REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rekrutacja pracownika, Staż pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cechy przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Osoby bez doświadczenia zawodowego mają gorszą pozycję na rynku pracy, a co za tym idzie utrudnione zadanie w poszukiwaniu pracy. Są rzadziej zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną i zatrudniane. To jednak nie oznacza, że nie mają szansy na znalezienie dobrej pracy. Jakie cechy są przydatne kandydatowi bez doświadczenia zawodowego?

Nowy zawód - Trader

Trader to stosunkowo nowy zawód występujący na rynku pracy. Jest nim osoba fizyczna lub prawna, zajmująca się kupnem i sprzedażą instrumentów finansowych, czyli form zobowiązania pieniężnego jednego podmiotu względem drugiego, np. papierów wartościowych. Jaka jest specyfika pracy w zawodzie Trader'a?

O co firmy pytają pracowników?

Wiele firm inwestuje w badania opinii pracowników pomagające im poznać nastroje panujące w organizacji, ale i trendy w danej branży czy sektorze. Niektóre z przedsiębiorstw idą jednak o krok dalej i na podstawie wyników badań swoich pracowników konstruują całość strategii Employer Brandingowej firmy. Chwilowy trend czy nowy kierunek działów HR?

Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Pracodawca rekrutując pracownika na wolne stanowisko pracy, zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Często okazuje się, że zdyskwalifikował nas błąd popełniony podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet wcześniej. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas procesu rekrutacji?

REKLAMA

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Zatrudnianie najlepszych pracowników – oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy

Raport „Oczekiwania profesjonalistów na rynku pracy” pokazuje co ma wpływ na zawodowe decyzje profesjonalistów i jak widzą swoją przyszłość. Zatrudnianie najlepszych pracowników o wysokich kwalifikacjach stanowi duże wyzwanie. Jak ich pozyskać?

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

Networking pomocny przy poszukiwaniu pracy

Networking jest pomocny przy poszukiwaniu pracy. Dlaczego warto budować sieć znajomości i jak robić to skutecznie?

REKLAMA

Jak szukać pracy w Internecie?

Pracodawcy każdego dnia zamieszczają nowe oferty w Internecie, a poszukujący pracy chętnie na nie odpowiadają. Co w związku z tym zrobić, by nasza aplikacja wyróżniała się spośród tysięcy nadesłanych?

Rekrutacja wpływa na wizerunek firmy

Sposób prowadzenia w firmie procesu rek wpływa na wizerunek firmy. Może jej zaszkodzić, bądź zamienić się w swego rodzaju kampanię promocyjną. Jak prowadzić rekrutację, żeby przyniosła ona pozytywne skutki dla firmy, nie tylko w postaci nowych pracowników?

Sukces zawodowy a charakter pracownika

Psycholodzy od lat zajmują się tematem wpływu naszej osobowości na życie zawodowe. Warto być świadomym posiadanych cech. Pozwala to na kierowanie swoją karierą.

Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Praktyki przez wielu pracodawców (i studentów) są wciąż niedoceniane. Często jednak bywają najlepszym sposobem na pozyskanie wartościowych pracowników.

Szkolnictwo zawodowe a szanse na rynku pracy - raport

Niezaprzeczalny stał się fakt spadku prestiżu studiów wyższych. Czy szkoła zawodowa to w dzisiejszych czasach lepszy wybór?

Zawody, które wracają do łask

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Gry komputerowe przyszłością rekrutacji

Gry komputerowe są przyszłością rekrutacji. Gryfikacja jest nowym trendem w rekrutacji. Nie jest ona jeszcze szczególnie popularna i znana w Polsce, ale zyskuje popularność w krajach zachodnich.

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Mobilność a szanse na pracę

Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, Polacy są coraz mniej mobilni. Statystycznie, najbardziej niechętni przeprowadzką są starsi mieszkańcy małych miejscowości ze średnim lub wyższym wykształceniem. Spada również liczba osób młodych, po studiach, deklarujących możliwość migracji ze względu na pracę. Czy przeprowadzka za pracą to dobre rozwiązanie?

Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta

W większości przypadków pracodawcy poszukują pracowników z doświadczeniem zawodowym. Czy brak doświadczenia zawodowego może być zaletą? Jakie korzyści wynikają z zatrudnienia absolwentów?

Wybór drogi zawodowej - raport

Decyzja o wyborze drogi zawodowej powinna być podyktowana nie tylko korzyściami płynącymi z wykonywania danego zawodu w przyszłości, ale i zainteresowaniami i predyspozycjami. Jak wyważyć te dwie kwestie? Na co zwracać uwagę kształtując swoją karierę zawodową?

Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Zdobycie zatrudnienia wiąże się zazwyczaj z procesem długotrwałych oraz intensywnych poszukiwań, które same w sobie można określić jako „pracę na pełny etat”. Ja ważna jest aktywność w okresie poszukiwania pracy i na czym się skupić? O tym poniżej.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.3

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy typ stanowiska wpływa na konkretne kompetencje. Poznaj wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.2

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje oraz czy wielkość firmy ma wpływ na umiejętności pracowników HR.

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Kompetencje pracowników HR – RAPORT cz.1

Kompetencje pracowników HR w Polsce przedstawia raport HR24. Sprawdź, jakie cechy miękkie dominują u pracowników obszarów HR, czy staż pracy wpływa na konkretne kompetencje, czy umiejętność radzenia sobie ze stresem jest skorelowana z doświadczeniem oraz czy wielkość firmy ma wpływ na nasze umiejętności.

Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Podczas procesu rekrutacyjnego, pracodawca może żądać od pracownika określonych informacji. Nie jest on jednak w tym uprawnieniu nieograniczony. Z jakimi pytaniami możemy się spotkać podczas rekrutacji? O co może prosić potencjalny przyszły pracodawca?

Rekrutacja do pracy w organizacji non profit

Każdemu pracodawcy zależy na znalezieniu dobrego i kompetentnego pracownika. Przeprowadzając rekrutację, pracodawca musi mieć świadomość tego, jakich informacji może żądać od kandydatów. Jest to równie ważne, jak potrzeba sprawdzenia, czy dany kandydat spełnia wymagania do zajmowania określonego stanowiska i czy rzeczywiście się na nie nadaje, zwłaszcza w obliczu praktyki umieszczania w życiorysach nieprawdziwych informacji.

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Jakie błędy popełniają młodzi na rynku pracy?

Na rynek pracy wkracza pokolenie młodych, ambitnych ludzi. My, świeżo upieczeni absolwenci, już na wstępie kariery zawodowej jesteśmy pewni swojej wiedzy i zdobytych umiejętności. Mamy jasno określone cele, zorientowani jesteśmy na siebie i na rozwój. Jednak taka postawa nie zawsze wróży sukces.

Wysokość emerytury pomostowej

Wysokość emerytury pomostowej (przyznawanej za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) zależy od wysokości zarobków i długości stażu ubezpieczeniowego wnioskodawcy, a niekiedy również od kwoty składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Istotne znaczenie ma także data zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia.

Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Regulamin pracy może przewidywać prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również w okresach nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. W takim miesiącu podstawa wymiaru składek ulega pomniejszeniu. W jaki sposób należy dokonać pomniejszenia?

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Jak powinno wyglądać ogłoszenie o pracę

Chcesz, aby twoje działania rekrutacyjne odbywały się szybko i sprawnie? Poszukujesz nowego kandydata do pracy, ale masz dość odbierania wiadomości od osób, które nie spełniają żadnego z wymaganych kryteriów na dane stanowisko? Skup się na początkowym etapie poszukiwania odpowiednich osób – na zredagowaniu odpowiedniego ogłoszenia.

Wprowadzenie pracodawcy w błąd

Umieszczając nieprawdziwe dane w CV lub podając niezgodne z rzeczywistością informacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej, można już po nawiązaniu stosunku pracy zostać zwolnionym.

Rekrutowany rekruter

Jak wygląda dzisiaj dział personalny i jaka jest jego rola? Na jakiego rodzaju stanowiska z tego obszaru jest największe zapotrzebowanie i co może zyskać organizacja, zatrudniając odpowiednią osobę?

Liczby w HRM

W dobie spowolnienia gospodarczego w wielu firmach słowem-kluczem stała się ostatnio „optymalizacja”. Pod jej znakiem będzie upływać również 2013 rok. Do tej pory to określenie kojarzyło się raczej z procesami produkcyjnymi, ale optymalizacja powoli rozszerza się na inne dziedziny biznesu. Jedno jest pewne – nie ominie działów HR, które, aby udoskonalać swoje działanie, muszą zbierać i analizować różne dane. W związku z tym raportowanie wskaźników HR-owych to już nie tylko moda, ale wręcz biznesowa konieczność.

Za jaki okres należy wyrównać dodatek stażowy

Wypłacamy dodatki stażowe. Jeden z naszych pracowników, zatrudniony od 1 marca 2009 r., w listopadzie br. dostarczył dokumenty, z których wynika, że od marca 2009 r. ma prawo do dodatku w wyższej wysokości niż dotychczas wypłacana. Czy powinniśmy wypłacić mu wyrównanie dodatku, a jeśli tak, to za jaki okres?

Spotkanie dla wielu kandydatów

Targi pracy to wciąż doskonałe miejsce poszukiwania chętnych na staże i praktyki do firm. Od pierwszych takich wydarzeń minęło w Polsce już prawie 20 lat, ale wciąż przyciągają setki pracodawców oraz tysiące studentów i absolwentów. W targach w internecie uczestniczą nawet setki tysięcy osób.

Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku oba składniki wynagrodzenia możemy traktować jak minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy musimy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Jak zweryfikować prawdomówność kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Jestem pracownikiem działu HR i jednym z moich obowiązków jest prowadzenie wywiadów kompetencyjnych z kandydatami aplikującymi do naszej firmy. Mimo kilkuletniego doświadczenia w pracy w obszarze HR czasami nie potrafię zweryfikować, czy kandydat mówi prawdę, czy może, przedstawiając swoją osobę i osiągnięcia w poprzedniej pracy, odrobinę koloryzuje. Jakie sygnały werbalne i niewerbalne, a także zachowania powinny wzbudzić moją czujność i stać się swojego rodzaju znakiem ostrzegawczym przed zatrudnieniem danej osoby?

Czerwony dywan czy linoleum

Jeden z prezesów firmy zapytany przez konsultanta: „Proszę mi powiedzieć, ilu pracowników pracuje w Pana organizacji?” – odpowiedział: „No cóż, wydaje mi się, że połowa z nich”. W tym dowcipie jest jednak nadspodziewanie dużo prawdy. Z globalnych badań Hay Group wynika, że tylko 46 proc. pracowników czuje się w pełni efektywnych.

Jakie konsekwencje grożą z powodu niezawarcia umowy przyrzeczonej

W drodze rekrutacji znaleźliśmy fachowca, z którym podpisaliśmy przedwstępną umowę o pracę. W ciągu miesiąca miał podjąć pracę w naszej firmie i podpisać umowę przyrzeczoną. Niestety, po upływie tego okresu nasz niedoszły pracownik oświadczył, że jednak rezygnuje z proponowanego przez nas stanowiska. Czy w związku z niedotrzymaniem warunków umowy przedwstępnej możemy wobec tej osoby wyciągnąć jakieś konsekwencje?

Jak korzystać z portali społecznościowych w rekrutacji?

Jestem menedżerem ds. rekrutacji w firmie produkcyjnej. Ostatnio, rekrutując na wyższe stanowiska, postanowiłam skorzystać z portali społecznościowych. Mam jednak pewne wątpliwości dotyczące tego źródła. Czy wypada „zaczepiać” i namawiać do zmiany pracy osoby z konkurencji? Jak to jest postrzegane przez kandydatów? Czy informacje przedstawiane w takim portalu są prawdziwe? W jaki sposób oceniać przedstawione przez kandydatów informacje na swój temat?

Jakie okresy wlicza się do stażu pracy

Kodeks pracy nie zawiera definicji pojęcia „staż pracy”. Przyjmuje się, że jest to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy, a więc na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru bądź spółdzielczej umowy o pracę, bez względu na tryb rozwiązania stosunku pracy czy na wielkość etatu.

Rekruter swój czy zewnętrzny?

Działalność firm doradztwa personalnego, tak charakterystyczna dla rynku pracy w Polsce po 1989 roku, była odpowiedzią na potrzebę klientów. I jak się okazuje, jest nią i dziś.

Jak przygotować dobrą rozmowę kwalifikacyjną

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cel, jaki ma być osiągnięty za pomocą wywiadu. Jeżeli zależy nam na szybkiej ocenie wstępnej, niezastąpiona będzie krótka, ogólna rozmowa „eliminacyjna” pozwalająca na podjęcie decyzji, czy proces selekcji powinien w danym przypadku być kontynuowany. Jeżeli tak, kolejnym etapem powinien być ustrukturalizowany wywiad szczegółowy, pozwalający na uzupełnienie ewentualnych braków dotyczących doświadczenia zawodowego kandydata, jego wiedzy i umiejętności przydatnych dla pracodawcy oraz lepsze poznanie go jako człowieka.

Młodociany pracownik - jak go zatrudnić

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownik to osoba zobowiązująca się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Bez względu na nazwę zawartej umowy przez strony umowy wykonywanie pracy w tych warunkach będzie zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, a zatem podmiot wykonujący pracę będzie miał status pracownika. Ze względu na wymóg osobistego wykonywania pracy pracownikiem może być tylko osoba fizyczna. Zdolność pracownicza danej osoby fizycznej jest ograniczona wymogiem osiągnięcia odpowiedniego wieku.

Czym jest direct search w rekrutacji?

Jestem specjalistą w dziale rekrutacji w firmie produkcyjnej. Pomimo obecnego spowolnienia gospodarczego i wysokiej stopy bezrobocia bardzo trudno jest nam znaleźć odpowiednich pracowników na kluczowe stanowiska. Koszt nieudanej rekrutacji jest dla nas teraz szczególnie bolesny. W jaki sposób mogłabym zwiększyć szansę na powodzenie procesu rekrutacyjnego?

REKLAMA