REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Weryfikacja jakości staży i praktyk. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Wartość staży i praktyk

Zgodnie z wynikami badań Eurobarometru, co trzeci staż realizowany na terenie Unii Europejskiej cechuje się niską jakością pod względem warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem eksperci wskazują, że staże i praktyki stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Pod warunkiem, że spełniają określone kryteria i posiadają wysoki walor edukacyjny. Jak jednak weryfikować jakość praktyk i staży? Odpowiedzią może być badanie Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również serwis: Rekrutacja

Problemy

Niskiej jakości stażom realizowanym na europejskim rynku pracy towarzyszą negatywne prognozy na rok 2014. Jak donosi najnowsza edycja badania Bilans Kapitału Ludzkiego, ponownie zmniejszyła się liczba pracodawców, którzy planują zwiększenie zatrudnienia w kolejnym roku – z 17 proc. w 2012 roku do 14 proc. w roku 2013. Jednocześnie, mimo zwiększającej się liczby dostępnych kandydatów do pracy, narasta problem niedopasowania kompetencyjnego – aż 78 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania. W opinii ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK) jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu są rzetelnie przeprowadzane programy staży i praktyk. Aby sprawdzić ich jakość PSZK proponuje firmom przystąpienie do procesu weryfikacji i obiektywnego audytu realizowanych przez organizacje staży i praktyk. 

Polecamy również: Praktyki najlepszym sposobem na pozyskanie pracowników

Program Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk

Badanie jakości programów praktyk i staży jest kolejnym etapem Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w płynnym przechodzeniu z rynku edukacji na rynek pracy, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie bezrobocia wśród młodego pokolenia. Podstawę Programu stanowią Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk, czyli zbiór zasad i standardów dotyczących przeprowadzania staży i praktyk w organizacjach. – Ramy mają pomóc młodym w zdobywaniu praktycznego doświadczenia zawodowego jeszcze na etapie edukacji formalnej. Staże i praktyki o wysokim standardzie zwiększają bowiem ich doświadczenie, a co za tym idzie szanse na znalezienie stałego zatrudnienia – komentuje dr Łukasz Sienkiewicz, ekspert ds. polskiego rynku pracy w Europejskim Obserwatorium Polityk Zatrudnienia Komisji Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku pozytywnego wyniku badania, PSZK przyznaje organizacjom Znak Jakości, który jest równoznaczny z posiadaniem i utrzymywaniem wysokich standardów w zakresie oferowanych młodym ludziom programów staży i praktyk. – Naszą intencją nie jest jednak odznaczenie Znakiem Jakości jak największej liczby firm, ale zachęcenie pracodawców w całej Polsce do realizacji rzetelnych staży i praktyk opartych na założeniach Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk – komentuje Piotr Palikowski, prezes PSZK.

Więcej informacji na temat Programu Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl. Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk dostępne są tutaj http://stazeipraktyki.pl/#ramy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA