REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Wartość staży i praktyk

Zgodnie z wynikami badań Eurobarometru, co trzeci staż realizowany na terenie Unii Europejskiej cechuje się niską jakością pod względem warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem eksperci wskazują, że staże i praktyki stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Pod warunkiem, że spełniają określone kryteria i posiadają wysoki walor edukacyjny. Jak jednak weryfikować jakość praktyk i staży? Odpowiedzią może być badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Problemy

Niskiej jakości stażom realizowanym na europejskim rynku pracy towarzyszą negatywne prognozy na rok 2014. Jak donosi najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, ponownie zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy planują zwiększenie zatrudnienia w kolejnym roku – z 17 proc. w 2012 roku do 14 proc. w roku 2013. Jednocześnie, mimo zwiększającej się liczby dostępnych kandydatów do pracy, narasta problem niedopasowania kompetencyjnego – aż 78 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania. W opinii ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK) jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są rzetelnie przeprowadzane programy staży i praktyk. Aby sprawdzić ich jakość PSZK proponuje firmom przystąpienie do procesu weryfikacji i obiektywnego audytu realizowanych przez organizacje staży i praktyk. 

Polecamy również: Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk

Badanie jakości programów praktyk i staży jest kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w płynnym przechodzeniu z rynku edukacji na rynek pracy, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Podstawę Programu stanowią Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad i standardów dotyczących przeprowadzania staży i praktyk w organizacjach. – Ramy mają pomóc młodym w zdobywaniu praktycznego doświadczenia zawodowego jeszcze na etapie edukacji formalnej. Staże i praktyki o wysokim standardzie zwiększają bowiem ich doświadczenie, a co za tym idzie szanse na znalezienie stałego zatrudnienia – komentuje dr Łukasz Sienkiewicz, ekspert ds. polskiego rynku pracy w Europejskim Obserwatorium Polityk Zatrudnienia Komisji Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pozytywnego wyniku badania, PSZK przyznaje organizacjom Znak Jakości, który jest równoznaczny z posiadaniem i utrzymywaniem wysokich standardów w zakresie oferowanych młodym ludziom programów staży i praktyk. – Naszą intencją nie jest jednak odznaczenie Znakiem Jakości jak największej liczby firm, ale zachęcenie pracodawców w całej Polsce do realizacji rzetelnych staży i praktyk opartych na założeniach Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Więcej informacji na temat Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl. Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk dostępne są tutaj http://stazeipraktyki.pl/#ramy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA