reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Kiedy nauczyciel otrzyma dodatek wiejski

Kiedy nauczyciel otrzyma dodatek wiejski

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadry nauczycielskiej, organ prowadzący szkołę (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) może podwyższyć ten dodatek.

Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi pracującemu w szkole, w filii szkoły, w internacie położonych na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, jeśli takie miejsce zatrudnienia wynika z umowy o pracę lub aktu mianowania. Nauczycielowi zatrudnionemu w niższym wymiarze niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć nie przysługuje prawo do dodatku wiejskiego (art. 91b ust. 1 Karty Nauczyciela).

Zasady wypłaty dodatku wiejskiego

Nauczyciel otrzymuje dodatek wiejski co miesiąc w stałej wysokości, tj. 10% wynagrodzenia zasadniczego, przy czym jego wysokość może zostać ustalona przez organ prowadzący szkołę na wyższym poziomie. Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi w okresie zatrudnienia. Ponadto nauczyciel zachowuje prawo do dodatku wiejskiego w pełnej wysokości w okresach niewykonywania pracy, za które przysługuje mu wynagrodzenie, zasiłek z ubezpieczenia społecznego, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego czy z urlopu dla poratowania zdrowia, a także w czasie przebywania w stanie nieczynnym.

WAŻNE!

Nauczyciel ma prawo do dodatku wiejskiego również za niektóre okresy, w których faktycznie nie wykonuje pracy.

Wysokość dodatku wiejskiego wypłacanego uprawnionemu nauczycielowi zmienia się razem ze stawką przysługującego mu wynagrodzenia zasadniczego. W przypadku awansu nauczyciela oznacza to, że wraz ze wzrostem płacy zasadniczej wzrośnie również wysokość dodatku wiejskiego. Ponadto dodatek wiejski trzeba wyrównać za każdym razem, gdy zmienia się stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.

Wynagrodzenie jest wypłacane nauczycielom miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 39 ust. 3 Karty Nauczyciela). Dodatek wiejski jako dodatek socjalny nie wchodzi jednak w skład wynagrodzenia nauczycieli (art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela). Ponieważ z góry są wypłacane jedynie składniki wynagrodzenia, dodatek powinien być wypłacany nauczycielom z dołu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. prawa pracy

Źródło:

INFOR
Przedsiębiorca i pracodawca w kryzysie – komplet e-booków59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama