Brak doświadczenia zawodowego jako zaleta
REKLAMA
REKLAMA
Doświadczenie jest jednym z wymagań najczęściej pojawiających się w ofertach pracy. Pracodawcy wolą szukać nowych pracowników pośród tych, którzy są już zaznajomieni z obowiązkami na danym stanowisku. Taniej i wygodniej jest przyjąć do pracy osobę, która po krótkim przeszkoleniu, skupiającym się na zasadach panujących w danym przedsiębiorstwie, będzie mogła od razu stać się samodzielnym pracownikiem.
REKLAMA
Jednak kandydaci, którym brak doświadczenia, powinni sobie uświadomić, co stanowi ich atut, ich zadaniem jest również przekonać o tym pracodawców. Niektórzy z nich są już świadomi korzyści, jakie płyną z zatrudniania świeżych pracowników, którym brak doświadczenia.
Zobacz również: Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?
Przede wszystkim osoby podejmujące pierwszą pracę są pełne entuzjazmu. Chętnie się uczą, są pełne zaangażowania, energii i nowych pomysłów. Warto zatrudniać świeże umysły, ponieważ jako nowe osoby w firmie mogą wiele rzeczy zobaczyć w inny sposób, a tym samym podrzucić innowacyjne pomysły, zaproponować unikalne rozwiązania, na przykład odnośnie tego, jak zorganizować pracę, które zasiedziałym pracownikom nie przyszłyby do głowy. Dodatkowo ich entuzjazm i zaangażowanie mogą być zaraźliwe, co może mieć jedynie pozytywny wpływ na resztę zespołu.
Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć, jest cała lista wewnętrznych regulaminów i procedur określających organizację pracy oraz standardy pracy. W nawiązaniu do tych określonych praktyk należy pamiętać, że łatwiej jest osobę, która dotąd nie pracowała według żadnych standardów, nauczyć tych obowiązujących w danej firmie, niż odzwyczaić tę, która dłuższy czas była nauczona pracę wykonywać w określony sposób, sprzeczny z obowiązującym u obecnego pracodawcy regulaminem lub, co gorsza, poniżej jego standardów.
Polecamy także serwis: Zarządzanie
Innym, pozytywnym aspektem zatrudniania osób bez doświadczenia jest fakt, iż są one świadome, że teraz będą musiały przede wszystkim dużo się nauczyć. W związku z tym powinny uważnie i pokornie słuchać tego, co chce im przekazać ich przełożony lub osoba wyznaczona do ich przyuczenia. Niedoświadczeni pracownicy są również świadomi, że ich praca, przynajmniej początkowo, będzie na bieżąco monitorowana i oceniana. Dlatego też zazwyczaj chętnie i bez pretensji słuchają wszelkich uwag na temat jakości wykonywanych przez nich obowiązków służbowych.
Jeśli jesteś młody i brak Ci doświadczenia, szukając pracy, pamiętaj, co, poza Twoim wykształceniem i osobowością, stanowi Twoje mocne strony i podziel się tą wiedzą z pracodawcą w liście motywacyjnym oraz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zarządzanie personelem
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat