Kategorie

Jak korzystać z portali społecznościowych w rekrutacji?

Katarzyna Borowczyk
Jestem menedżerem ds. rekrutacji w firmie produkcyjnej. Ostatnio, rekrutując na wyższe stanowiska, postanowiłam skorzystać z portali społecznościowych. Mam jednak pewne wątpliwości dotyczące tego źródła. Czy wypada „zaczepiać” i namawiać do zmiany pracy osoby z konkurencji? Jak to jest postrzegane przez kandydatów? Czy informacje przedstawiane w takim portalu są prawdziwe? W jaki sposób oceniać przedstawione przez kandydatów informacje na swój temat?

Portale społecznościowe o profilu profesjonalnym są cennym źródłem informacji o kandydatach, chętnie wykorzystywanym przez pracodawców w rekrutacjach. I to zarówno przez firmy doradztwa personalnego, jak i przez bezpośrednio zainteresowanych rekrutacją. Osoby zamieszczające swoje profile na takich portalach w ogromnej większości przypadków spodziewają się kontaktów ze strony potencjalnych pracodawców, nie będą więc zazwyczaj zaskoczeni taką ofertą, choć oczywiście mogą nie być w danej chwili zainteresowani zmianą. Co do tego, czy wypada, czy też nie, zwracać się bezpośrednio do kandydatów – znam wiele dobrych firm, w których menedżerowie personalni nie mają z tym żadnego problemu. Jednak, z drugiej strony, tak jak w przypadku bezpośredniego telefonu z ofertą pracy do osoby z konkurencji, lepiej jest czasami wykorzystać w tym celu pośrednika, jakim może być firma doradztwa personalnego.

Nie ma Cię w sieci, nie istniejesz

Reklama

Jako osoba rekrutująca sama chętnie korzystam z zasobów portali profesjonalnych, choć – jak zawsze w przypadku źródeł, gdzie informacje nie są weryfikowane (a tutaj nie są) – staram się przestrzegać dwóch zasad. Po pierwsze – nie ograniczać poszukiwań kandydata tylko do tego źródła, a po drugie – nie ufać bezkrytycznie informacjom podanym przez promujących się na portalach specjalistów i menedżerów.

Pierwszy punkt wydaje się oczywisty. Mimo że coraz bardziej prawdziwe wydaje się twierdzenie „Jeżeli nie ma Cię w internecie, to znaczy, że nie istniejesz”, w sferze życia zawodowego istnieją całe grupy osób, które po prostu w swym wymiarze profesjonalnym w sieci nie istnieją. Co nie oznacza, że nie ma ich na NK lub Facebooku. Często jest to związane ze specyfiką branży. Są to np. specjaliści, którzy nie pracują z komputerem podłączonym do sieci, albo ludzie, którzy nie są zainteresowani promowaniem się od strony profesjonalnej. Jednocześnie istnieją takie grupy zawodowe (np. pracownicy międzynarodowych korporacji, specjaliści marketingu, IT, telekomunikacji, nowych mediów), którzy z kolei są w internecie reprezentowani bardzo licznie. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku rekrutacji wśród grup zawodowych licznie obecnych w internecie, praktycznie za każdym razem w prowadzonych przeze mnie rekrutacjach pojawiał się bardzo dobry kandydat lub kandydaci, którzy nie mieli swoich profili na portalach albo byli w nich praktycznie w ogóle nieaktywni.

Ograniczając się do poszukiwań tylko w jednym źródle, jesteśmy skazani, pod pewnymi względami, na wybór wśród specyficznej grupy osób o pewnych cechach wspólnych. Ich chęć autopromocji może mieć przyczyny charakterologiczne, ale też biznesowe. Pamiętajmy, że wiele osób traktuje portale społecznościowe jako narzędzie marketingu internetowego i pozyskiwania klientów lub partnerów biznesowych. Wówczas ich dossier na portalu spełnia funkcję raczej wizytówki biznesowej lub nawet reklamy, a nie klasycznego CV, w którym określone informacje są obowiązkowe (np. nazwy ukończonych uczelni, tytuły naukowe, lata studiów, lata pracy, nazwy stanowisk itp.).


Z tym wiąże się nasz punkt drugi – nie zawsze dane podane przez właściciela profilu na portalu profesjonalnym muszą, a niekiedy nawet nie powinny być ścisłe. Jeżeli ktoś obecnie specjalizuje się w elektronice i technologiach, może nie warto przyznawać się do humanistycznego wykształcenia? Profil można tak skonstruować, aby podkreślił funkcję ekspercką, poprzez wyeksponowanie pewnych informacji, a ukrycie lub pominięcie innych. Na portalach profesjonalnych profile nie są weryfikowane, traktujmy je więc jako informację wstępną o kandydacie.

Referencje, czy zawsze prawdziwe?

Dodatkową możliwością profesjonalnych portali społecznościowych są referencje. Niektórzy użytkownicy umieszczają je nawet przy każdym stanowisku, na którym pracowali. Referencje robią bardzo profesjonalne wrażenie, a ich autora od razu można „zweryfikować” poprzez przejrzenie jego profilu. Jednak znam przypadek osoby, która po odejściu z firmy nie otrzymała referencji od swojego bezpośredniego szefa. Przełożony odmówił ich zamieszczenia, argumentując, że nie będzie mógł z czystym sumieniem wpisać tam pozytywów. Osoba ta skierowała wówczas swoją prośbę o referencje do kogoś innego w firmie, z kim miała zawodowo o wiele mniejszy kontakt i pozytywne referencje zostały zamieszczone. Referencje w portalach mogą być udzielane przez osoby niebędące bezpośrednimi przełożonymi posiadacza profilu, a często jego kolegami. Tego typu opinie zazwyczaj nie są uznawane za referencje przy procesach oceny kandydatów do pracy, prowadzonych przez profesjonalne firmy rekrutacyjne.

Dodatkowe aktywności

Reklama

Przeglądając profile kandydatów, można zauważyć również fakt obudowywania swoich profili dużą liczbą dodatkowych aktywności, mających świadczyć (i być może świadczących) o profesjonalizmie i umiejętnościach posiadacza profilu. Portale profesjonalne oferują tu różne możliwości, często zapożyczone z portali społecznościowych, takich jak Facebook. Są to np. grupy dyskusyjne, pokazywanie swoich aktywności, artykułów, których treścią jesteśmy zainteresowani lub których jesteśmy autorami, linki do prowadzonych blogów, eksperckich wypowiedzi (wypowiedzi te później są widoczne w profilu, można je również wysyłać innym). Profil użytkownika jest często ukształtowany jak produkt, zgodny z oczekiwaniami i potrzebami odbiorców (rekruterów, klientów). Nieodparcie nasuwa się wniosek, że twórcy „top profili” bardzo dobrze znają Kotlerowską zasadę marketingowych bodźców, czyli czterech P: Product, Place, Promotion i Price.

Ja jednak mam w pamięci uwagę pewnego znajomego, który namawiany do tego, aby założył swój profil na portalu profesjonalnym, co umożliwi mu otrzymywanie ofert pracy, uparcie się przed tym bronił, tłumacząc, że najbardziej wartościowych menedżerów, których spotkał w przeszłości na swojej drodze zawodowej na tych portalach nie ma. Wciąż nie zgadzam się z nim, bo prawie codziennie napotykam na tych portalach profile profesjonalistów naprawdę znakomitych, lecz wiedzy i potwierdzenia tego, że właśnie tacy są, nie czerpię z tego źródła. Do czego wszystkich namawiam.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?