| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Świadczenia z ubezpieczenia emerytalno - rentowego

W świetle obowiązujących przepisów świadczeniami z ubezpieczenia emerytalno – rentowego, na które mogą liczyć rolnicy są:

  1. emerytura rolnicza, w tym częściowa emerytura rolnicza, lub renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy;
  2. renta rolnicza szkoleniowa;
  3. renta rodzinna;
  4. emerytura i renta z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin;
  5. dodatki do emerytur i rent;
  6. zasiłek pogrzebowy.

W ubezpieczeniu społecznym ubezpieczenie emerytalno-rentowe finansowane jest w przeważającej części z dotacji budżetowej, uzupełnionej dochodami ze składek ubezpieczonych rolników.

Polecamy również serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Dla kogo emerytura rolnicza?

Zasady na jakich jest przyznawana emerytura rolnicza określa ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U.2008.50.291). Zgodnie z jej przepisami emeryturę rolniczą, nabywa ubezpieczony, który osiągnął wymagany przez ustawę wiek emerytalny oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Odnosząc się do wymogu osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego, należy wyjaśnić, iż jest on inny dla kobiet i mężczyzn oraz zależy od daty urodzenia ubezpieczonego. Wiek emerytalny dla kobiet szczegółowo określa art. 19 ust. 1 a, natomiast dla mężczyzn w art. 19 ust. 1 b ustawy.

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 1.04.1992 r. (II UZP 7/92, OSNC 1992/7-8/134) podał, że warunkiem nabycia prawa do emerytury rolniczej na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest osobiste prowadzenie działalności rolniczej przez osobę ubiegającą się o taką emeryturę z tym zastrzeżeniem, że nie musi ono trwać do daty zgłoszenia wniosku. Oznacza to, że nie jest wymagane prowadzenie działalności rolniczej w momencie złożenia wniosku o emeryturę, wystarczy, że okres prowadzenia gospodarstwa rolnego wraz z tzw. okresami zaliczalnymi trwał przez wymagany okres ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

Warto również zwrócić uwagę na wyrok Sadu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 19.09.2003 r. (II UK 31/2003, LexPolonica nr 367293), z którego wynika, że możliwość zaliczenia do stażu ubezpieczeniowego rolnika okresu odbywania służby wojskowej jest uwarunkowana wykazaniem istnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia.

Zobacz również: Emerytury 2014 r.

Wcześniejsza emerytura

Ustawa dopuszcza również możliwość nabycia prawa do emerytury ubezpieczonemu rolnikowi, który:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »