Kategorie

Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Anna Szocińska
Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

Państwa pracownica powinna wystąpić o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego niezwłocznie po spełnieniu warunków do przyznania urlopu, tj. niezwłocznie po podjęciu faktycznej opieki nad dzieckiem i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Reklama

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy nie określa, w jakim terminie urlop ten powinien być wykorzystany. Należy jednak przyjąć, że celem tego urlopu jest umożliwienie dziecku przyjętemu na wychowanie zaaklimatyzowania się w nowej rodzinie oraz stworzenie pracownicy możliwości sprawowania stałej opieki nad dzieckiem w okresie pierwszych trudnych miesięcy życia w nowym środowisku. Biorąc pod uwagę cel tego urlopu, powinien on być wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownicę przesłanek do jego nabycia. Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka przysługują przez okres:

 • 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
 • 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
 • 33 tygodni (231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
 • 35 tygodni (245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
 • 37 tygodni (259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Państwa pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie, powinna wystąpić o zasiłek macierzyński niezwłocznie po łącznym spełnieniu dwóch warunków do jego nabycia:

 • przyjęcia dziecka na wychowanie (chodzi o faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem) i
 • wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie przyjętego na wychowanie dziecka.

W niektórych sytuacjach wiek dziecka może ograniczać czas trwania urlopu, a nawet uniemożliwiać skorzystanie z tego przywileju. W przypadku przysposobienia dziecka zasiłek macierzyński przysługuje bowiem tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10. roku życia, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny). Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej należy stosować art. 112 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu. Zatem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego siódme lub odpowiednio dziesiąte urodziny dziecka.


W liczbie dzieci przyjętych równocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7. lub odpowiednio 10. roku życia. Jeśli pracownica przyjmie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, ale nie wszystkie dzieci spełniają warunek wieku, który uprawnia do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy ustalić w wymiarze stosownym do liczby dzieci przyjętych na wychowanie, które nie ukończyły 7. lub odpowiednio 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownica przyjęła na wychowanie dziecko urodzone 25 czerwca 2010 r. 11 lipca 2011 r. wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Zwróciła się do pracodawcy o udzielenie jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 12 lipca 2011 r. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 20 tygodni, tj. od 12 lipca do 28 listopada 2011 r.

Minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni (tj. 63 dni). Zasiłek macierzyński w tym wymiarze przysługuje nawet wtedy, gdy dziecko ukończy w tym okresie odpowiednio 7 lub 10 lat.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje przez 9 tygodni nawet wtedy, gdy dziecko ukończyło 7 lat (lub odpowiednio 10 lat).

PRZYKŁAD

Pracownica 16 września 2011 r. przyjęła na wychowanie dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia, oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego wystąpiła od 19 września 2011 r. Siódme urodziny dziecka przypadają 30 grudnia 2011 r. Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, tj. od 19 września do 29 grudnia 2011 r. (102 dni). Pracownica nie ma prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo wystąpić z wnioskiem o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka wynosi do 4 tygodni, natomiast w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci – do 6 tygodni.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka lub do 6 tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci.

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka jest zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej. W zaświadczeniu tym powinna być wskazana data urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeżeli płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, dodatkowo są wymagane:

 • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 (a w przypadku osób niebędących pracownikami ZUS Z-3a).

Podstawa prawna:

 • art. 183 Kodeksu pracy,
 • art. 29 ust. 1 pkt 2, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.