REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces zawodowy a charakter pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Sukces zawodowy a charakter pracownika. /Fot. Fotolia
Sukces zawodowy a charakter pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Psycholodzy od lat zajmują się tematem wpływu naszej osobowości na życie zawodowe. Warto być świadomym posiadanych cech. Pozwala to na kierowanie swoją karierą.

Każdy z nas dysponuje pewnym zespołem cech charakteru, w jaki zostaliśmy wyposażeni przez naturę. Praca nad sobą, w ramach rozwoju osobistego, może niektóre cechy uwypuklić, inne zniwelować. Niewiele jednak osób decyduje się na pracę nad swoim charakterem. Tymczasem, jak się okazuje, to on właśnie ma olbrzymi wpływ na to, jak daleko zajdziemy w życiu zawodowym.

REKLAMA

Autopromocja

Nie perfekcjonista, nie optymista, ale… realista!

Dlaczego nie perfekcjonista? Wydaje się, że to właśnie ludzie nadzwyczaj dokładni są idealnymi kandydatami, najbardziej pożądanymi przez pracodawców. Nic bardziej mylnego. Osoby, które w swoich działaniach dążą do perfekcji, pozornie są atrakcyjnymi pracownikami, gdyż kojarzą się z dokładnością i starannością wykonywanych zadań. Jest to oczywista zaleta. Jednak należy pamiętać o tym, że tego rodzaju pracownicy zazwyczaj wielokrotnie powtarzają tę samą czynność, zdecydowanie dłużej niż inni pracują nad swoim zadaniem, a w konsekwencji mogą być mniej efektywni w oczach samego pracodawcy. Z pewnością, w przypadku realizacji jednostkowych, dużych lub specyficznych projektów, perfekcjoniści doskonale się sprawdzają. Jednak codzienność wielu tradycyjnych firm pokazuje, że dokładność tych osób może opóźniać pracę, narażając tym samym firmę na straty.

Zobacz także: Jak zadbać o rozwój kariery?

Optymiści pozornie są wymarzonymi współpracownikami. Z całą pewnością nie da się przecenić ich zdolności do wsparcia i odnajdywania dobrych stron, nawet w najgorszych sytuacjach zawodowych. Jednak w przypadku realizacji wielu projektów, zbytni optymizm bywa zgubny. Może prowadzić bowiem do dotkliwej porażki, w efekcie której nawet najlepszy argument nie pomoże, jeśli doprowadzi ona do upadku firmy i zwolnień pracowników.

Jakich pracowników więc najchętniej szukają pracodawcy? Realistów. To oni bowiem są najbardziej elastyczni, potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach, a ich trzeźwa ocena sytuacji i podjęte działania mogą niekiedy uratować przedsiębiorstwo od bankructwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Typy zawodowe

REKLAMA

Każdy z nas jest inny, a w związku z posiadanym charakterem i umiejętnościami możemy się realizować zawodowo w różnych miejscach. Warto skupić się więc na tym, co robimy najlepiej. Naukowcy wyróżniają różne osobowości zawodowe i jak się okazuje, to, że ktoś ma inny charakter, wcale nie znaczy, że będzie gorszym pracownikiem. Tajemnica sukcesu zawodowego, polegającego na osiąganiu wybitnych wyników w swojej pracy, która dodatkowo sprawia satysfakcję, to zbieżność wykonywanego zawodu z predyspozycjami osobowościowymi.

Zgodnie z Teorią Hollanda istnieją więc kilka różnych typów zawodowych. Typ konwencjonalny ceni sobie porządek i bezpieczeństwo, dlatego też preferuje zawody związane, np. z danymi oraz ich porządkowaniem. Typ realistyczny natomiast reprezentują zwykle osoby nastawione na działanie, które aktywnie, przy użyciu dostępnych maszyn i środków lubią realizować swoje zadania. Co ciekawe cenią one sobie pracę fizyczną. Innym zupełnie charakterem odznacza się typ artystyczny, który lubi bujać w obłokach, podchodzić do realizowanych zadań kreatywnie i nieszablonowo. W pracy zazwyczaj dąży do tego, aby wykorzystywać swoją wyobraźnię oraz umiejętności twórcze. Osoby, które skupiają się na zrozumieniu świata, dogłębnie analizując wiele zjawisk, które cenią wiedzę, badania, odkrycia nauki, są też niejednokrotnie twórcami teorii naukowych reprezentują typ badawczy.

Polecamy serwis: Rekrutacja

Szczególnie lubiane są osoby, które określamy mianem typu społecznego. Zwykle mają one wielu znajomych, gdyż kochają nawiązywanie relacji międzyludzkich, co zresztą przychodzi im bardzo łatwo. Takie osoby to świetni reprezentanci firmy, gdyż potrafią znaleźć wspólny język niemal z każdym. Osoby takie lubią pomagać ludziom. Pracę z ludźmi lubią też osoby reprezentujące typ przedsiębiorczy, z tym że oni potrafią umiejętnie ją ukierunkować na własne korzyści. Te osoby dążą często do tego, aby mieć władzę, są pewne siebie, kierują innymi ludźmi.

Pomimo teorii, która wyróżnia te wszystkie typy osobowości, trudno znaleźć osobę, która byłaby idealnym reprezentantem wybranego typu zawodowego. Zwykle są to więc typy mieszane. Jednak fakt, że istnieją pewne cechy wspólne u określonych grup osób może świadczyć o tym, że tak naprawdę każdy z nas ma szansę osiągnąć sukces. Ważne jest, aby robić to, co kochamy i potrafimy najlepiej.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA