REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody, które wracają do łask

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Związane są zazwyczaj z wykonywaniem przedmiotów użytkowych, choć nie jest to regułą. Mechanizacja, a później komputeryzacja zmniejszyły zapotrzebowanie na usługi rzemieślników. W niektórych przypadkach, wydawać by się mogło, że te zawody umarły. Tymczasem obecnie coraz częściej są one doceniane.

REKLAMA

Autopromocja

Potencjał w naturze

REKLAMA

Potencjał starych zawodów odkryli zarówno ci, którzy na wsi mieszkają od lat, jak też ci, którzy wprowadzili się tu całkiem niedawno: przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, nauczyciele, biznesmeni szukający wytchnienia po pracy na łonie natury. Zauważyli oni, że wraz z modą na zdrowe żywienie i ekologię, rośnie zainteresowanie życiem i dawnymi zawodami.

Jakie profesje zaczynają być znowu popularne? W związku z rosnącą liczbą stadnin, coraz większą popularnością cieszą się zawody związane z podkuwaniem koni, wyrobem uprzęży, kantarów. Stadniny mają służyć głównie celom rekreacyjnym, powstają z myślą o turystach, a dzięki temu pozwalają na niejako renesans zawodów związanych z opieką nad końmi. Współcześni rymarze zajmują się jednak produkcją trochę innych wyrobów niż kiedyś. O ile dawniej istotne było przede wszystkim to, aby konie miały mocne uprzęże do pracy, teraz najczęściej pojawiają się zamówienia na uprzęże reprezentacyjne, np. na różne imprezy, wystawy, a nawet śluby. Zazwyczaj są to więc przedmioty drogie, a w połączeniu z kamieniami szlachetnymi można je nazwać wręcz towarem luksusowym.

Zobacz również: Jak zadbać o rozwój kariery?

REKLAMA

Ciekawym zawodem, który również wraca do łask, jest dekarz. Sama nazwa tej profesji wywodzi się z deku, czyli formy pokrycia dachowego, zrobionego z targanej lub też prostej słomy. Dekarze zajmują się więc tworzeniem pokryć dachowych z takich produktów jak słoma, trzcina czy drewno. Tego rodzaju dach doskonale wpisuje się w modę na bycie „eko”. Ponadto tego rodzaju dachy są nie tylko ekologiczne, ale również energooszczędne i trwałe, co jest faktem nie do przecenienia. Specjalistów, którzy znają metody tworzenia tego rodzaju dachów jest jeszcze niewielu, natomiast popyt na tego rodzaju usługi rośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stolarze i wikliniarze to kolejne zawody, w przypadku których dostrzeżono deficyt. Coraz częściej pojawiają się więc kursy dofinansowywane zarówno ze środków urzędów pracy, jak również funduszy unijnych, które mają na celu naukę tego rodzaju umiejętności. Pomimo wszechobecnej produkcji tanich mebli, do łask wraca moda na przedmioty trwałe, naturalne, wykonane z drewna i wikliny. Brakuje jednak osób, które byłyby specjalistami w wykonywaniu tego rodzaju sprzętów. Szkolenia mają więc na celu wsparcie osób bezrobotnych, a jednocześnie ich przekwalifikowanie, które znacząco zwiększy szansę na zatrudnienie.

Ponadto warto wymienić także profesje takie jak: kowale, kaflarze i kołodzieje. Współcześni kowale wykonują coraz więcej artystycznych przedmiotów. Popularne są m.in. rzeźby, balustrady schodów oraz inne przedmioty użytkowe, będące idealnym dodatkiem w nowocześnie wykończonych wnętrzach domów. Specjaliści z innych profesji są nadal poszukiwani. Wiele osób narzeka bowiem na deficyt profesjonalistów we wspomnianych zawodach, a wręcz na brak przedstawicieli wymienionych profesji na rynku pracy.

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Szansa dla kobiet

Choć dzisiaj podział zawodów na męskie i damskie praktycznie nie istnieje, to jednak, biorąc pod uwagę dawne profesje, da się zauważyć, że niegdyś były one przypisane do płci. Obecnie realizowane kursy, mające na celu wskrzeszenie tychże profesji, bardzo często skupiają przedstawicieli jednej płci. Nie jest to jednak regułą. Na kursy wikliniarskie jednakowo chętnie przychodzą mężczyźni jak i kobiety. Hafciarstwo jednak nadal pozostaje domeną kobiet. Pięknie wyszywane obrusy, serwetki, a nawet fartuchy i sztandary są dzisiaj w cenie. Wykonane szydełkiem firanki czy odzież są uważane za towar unikalny, elegancki i wyjątkowy.

Warto wspomnieć, że zachwyt tradycją spowodował także to, że do łask powraca zawód guwernantki. Powinna być lojalna, uczciwa, ale to, co ją wyróżnia od zwykłej niani, to określony typ moralności. Dzisiejsze guwernantki nie są już tak groźne jak kiedyś, ale są świadome olbrzymiej roli, jaką pełnią. Zajmują się nie tylko opieką nad dzieckiem, ale jednocześnie kształtowaniem ich moralności, uczą je jak należy zachowywać się w towarzystwie czy prawidłowo trzymać łyżkę.

Docenienie tradycyjnych wyrobów i usług otwiera nowe możliwości przed osobami, które myślą o przekwalifikowaniu. Deficyt na rynku tego rodzaju towarów i specjalistów, którzy je wykonują lub świadczą unikalne usługi pozwala prognozować, że warto zainwestować w szkolenia i poznać tajniki dawnych profesji.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA