reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownica na zasiłku chorobowym i macierzyńskim - rozliczanie składki na ubezpieczenie na życie

Pracownicy naszej firmy są objęci ubezpieczeniem grupowym. Składki na to ubezpieczenie finansuje firma jako pracodawca. Jedna z naszych pracownic od 12 września br. przebywała na zasiłku chorobowym. 20 września urodziła dziecko i przeszła na urlop i zasiłek macierzyński. Podczas choroby i pobierania zasiłków jest za nią opłacana składka grupowego ubezpieczenia na życie wynosząca 65 zł miesięcznie. Jak prawidłowo rozliczyć tę składkę w dokumentacji ZUS za okres choroby i urlopu macierzyńskiego? Jak postąpić, gdy po urlopie macierzyńskim pracownica złoży wniosek o urlop wychowawczy i również w tym okresie będzie objęta ubezpieczeniem grupowym, a pracodawca będzie kontynuował opłacanie za nią składki?

Składka na ubezpieczenie grupowe opłacana w czasie pobierania zasiłku chorobowego (a także wynagrodzenia chorobowego) jest wyłączona z podstawy oskładkowania, gdy jednocześnie spełnione są następujące warunki:

  • kwota składki stanowi przychód ze stosunku pracy,
  • składka jest składnikiem wynagrodzenia należnym za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • prawo do opłacenia składki przez pracodawcę za okres pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku wynika wprost z wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu.

Natomiast w okresie pobierania przez pracownicę zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym kwota składki ubezpieczenia na życie opłacanej przez pracodawcę w ogóle nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z kolei przychodami, pod względem podatkowym, są nie tylko wszelkie wypłaty pieniężne, ale także wartość świadczeń w naturze, innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń ponoszonych za pracownika. Składka finansowana przez pracodawcę z tytułu objęcia pracowników grupowym ubezpieczeniem na życie stanowi przychód ze stosunku pracy, jeżeli stroną upoważnioną do odbioru świadczeń odszkodowawczych jest pracownik (lub np. członek jego rodziny), a nie pracodawca. Tym samym kwota tej składki wchodzi do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, za którego została opłacona.

Sytuacja ulegnie jednak zmianie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i otrzymuje z tego tytułu świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy). Jeżeli pracodawca również w tym okresie finansuje mu składkę ubezpieczenia na życie, wówczas, pod pewnymi warunkami, taki składnik wynagrodzenia może zostać wyłączony z podstawy oskładkowania. Listę przychodów wyłączonych z podstawy wymiaru składek zawiera rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe). Wśród przychodów zwolnionych z oskładkowania są m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłków chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku (§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama