REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Bartosz Makles
Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania. /Fot. Fotolia
Rozmowa kwalifikacyjna - jakie pytania. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Jakie są Pani silne strony? Jakby Pan określił swoją osobowość w trzech słowach? Dlaczego to właśnie Panią mamy zatrudnić? Jak Pan widzi swoją karierę za 5 lat? Te i wiele innych pytań pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak czy gwarantują one, że zatrudnimy właściwą osobę? Jak należy poprowadzić rekrutację, by uzyskać odpowiedzi niosące ze sobą wartościową informację a nie będące jedynie utartymi frazesami?

REKLAMA

Autopromocja

Kluczowy etap rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym etapem procesu rekrutacji. Jest bezpośrednim spotkaniem z kandydatem, które może nam wiele o nim powiedzieć. Mamy możliwość uzyskania interesujących nas informacji, ale także obserwacji jego zachowania. Powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Nie możemy też zapominać, że osoba starająca się o pracę również przygotowuje się do tego spotkania, szukając wskazówek w dostępnych źródłach, najczęściej internetowych. Warto więc poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w niestandardowy sposób, tak, by osoba, którą rekrutujemy wykazała się swoimi rzeczywistymi predyspozycjami.

Polecamy również serwis: Motywowanie

Edukacja i ścieżka zawodowa

Na początku, by uporządkować wiedzę o kandydacie, można zadać pytania dotyczące edukacji i ścieżki zawodowej, na przykład:

  • Co kierowało Panią przy wyborze tego a nie innego kierunku studiów/ specjalności /uczelni?
  • Z czego jest Pan najbardziej dumny?
  • Dlaczego pracowała Pani akurat w tej firmie?
  • Jaki był Pana zakres obowiązków? Czym Pan się zajmował?

Należy przede wszystkim pamiętać, by nie pytać o to, co mamy wyraźnie podane w CV kandydata. Pytania powinny poszerzać wiedzę o tym, co już wiemy na podstawie kwestionariusza czy dokumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechy osobowości

Istotne są także pytania sprawdzające cechy osobowości, jak:

  • W jakich grupach pracuje się Pani najlepiej?
  • Jak sobie Pan radzi z krytyką?
  • Co dla Pani jest największą motywacją do działania?

Zobacz również: Jak radzić sobie z rutyną i nawykami pracowników?

Metoda STAR

Jednym ze sposobów przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej jest metoda STAR. Skrót ten rozszyfrowuje się w następujący sposób:
S jak Situation (Sytuacja)
T jak Task (Zadanie)
A jak Action (Akcja)
R jak Result (Rozwiązanie)

Metoda ta jest skuteczna, gdy odnosi się do konkretnych zdarzeń, na przykład: „Proszę opisać sytuację konfliktową, w której Pan się ostatnio znalazł” lub „Proszę opisać sytuację, w której musiała Pani przekonać innych do swojego pomysłu”. Wówczas pytania powinny prowokować odpowiedzi skonstruowane według powyższego schematu – opis sytuacji (Situation), zawodowego zadania wtedy wykonywanego (Task), następnie: jakie działania zostały wykonane w tej sytuacji (Action) oraz jakie rezultaty zostały osiągnięte (Result). Dzięki tej metodzie uzyskamy pełny obraz wydarzenia a także umiejętności i predyspozycji kandydata.

Przygotowanie odpowiednich pytań, dostosowanych do profilu stanowiska i kandydata, zaplanowanie całej rozmowy kwalifikacyjnej – to gwarancja sukcesu rekrutacji. Przede wszystkim należy się wystrzegać pytań tendencyjnych, na które kandydaci odpowiedzą bez wysiłku według wcześniej przygotowanych regułek. Prawidłowe przeprowadzenie rozmowy pomoże nam w znalezieniu naprawdę wartościowych pracowników.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

O HR24:
Platforma HR24 udostępnia kompleksowe narzędzia wspierające ocenę kompetencji pracowników, testy psychologiczne i proces rekrutacji. Narzędzia HR24 dostępne online są połączeniem najnowszych technologii z wieloletnim doświadczeniem zespołu w projektach rekrutacyjnych, rozwojowych i szkoleniowych.

Więcej na www.HR24.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA