proc. milenialsów oraz osób z pokolenia Z preferuje spotkanie z handlowcem.
  W II kw. 2022 r. rynek utrzymał dynamikę zatrudnienia
  Uwarunkowania makro- i mikroekonomicznie równomiernie oddziałują na ogół rynku i innowacyjne przedsiębiorstwa – wynika z raportu ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2022 r.”. W II kw. 2022 r. utrzymał się dystans pod względem dynamiki zatrudnienia między rynkiem (+2,3 proc. vs II kw. 2021 r. wg danych Głównego Urzędu Statystycznego) a firmami należącymi do Nowoczesnej Gospodarki (+3,46 proc. vs II kw. 2021 r.) i wyniósł 1,16 p.p.
  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców objętych ubezpieczeniem społecznym
  Liczba cudzoziemców pracujących legalnie w Polsce i podlegających ubezpieczeniom społecznym przekroczyła już milion. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec lipca do ubezpieczenia emerytalnego zgłoszonych było niemal 1 mln 25 tys. cudzoziemców.
  Komplet: Zmiany w Kodeksie pracy 2022
  Zapraszamy do udziału w webinariach na temat zmian w Kodeksie pracy. Przy zakupie dwóch webinariów drugie 50% taniej. Komplet składa się z 2 webinariów: „Nieobecności pracownicze po nowelizacjach Kodeksu pracy” oraz „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy”. Szkolenia poprowadzą Aleksander Kuźniar i Paweł Ziółkowski. Każdy z uczestników webinariów otrzyma imienny certyfikat. Polecamy!