Kategorie

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Fotolia
Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Wartość staży i praktyk

Zgodnie z wynikami badań Eurobarometru, co trzeci staż realizowany na terenie Unii Europejskiej cechuje się niską jakością pod względem warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem eksperci wskazują, że staże i praktyki stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Pod warunkiem, że spełniają określone kryteria i posiadają wysoki walor edukacyjny. Jak jednak weryfikować jakość praktyk i staży? Odpowiedzią może być badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Problemy

Niskiej jakości stażom realizowanym na europejskim rynku pracy towarzyszą negatywne prognozy na rok 2014. Jak donosi najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, ponownie zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy planują zwiększenie zatrudnienia w kolejnym roku – z 17 proc. w 2012 roku do 14 proc. w roku 2013. Jednocześnie, mimo zwiększającej się liczby dostępnych kandydatów do pracy, narasta problem niedopasowania kompetencyjnego – aż 78 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania. W opinii ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK) jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są rzetelnie przeprowadzane programy staży i praktyk. Aby sprawdzić ich jakość PSZK proponuje firmom przystąpienie do procesu weryfikacji i obiektywnego audytu realizowanych przez organizacje staży i praktyk. 

Polecamy również: Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk

Reklama

Badanie jakości programów praktyk i staży jest kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w płynnym przechodzeniu z rynku edukacji na rynek pracy, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Podstawę Programu stanowią Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad i standardów dotyczących przeprowadzania staży i praktyk w organizacjach. – Ramy mają pomóc młodym w zdobywaniu praktycznego doświadczenia zawodowego jeszcze na etapie edukacji formalnej. Staże i praktyki o wysokim standardzie zwiększają bowiem ich doświadczenie, a co za tym idzie szanse na znalezienie stałego zatrudnienia – komentuje dr Łukasz Sienkiewicz, ekspert ds. polskiego rynku pracy w Europejskim Obserwatorium Polityk Zatrudnienia Komisji Europejskiej.

W przypadku pozytywnego wyniku badania, PSZK przyznaje organizacjom Znak Jakości, który jest równoznaczny z posiadaniem i utrzymywaniem wysokich standardów w zakresie oferowanych młodym ludziom programów staży i praktyk. – Naszą intencją nie jest jednak odznaczenie Znakiem Jakości jak największej liczby firm, ale zachęcenie pracodawców w całej Polsce do realizacji rzetelnych staży i praktyk opartych na założeniach Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Więcej informacji na temat Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl. Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk dostępne są tutaj http://stazeipraktyki.pl/#ramy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?