reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Najczęstsze błędy kandydata do pracy

Pracodawca rekrutując pracownika na wolne stanowisko pracy, zwraca uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Często okazuje się, że zdyskwalifikował nas błąd popełniony podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet wcześniej. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas procesu rekrutacji?

Niekiedy może nas zdyskwalifikować zaledwie jeden błąd. Co ciekawe jednak, rekruterzy wyróżniają kilka podstawowych „grzechów” osób ubiegających się o pracę. Mimo obszernych publikacji na ten temat, wiele osób nadal popełnia te same gafy…

Pierwsze wrażenie

Wbrew pozorom nie chodzi tu o samą rozmowę kwalifikacyjną. Mamy z nim bowiem do czynienia już w momencie odebrania telefonu informującego o zaproszeniu na rozmowę z pracodawcą. W związku z tym, iż pracodawca, który chce nas zaprosić na spotkanie, poświecił trochę czasu na zapoznanie się z naszymi dokumentami aplikacyjnymi, a w dodatku to właśnie nas postanowił zaprosić, należy mu się przynajmniej odrobina szacunku. Tymczasem pracodawcy często skarżą się na to, że ciężko dodzwonić się do osoby, która składa aplikację (nie odbiera, ma wyłączony telefon), w dodatku, w trakcie rozmowy bywa rozkojarzona, nie wie kto i po co do niej dzwoni. Czasem też potrafi w trakcie rozmowy z pracodawcą robić coś innego, a nawet z rozmawiać jednocześnie z kimś innym, konkurencyjnym pracodawcą. W skrajnych przypadkach zdarza się, że osoby odbierające telefon znajdują się pod wpływem alkoholu. Tego rodzaju zachowania są niedopuszczalne i już na starcie dyskwalifikują lub co najmniej pozostawiają niemiłe wrażenie.

W trakcie rozmowy…

Odpowiedni strój jest bardzo istotny w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Warto jednak nie przesadzać ani ze zbytnią elegancją, ani – tym bardziej – ekstrawagancją. Niektóre osoby, mimo odpowiedniego doświadczenia, nie dostają propozycji pracy właśnie ze względu na złe wrażenie ogólne, w tym strój czy mowę ciała. Brak kontaktu wzrokowego jest pierwszym sygnałem dla pracodawcy, że osoba, która przez nim siedzi, nie jest szczera. Wiele osób popełnia po prostu błędy związane z etykietą, np. zapominają wyłączyć telefon albo nawet go odbierają (sic!) w trakcie rozmowy.

Polecamy serwis: Komunikacja

Charakter ma znaczenie?

Nasz charakter i usposobienie niekiedy może być przeszkodą w zdobyciu wymarzonej pracy. Jak to możliwe? Pracodawcy, wbrew pozorom, nie lubią osób, które zbyt szczerze o wszystkim opowiadają. Szczególną sytuacją jest w tym momencie narzekanie na byłego przełożonego. Nawet jeśli zaszedł nam za skórę, nie warto tracić przez niego szansy na zdobycie dobrej pracy. Wiele osób, które w niewybredny sposób opowiadają o byłych szefach, a nawet śmieją się z nich, tak naprawdę w oczach przyszłego pracodawcy oczerniają siebie, a nie byłych przełożonych. Marlena, która ubiegała się o pracę w pewnej redakcji, opowiada:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

- Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Najczęstsze błędy kandydata do pracy. / Fot. Fotolia
Najczęstsze błędy kandydata do pracy. / Fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama