Kategorie

Kiedy należy złożyć wniosek o przyznanie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Anna Szocińska
Nasza pracownica 11 sierpnia 2011 r. przyjęła na wychowanie roczne dziecko oraz wystąpiła do sądu o jego przysposobienie. Wyrok w tej sprawie został wydany 16 listopada 2011 r. Pracownica nie wystąpiła jeszcze z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy powinna to zrobić zaraz po przysposobieniu, czy może wystąpić o urlop w późniejszym terminie?

Państwa pracownica powinna wystąpić o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego niezwłocznie po spełnieniu warunków do przyznania urlopu, tj. niezwłocznie po podjęciu faktycznej opieki nad dzieckiem i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która przyjęła na wychowanie dziecko i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub 10. roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Kodeks pracy nie określa, w jakim terminie urlop ten powinien być wykorzystany. Należy jednak przyjąć, że celem tego urlopu jest umożliwienie dziecku przyjętemu na wychowanie zaaklimatyzowania się w nowej rodzinie oraz stworzenie pracownicy możliwości sprawowania stałej opieki nad dzieckiem w okresie pierwszych trudnych miesięcy życia w nowym środowisku. Biorąc pod uwagę cel tego urlopu, powinien on być wykorzystany niezwłocznie po spełnieniu przez pracownicę przesłanek do jego nabycia. Od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego i zasiłek macierzyński z tytułu przyjęcia na wychowanie dziecka przysługują przez okres:

 • 20 tygodni (140 dni) w przypadku przyjęcia jednego dziecka,
 • 31 tygodni (217 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia dwojga dzieci,
 • 33 tygodni (231 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia trojga dzieci,
 • 35 tygodni (245 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia czworga dzieci,
 • 37 tygodni (259 dni) w przypadku jednoczesnego przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Państwa pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie, powinna wystąpić o zasiłek macierzyński niezwłocznie po łącznym spełnieniu dwóch warunków do jego nabycia:

 • przyjęcia dziecka na wychowanie (chodzi o faktyczne sprawowanie opieki nad dzieckiem) i
 • wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie przyjętego na wychowanie dziecka.

W niektórych sytuacjach wiek dziecka może ograniczać czas trwania urlopu, a nawet uniemożliwiać skorzystanie z tego przywileju. W przypadku przysposobienia dziecka zasiłek macierzyński przysługuje bowiem tylko do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (lub 10. roku życia, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny). Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej należy stosować art. 112 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia okresu. Zatem w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje nie dłużej niż do dnia poprzedzającego siódme lub odpowiednio dziesiąte urodziny dziecka.


W liczbie dzieci przyjętych równocześnie na wychowanie, od której zależy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego, uwzględnia się dzieci w wieku do ukończenia 7. lub odpowiednio 10. roku życia. Jeśli pracownica przyjmie na wychowanie więcej niż jedno dziecko, ale nie wszystkie dzieci spełniają warunek wieku, który uprawnia do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy ustalić w wymiarze stosownym do liczby dzieci przyjętych na wychowanie, które nie ukończyły 7. lub odpowiednio 10. roku życia.

PRZYKŁAD

Pracownica przyjęła na wychowanie dziecko urodzone 25 czerwca 2010 r. 11 lipca 2011 r. wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Zwróciła się do pracodawcy o udzielenie jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 12 lipca 2011 r. Zasiłek macierzyński przysługuje jej przez okres 20 tygodni, tj. od 12 lipca do 28 listopada 2011 r.

Minimalny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka wynosi 9 tygodni (tj. 63 dni). Zasiłek macierzyński w tym wymiarze przysługuje nawet wtedy, gdy dziecko ukończy w tym okresie odpowiednio 7 lub 10 lat.

WAŻNE!

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje przez 9 tygodni nawet wtedy, gdy dziecko ukończyło 7 lat (lub odpowiednio 10 lat).

PRZYKŁAD

Pracownica 16 września 2011 r. przyjęła na wychowanie dziecko, które nie ukończyło 7. roku życia, oraz wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie. Z wnioskiem o urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego wystąpiła od 19 września 2011 r. Siódme urodziny dziecka przypadają 30 grudnia 2011 r. Wobec dziecka nie podjęto decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, tj. od 19 września do 29 grudnia 2011 r. (102 dni). Pracownica nie ma prawa do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo wystąpić z wnioskiem o dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, który od 1 stycznia 2012 r. w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka wynosi do 4 tygodni, natomiast w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci – do 6 tygodni.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2012 r. pracownica po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego ma prawo do dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 4 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie 1 dziecka lub do 6 tygodni w przypadku przyjęcia większej liczby dzieci.

Dowodem do wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia dziecka jest zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka w ramach rodziny zastępczej. W zaświadczeniu tym powinna być wskazana data urodzenia dziecka oraz oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.

Jeżeli płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest ZUS, dodatkowo są wymagane:

 • zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 • zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3 (a w przypadku osób niebędących pracownikami ZUS Z-3a).

Podstawa prawna:

 • art. 183 Kodeksu pracy,
 • art. 29 ust. 1 pkt 2, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.