REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Bartosz Makles
Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania. /Fot. Fotolia
Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Jakie są Pani silne strony? Jakby Pan określił swoją osobowość w trzech słowach? Dlaczego to właśnie Panią mamy zatrudnić? Jak Pan widzi swoją karierę za 5 lat? Te i wiele innych pytań pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak czy gwarantują one, że zatrudnimy właściwą osobę? Jak należy poprowadzić rekrutację, by uzyskać odpowiedzi niosące ze sobą wartościową informację a nie będące jedynie utartymi frazesami?

Autopromocja

Kluczowy etap rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji. Jest bezpośrednim spotkaniem z kandydatem, które może nam wiele o nim powiedzieć. Mamy możliwość uzyskania interesujących nas informacji, ale także obserwacji jego zachowania. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nie możemy też zapominać, że osoba starająca się o pracę również przygotowuje się do tego spotkania, szukając wskazówek w dostępnych źródłach, najczęściej internetowych. Warto więc poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w niestandardowy sposób, tak, by osoba, którą rekrutujemy wykazała się swoimi rzeczywistymi predyspozycjami.

Polecamy również serwis: Motywowanie

Edukacja i ścieżka zawodowa

Na początku, by uporządkować wiedzę o kandydacie, można zadać pytania dotyczące edukacji i ścieżki zawodowej, na przykład:

  • Co kierowało Panią przy wyborze tego a nie innego kierunku studiów/ specjalności /uczelni?
  • Z czego jest Pan najbardziej dumny?
  • Dlaczego pracowała Pani akurat w tej firmie?
  • Jaki był Pana zakres obowiązków? Czym Pan się zajmował?

Należy przede wszystkim pamiętać, by nie pytać o to, co mamy wyraźnie podane w CV kandydata. Pytania powinny poszerzać wiedzę o tym, co już wiemy na podstawie kwestionariusza czy dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy osobowości

Istotne są także pytania sprawdzające cechy osobowości, jak:

  • W jakich grupach pracuje się Pani najlepiej?
  • Jak sobie Pan radzi z krytyką?
  • Co dla Pani jest największą motywacją do działania?

Zobacz również: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Metoda STAR

Jednym ze sposobów przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest metoda STAR. Skrót ten rozszyfrowuje się w następujący sposób:
S jak Situation (Sytuacja)
T jak Task (Zadanie)
A jak Action (Akcja)
R jak Result (Rozwiązanie)

Metoda ta jest skuteczna, gdy odnosi się do konkretnych zdarzeń, na przykład: „Proszę opisać sytuację konfliktową, w której Pan się ostatnio znalazł” lub „Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani przekonać innych do swojego pomysłu”. Wówczas pytania powinny prowokować odpowiedzi skonstruowane według powyższego schematu – opis sytuacji (Situation), zawodowego zadania wtedy wykonywanego (Task), następnie: jakie działania zostały wykonane w tej sytuacji (Action) oraz jakie rezultaty zostały osiągnięte (Result). Dzięki tej metodzie uzyskamy pełny obraz wydarzenia a także umiejętności i predyspozycji kandydata.

Przygotowanie odpowiednich pytań, dostosowanych do profilu stanowiska i kandydata, zaplanowanie całej rozmowy kwalifikacyjnej – to gwarancja sukcesu rekrutacji. Przede wszystkim należy się wystrzegać pytań tendencyjnych, na które kandydaci odpowiedzą bez wysiłku według wcześniej przygotowanych regułek. Prawidłowe przeprowadzenie rozmowy pomoże nam w znalezieniu naprawdę wartościowych pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.

Więcej na www.HR24.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA