reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

ZUS dokona zwrotu nadpłaty w ciągu 30 dni od złożenia przez Państwa dokumentacji korygującej z wykazanymi prawidłowymi podstawami wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Kwota podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych jest ograniczona do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Roczne ograniczenie dotyczy wszystkich ubezpieczonych. Płatnik zaprzestaje obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a także na FEP, jeżeli składki są opłacane za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty ograniczenia (art. 19 ust. 5 ustawy systemowej). W 2011 r. ograniczenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi 100 770 zł.

Stwierdzenie nadpłaty powstałej wskutek dalszego opłacania składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu przez ubezpieczonego progu 30-krotności może nastąpić w wyniku stwierdzenia nadpłaty przez płatnika (który np. otrzymał dodatkowe informacje od ubezpieczonego lub stwierdził błąd na podstawie własnej dokumentacji kadrowo-płacowej). O fakcie opłacenia nienależnych składek płatnika może także poinformować ZUS, który na podstawie danych zaewidencjonowanych w kompleksowym systemie informatycznym (KSI ZUS) ma możliwość stwierdzenia takiego faktu. ZUS powinien zawiadomić płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mają być zwrócone, chyba że ich kwota nie przekracza wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (4-krotność opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej, tj. obecnie 4 x 2,20 zł = 8,80 zł).

Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot (art. 24 ust. 6 a ustawy systemowej). Po otrzymaniu zawiadomienia z ZUS płatnik może wnioskować o zwrot składek w dowolnym terminie – ograniczonym jedynie terminem przedawnienia należności. Ten stan prawny obowiązuje od 20 lipca br. Przed tą datą płatnicy mieli tylko 7 dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych składek od dnia otrzymania zawiadomienia z ZUS w tej sprawie. Po tym terminie nadpłata mogła być „zwrócona” tylko w formie zaliczenia jej w poczet bieżących lub przyszłych składek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama