| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Urlop wychowawczy ojca dziecka podczas urlopu macierzyńskiego matki

Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy musimy udzielić mu tego urlopu?

Tak, należy udzielić pracownikowi urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Pracownik może wziąć urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w czasie urlopu macierzyńskiego matki, który wykorzystuje na drugie dziecko.

Urlop macierzyński żony pracownika nie wyklucza sprawowania osobistej opieki przez ojca nad starszym dzieckiem. Osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem jest podstawowym warunkiem udzielenia urlopu wychowawczego (art. 186 § 1 k.p.). Państwa pracownik może więc skorzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4. roku życia.

Prawo do urlopu wychowawczego jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy (art. 186 § 1 k.p.). Nie ma w tym przypadku znaczenia, że dzieckiem może opiekować się drugi rodzic lub inny członek rodziny. Pracownik może więc wykorzystać urlop wychowawczy także wówczas, gdy drugi z rodziców nie pracuje, przebywa na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym lub macierzyńskim.

Urlop wychowawczy przysługuje, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu zalicza się wszystkie okresy świadczenia pracy w ramach stosunku pracy u wszystkich pracodawców, bez względu na długość przerw między zatrudnieniem w poszczególnych firmach. Bez znaczenia jest w tej sytuacji wymiar czasu pracy oraz tryb rozwiązania stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia wliczają się także m.in. okresy urlopu macierzyńskiego, nieświadczenia pracy w trakcie trwania stosunku pracy z powodu choroby, udokumentowane okresy zatrudnienia za granicą.

W przypadku spełnienia przez pracownika wymagań określonych w prawie pracy, udzielenie urlopu wychowawczego jest obowiązkiem pracodawcy. Nieudzielenie urlopu wychowawczego uprawnionemu pracownikowi jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 281 pkt 5 k.p.).

Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Wniosek powinien wpłynąć do pracodawcy na 2 tygodnie przed rozpoczęciem terminu urlopu wychowawczego. Jeżeli wniosek zostanie złożony po upływie wymaganego terminu, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu wychowawczego nie później niż z dniem upływu 2 tygodni od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie tego urlopu (§ 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego – DzU nr 230, poz. 2291 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK