REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Wartość staży i praktyk

Zgodnie z wynikami badań Eurobarometru, co trzeci staż realizowany na terenie Unii Europejskiej cechuje się niską jakością pod względem warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem eksperci wskazują, że staże i praktyki stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Pod warunkiem, że spełniają określone kryteria i posiadają wysoki walor edukacyjny. Jak jednak weryfikować jakość praktyk i staży? Odpowiedzią może być badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Problemy

Niskiej jakości stażom realizowanym na europejskim rynku pracy towarzyszą negatywne prognozy na rok 2014. Jak donosi najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, ponownie zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy planują zwiększenie zatrudnienia w kolejnym roku – z 17 proc. w 2012 roku do 14 proc. w roku 2013. Jednocześnie, mimo zwiększającej się liczby dostępnych kandydatów do pracy, narasta problem niedopasowania kompetencyjnego – aż 78 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania. W opinii ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK) jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są rzetelnie przeprowadzane programy staży i praktyk. Aby sprawdzić ich jakość PSZK proponuje firmom przystąpienie do procesu weryfikacji i obiektywnego audytu realizowanych przez organizacje staży i praktyk. 

Polecamy również: Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk

Badanie jakości programów praktyk i staży jest kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w płynnym przechodzeniu z rynku edukacji na rynek pracy, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Podstawę Programu stanowią Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad i standardów dotyczących przeprowadzania staży i praktyk w organizacjach. – Ramy mają pomóc młodym w zdobywaniu praktycznego doświadczenia zawodowego jeszcze na etapie edukacji formalnej. Staże i praktyki o wysokim standardzie zwiększają bowiem ich doświadczenie, a co za tym idzie szanse na znalezienie stałego zatrudnienia – komentuje dr Łukasz Sienkiewicz, ekspert ds. polskiego rynku pracy w Europejskim Obserwatorium Polityk Zatrudnienia Komisji Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pozytywnego wyniku badania, PSZK przyznaje organizacjom Znak Jakości, który jest równoznaczny z posiadaniem i utrzymywaniem wysokich standardów w zakresie oferowanych młodym ludziom programów staży i praktyk. – Naszą intencją nie jest jednak odznaczenie Znakiem Jakości jak największej liczby firm, ale zachęcenie pracodawców w całej Polsce do realizacji rzetelnych staży i praktyk opartych na założeniach Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Więcej informacji na temat Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl. Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk dostępne są tutaj http://stazeipraktyki.pl/#ramy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA