Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?
REKLAMA
REKLAMA
Wartość staży i praktyk
Zgodnie z wynikami badań Eurobarometru, co trzeci staż realizowany na terenie Unii Europejskiej cechuje się niską jakością pod względem warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem eksperci wskazują, że staże i praktyki stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Pod warunkiem, że spełniają określone kryteria i posiadają wysoki walor edukacyjny. Jak jednak weryfikować jakość praktyk i staży? Odpowiedzią może być badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
REKLAMA
Zobacz również serwis: Rekrutacja
Problemy
Niskiej jakości stażom realizowanym na europejskim rynku pracy towarzyszą negatywne prognozy na rok 2014. Jak donosi najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, ponownie zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy planują zwiększenie zatrudnienia w kolejnym roku – z 17 proc. w 2012 roku do 14 proc. w roku 2013. Jednocześnie, mimo zwiększającej się liczby dostępnych kandydatów do pracy, narasta problem niedopasowania kompetencyjnego – aż 78 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania. W opinii ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK) jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są rzetelnie przeprowadzane programy staży i praktyk. Aby sprawdzić ich jakość PSZK proponuje firmom przystąpienie do procesu weryfikacji i obiektywnego audytu realizowanych przez organizacje staży i praktyk.
Polecamy również: Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników
Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk
Badanie jakości programów praktyk i staży jest kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w płynnym przechodzeniu z rynku edukacji na rynek pracy, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Podstawę Programu stanowią Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad i standardów dotyczących przeprowadzania staży i praktyk w organizacjach. – Ramy mają pomóc młodym w zdobywaniu praktycznego doświadczenia zawodowego jeszcze na etapie edukacji formalnej. Staże i praktyki o wysokim standardzie zwiększają bowiem ich doświadczenie, a co za tym idzie szanse na znalezienie stałego zatrudnienia – komentuje dr Łukasz Sienkiewicz, ekspert ds. polskiego rynku pracy w Europejskim Obserwatorium Polityk Zatrudnienia Komisji Europejskiej.
W przypadku pozytywnego wyniku badania, PSZK przyznaje organizacjom Znak Jakości, który jest równoznaczny z posiadaniem i utrzymywaniem wysokich standardów w zakresie oferowanych młodym ludziom programów staży i praktyk. – Naszą intencją nie jest jednak odznaczenie Znakiem Jakości jak największej liczby firm, ale zachęcenie pracodawców w całej Polsce do realizacji rzetelnych staży i praktyk opartych na założeniach Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.
Więcej informacji na temat Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl. Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk dostępne są tutaj http://stazeipraktyki.pl/#ramy.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat