Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są Pani silne strony? Jakby Pan określił swoją osobowość w trzech słowach? Dlaczego to właśnie Panią mamy zatrudnić? Jak Pan widzi swoją karierę za 5 lat? Te i wiele innych pytań pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak czy gwarantują one, że zatrudnimy właściwą osobę? Jak należy poprowadzić rekrutację, by uzyskać odpowiedzi niosące ze sobą wartościową informację a nie będące jedynie utartymi frazesami?
REKLAMA
Kluczowy etap rekrutacji
Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji. Jest bezpośrednim spotkaniem z kandydatem, które może nam wiele o nim powiedzieć. Mamy możliwość uzyskania interesujących nas informacji, ale także obserwacji jego zachowania. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nie możemy też zapominać, że osoba starająca się o pracę również przygotowuje się do tego spotkania, szukając wskazówek w dostępnych źródłach, najczęściej internetowych. Warto więc poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w niestandardowy sposób, tak, by osoba, którą rekrutujemy wykazała się swoimi rzeczywistymi predyspozycjami.
Polecamy również serwis: Motywowanie
Edukacja i ścieżka zawodowa
Na początku, by uporządkować wiedzę o kandydacie, można zadać pytania dotyczące edukacji i ścieżki zawodowej, na przykład:
- Co kierowało Panią przy wyborze tego a nie innego kierunku studiów/ specjalności /uczelni?
- Z czego jest Pan najbardziej dumny?
- Dlaczego pracowała Pani akurat w tej firmie?
- Jaki był Pana zakres obowiązków? Czym Pan się zajmował?
Należy przede wszystkim pamiętać, by nie pytać o to, co mamy wyraźnie podane w CV kandydata. Pytania powinny poszerzać wiedzę o tym, co już wiemy na podstawie kwestionariusza czy dokumentów.
Cechy osobowości
Istotne są także pytania sprawdzające cechy osobowości, jak:
- W jakich grupach pracuje się Pani najlepiej?
- Jak sobie Pan radzi z krytyką?
- Co dla Pani jest największą motywacją do działania?
Zobacz również: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?
Metoda STAR
Jednym ze sposobów przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest metoda STAR. Skrót ten rozszyfrowuje się w następujący sposób:
S jak Situation (Sytuacja)
T jak Task (Zadanie)
A jak Action (Akcja)
R jak Result (Rozwiązanie)
Metoda ta jest skuteczna, gdy odnosi się do konkretnych zdarzeń, na przykład: „Proszę opisać sytuację konfliktową, w której Pan się ostatnio znalazł” lub „Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani przekonać innych do swojego pomysłu”. Wówczas pytania powinny prowokować odpowiedzi skonstruowane według powyższego schematu – opis sytuacji (Situation), zawodowego zadania wtedy wykonywanego (Task), następnie: jakie działania zostały wykonane w tej sytuacji (Action) oraz jakie rezultaty zostały osiągnięte (Result). Dzięki tej metodzie uzyskamy pełny obraz wydarzenia a także umiejętności i predyspozycji kandydata.
Przygotowanie odpowiednich pytań, dostosowanych do profilu stanowiska i kandydata, zaplanowanie całej rozmowy kwalifikacyjnej – to gwarancja sukcesu rekrutacji. Przede wszystkim należy się wystrzegać pytań tendencyjnych, na które kandydaci odpowiedzą bez wysiłku według wcześniej przygotowanych regułek. Prawidłowe przeprowadzenie rozmowy pomoże nam w znalezieniu naprawdę wartościowych pracowników.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.
Więcej na www.HR24.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat