reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Zleceniobiorca (23 lata), zatrudniony w naszej firmie od początku 2011 r., w październiku br. rozpoczął studia zaoczne. O tym fakcie dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdyż zleceniobiorca nie poinformował kadr o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych. Zleceniobiorca ten jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

Należy jak najszybciej wyjaśnić ze zleceniobiorcą, czy faktycznie podjął studia, jakiego rodzaju i kiedy został wpisany na listę studentów. Przekazane Państwu informacje powinien potwierdzić pisemnie. Następnie – w razie potwierdzenia, że zleceniobiorca jest studentem – należy wyrejestrować go z ZUS od dnia rozpoczęcia studiów. Jeżeli rozliczyli Państwo w ZUS składki za okres, kiedy zleceniobiorca nie podlegał już ubezpieczeniom, należy przed wyrejestrowaniem złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych, a ubezpieczonemu zwrócić kwotę składek nienależnie potrąconych z jego wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia, co do zasady, jest tytułem do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Wyjątek od tej reguły stanowi m.in. zlecenie zawarte ze studentem (także uczniem szkoły ponadpodstawowej) przed ukończeniem przez niego 26. roku życia. Taka umowa nie stanowi dla studenta (ucznia) tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi oraz ubezpieczeniem zdrowotnym – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackie, inżynierskie) lub drugiego stopnia (uzupełniające studia magisterskie), a także na jednolitych studiach magisterskich.

Za studenta uznaje się osobę od dnia wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku, ale nie jest to regułą) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów. Natomiast za dzień ukończenia studiów uważa się datę:

  • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
  • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu – w przypadku kierunków lekarskich, lekarsko-dentystycznych i weterynarii,
  • zaliczenia przez studenta ostatniej przewidzianej w planach studiów praktyki – w przypadku kierunku farmacja.

Do celu ustalenia obowiązku ubezpieczeniowego za studenta nie uważa się uczestnika studiów trzeciego stopnia (studiów doktoranckich) a także słuchacza studiów podyplomowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama