reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

Czy należy opłacać składki za absolwenta, który kontynuuje kształcenie

W grudniu 2011 r. podpisaliśmy umowę zlecenia ze studentem V roku studiów. Zleceniobiorca obronił pracę magisterską 12 stycznia 2012 r. Oprócz tego od października 2011 r. nasz zleceniobiorca uczęszcza na 3-semestralne studia podyplomowe. Wynagrodzenie za wykonanie zlecenia w styczniu wypłacimy zleceniobiorcy ostatniego dnia miesiąca. Czy powinniśmy opłacić od niego składki ZUS? Jakim ubezpieczeniom podlega ta osoba do i po 12 stycznia br.?

Jeżeli Państwa zleceniobiorca nie ukończył jeszcze 26. roku życia, wówczas do ukończenia przez niego studiów magisterskich (do 12 stycznia 2011 r. włącznie) z tytułu zawartej umowy zlecenia nie należy w ogóle zgłaszać go do ZUS i nie należy opłacać za niego żadnych składek. Po ukończeniu przez niego studiów (czyli od 13 stycznia 2012 r.) powinni Państwo zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Kontynuacja przez niego nauki na studiach podyplomowch nie stanowi podstawy do zwolnienia z opłacania składek ZUS.

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega, co do zasady, obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wówczas ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Ta generalna zasada nie ma zastosowania m.in. do osób, które są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami – do ukończenia przez nie 26. roku życia.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach wyższych, przez które rozumie się studia:

  • pierwszego stopnia (kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata, inżyniera lub równorzędnego określonego kierunku studiów i profilu kształcenia, potwierdzony odpowiednim dyplomem),
  • drugiego stopnia (zakończone uzyskaniem tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego określonego kierunku studiów i profilu kształcenia, potwierdzone odpowiednim dyplomem) lub
  • jednolite studia magisterskie.

Studia podyplomowe są natomiast odrębną formą kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, kończącą się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych, prowadzoną przez uprawnione do tego pomioty. Zdarza się, że na studia podyplomowe są przyjmowani studenci ostatniego roku studiów wyższych, ale uzyskanie świadectwa ukończenia studiów podyplomowych zawsze jest uzależnione od wcześniejszego uzyskania kwalifikacji 1 lub 2 stopnia – czyli ukończenia studiów.

Słuchacz studiów podyplomowych nie jest studentem, co oznacza, że w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia, niezależnie od swojego wieku, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu albo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (w zależności od tego, czy posiada inne tytuły do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym).

WAŻNE!

Słuchacz studiów podyplomowych nie jest studentem w rozumieniu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, co oznacza, że podlega on ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy zlecenia bez względu na wiek.

Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego (w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu; w przypadku kierunku farmacja – data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama