reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

Państwa pracownica powinna wystąpić o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego niezwłocznie po spełnieniu warunków do przyznania urlopu, tj. niezwłocznie po podjęciu faktycznej opieki nad dzieckiem i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy nie określa, w jakim terminie urlop ten powinien być wykorzystany. Należy jednak przyjąć, że celem tego urlopu jest umożliwienie dziecku przyjętemu na wychowanie zaaklimatyzowania się w nowej rodzinie oraz stworzenie pracownicy możliwości sprawowania stałej opieki nad dzieckiem w okresie pierwszych trudnych miesięcy życia w nowym środowisku. Biorąc pod uwagę cel tego urlopu, powinien on być wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownicę przesłanek do jego nabycia. Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka przysługują przez okres:

  • 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
  • 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
  • 33 tygodni (231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
  • 35 tygodni (245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
  • 37 tygodni (259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Państwa pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie, powinna wystąpić o zasiłek macierzyński niezwłocznie po łącznym spełnieniu dwóch warunków do jego nabycia:

  • przyjęcia dziecka na wychowanie (chodzi o faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem) i
  • wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie przyjętego na wychowanie dziecka.

W niektórych sytuacjach wiek dziecka może ograniczać czas trwania urlopu, a nawet uniemożliwiać skorzystanie z tego przywileju. W przypadku przysposobienia dziecka zasiłek macierzyński przysługuje bowiem tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10. roku życia, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny). Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej należy stosować art. 112 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu. Zatem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego siódme lub odpowiednio dziesiąte urodziny dziecka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama