REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces zawodowy a charakter pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Sukces zawodowy a charakter pracownika. /Fot. Fotolia
Sukces zawodowy a charakter pracownika. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Psycholodzy od lat zajmują się tematem wpływu naszej osobowości na życie zawodowe. Warto być świadomym posiadanych cech. Pozwala to na kierowanie swoją karierą.

Każdy z nas dysponuje pewnym zespołem cech charakteru, w jaki zostaliśmy wyposażeni przez naturę. Praca nad sobą, w ramach rozwoju osobistego, może niektóre cechy uwypuklić, inne zniwelować. Niewiele jednak osób decyduje się na pracę nad swoim charakterem. Tymczasem, jak się okazuje, to on właśnie ma olbrzymi wpływ na to, jak daleko zajdziemy w życiu zawodowym.

REKLAMA

Autopromocja

Nie perfekcjonista, nie optymista, ale… realista!

Dlaczego nie perfekcjonista? Wydaje się, że to właśnie ludzie nadzwyczaj dokładni są idealnymi kandydatami, najbardziej pożądanymi przez pracodawców. Nic bardziej mylnego. Osoby, które w swoich działaniach dążą do perfekcji, pozornie są atrakcyjnymi pracownikami, gdyż kojarzą się z dokładnością i starannością wykonywanych zadań. Jest to oczywista zaleta. Jednak należy pamiętać o tym, że tego rodzaju pracownicy zazwyczaj wielokrotnie powtarzają tę samą czynność, zdecydowanie dłużej niż inni pracują nad swoim zadaniem, a w konsekwencji mogą być mniej efektywni w oczach samego pracodawcy. Z pewnością, w przypadku realizacji jednostkowych, dużych lub specyficznych projektów, perfekcjoniści doskonale się sprawdzają. Jednak codzienność wielu tradycyjnych firm pokazuje, że dokładność tych osób może opóźniać pracę, narażając tym samym firmę na straty.

Zobacz także: Jak zadbać o rozwój kariery?

Optymiści pozornie są wymarzonymi współpracownikami. Z całą pewnością nie da się przecenić ich zdolności do wsparcia i odnajdywania dobrych stron, nawet w najgorszych sytuacjach zawodowych. Jednak w przypadku realizacji wielu projektów, zbytni optymizm bywa zgubny. Może prowadzić bowiem do dotkliwej porażki, w efekcie której nawet najlepszy argument nie pomoże, jeśli doprowadzi ona do upadku firmy i zwolnień pracowników.

Jakich pracowników więc najchętniej szukają pracodawcy? Realistów. To oni bowiem są najbardziej elastyczni, potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach, a ich trzeźwa ocena sytuacji i podjęte działania mogą niekiedy uratować przedsiębiorstwo od bankructwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Typy zawodowe

Każdy z nas jest inny, a w związku z posiadanym charakterem i umiejętnościami możemy się realizować zawodowo w różnych miejscach. Warto skupić się więc na tym, co robimy najlepiej. Naukowcy wyróżniają różne osobowości zawodowe i jak się okazuje, to, że ktoś ma inny charakter, wcale nie znaczy, że będzie gorszym pracownikiem. Tajemnica sukcesu zawodowego, polegającego na osiąganiu wybitnych wyników w swojej pracy, która dodatkowo sprawia satysfakcję, to zbieżność wykonywanego zawodu z predyspozycjami osobowościowymi.

Zgodnie z Teorią Hollanda istnieją więc kilka różnych typów zawodowych. Typ konwencjonalny ceni sobie porządek i bezpieczeństwo, dlatego też preferuje zawody związane, np. z danymi oraz ich porządkowaniem. Typ realistyczny natomiast reprezentują zwykle osoby nastawione na działanie, które aktywnie, przy użyciu dostępnych maszyn i środków lubią realizować swoje zadania. Co ciekawe cenią one sobie pracę fizyczną. Innym zupełnie charakterem odznacza się typ artystyczny, który lubi bujać w obłokach, podchodzić do realizowanych zadań kreatywnie i nieszablonowo. W pracy zazwyczaj dąży do tego, aby wykorzystywać swoją wyobraźnię oraz umiejętności twórcze. Osoby, które skupiają się na zrozumieniu świata, dogłębnie analizując wiele zjawisk, które cenią wiedzę, badania, odkrycia nauki, są też niejednokrotnie twórcami teorii naukowych reprezentują typ badawczy.

Polecamy serwis: Rekrutacja

Szczególnie lubiane są osoby, które określamy mianem typu społecznego. Zwykle mają one wielu znajomych, gdyż kochają nawiązywanie relacji międzyludzkich, co zresztą przychodzi im bardzo łatwo. Takie osoby to świetni reprezentanci firmy, gdyż potrafią znaleźć wspólny język niemal z każdym. Osoby takie lubią pomagać ludziom. Pracę z ludźmi lubią też osoby reprezentujące typ przedsiębiorczy, z tym że oni potrafią umiejętnie ją ukierunkować na własne korzyści. Te osoby dążą często do tego, aby mieć władzę, są pewne siebie, kierują innymi ludźmi.

Pomimo teorii, która wyróżnia te wszystkie typy osobowości, trudno znaleźć osobę, która byłaby idealnym reprezentantem wybranego typu zawodowego. Zwykle są to więc typy mieszane. Jednak fakt, że istnieją pewne cechy wspólne u określonych grup osób może świadczyć o tym, że tak naprawdę każdy z nas ma szansę osiągnąć sukces. Ważne jest, aby robić to, co kochamy i potrafimy najlepiej.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA