REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody, które wracają do łask

Joanna Niemyjska
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
Zawody, które wracają do łask. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zawody, które wracają do łask to zawody związane z wykonywaniem przedmiotów użytkowych. Niegdyś były bardzo popularne, z czasem zostały zapomniane, a dziś przeżywają swój renesans. O jakich dokładnie zawodach mowa?

Związane są zazwyczaj z wykonywaniem przedmiotów użytkowych, choć nie jest to regułą. Mechanizacja, a później komputeryzacja zmniejszyły zapotrzebowanie na usługi rzemieślników. W niektórych przypadkach, wydawać by się mogło, że te zawody umarły. Tymczasem obecnie coraz częściej są one doceniane.

REKLAMA

Autopromocja

Potencjał w naturze

Potencjał starych zawodów odkryli zarówno ci, którzy na wsi mieszkają od lat, jak też ci, którzy wprowadzili się tu całkiem niedawno: przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, nauczyciele, biznesmeni szukający wytchnienia po pracy na łonie natury. Zauważyli oni, że wraz z modą na zdrowe żywienie i ekologię, rośnie zainteresowanie życiem i dawnymi zawodami.

Jakie profesje zaczynają być znowu popularne? W związku z rosnącą liczbą stadnin, coraz większą popularnością cieszą się zawody związane z podkuwaniem koni, wyrobem uprzęży, kantarów. Stadniny mają służyć głównie celom rekreacyjnym, powstają z myślą o turystach, a dzięki temu pozwalają na niejako renesans zawodów związanych z opieką nad końmi. Współcześni rymarze zajmują się jednak produkcją trochę innych wyrobów niż kiedyś. O ile dawniej istotne było przede wszystkim to, aby konie miały mocne uprzęże do pracy, teraz najczęściej pojawiają się zamówienia na uprzęże reprezentacyjne, np. na różne imprezy, wystawy, a nawet śluby. Zazwyczaj są to więc przedmioty drogie, a w połączeniu z kamieniami szlachetnymi można je nazwać wręcz towarem luksusowym.

Zobacz również: Jak zadbać o rozwój kariery?

REKLAMA

Ciekawym zawodem, który również wraca do łask, jest dekarz. Sama nazwa tej profesji wywodzi się z deku, czyli formy pokrycia dachowego, zrobionego z targanej lub też prostej słomy. Dekarze zajmują się więc tworzeniem pokryć dachowych z takich produktów jak słoma, trzcina czy drewno. Tego rodzaju dach doskonale wpisuje się w modę na bycie „eko”. Ponadto tego rodzaju dachy są nie tylko ekologiczne, ale również energooszczędne i trwałe, co jest faktem nie do przecenienia. Specjalistów, którzy znają metody tworzenia tego rodzaju dachów jest jeszcze niewielu, natomiast popyt na tego rodzaju usługi rośnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stolarze i wikliniarze to kolejne zawody, w przypadku których dostrzeżono deficyt. Coraz częściej pojawiają się więc kursy dofinansowywane zarówno ze środków urzędów pracy, jak również funduszy unijnych, które mają na celu naukę tego rodzaju umiejętności. Pomimo wszechobecnej produkcji tanich mebli, do łask wraca moda na przedmioty trwałe, naturalne, wykonane z drewna i wikliny. Brakuje jednak osób, które byłyby specjalistami w wykonywaniu tego rodzaju sprzętów. Szkolenia mają więc na celu wsparcie osób bezrobotnych, a jednocześnie ich przekwalifikowanie, które znacząco zwiększy szansę na zatrudnienie.

Ponadto warto wymienić także profesje takie jak: kowale, kaflarze i kołodzieje. Współcześni kowale wykonują coraz więcej artystycznych przedmiotów. Popularne są m.in. rzeźby, balustrady schodów oraz inne przedmioty użytkowe, będące idealnym dodatkiem w nowocześnie wykończonych wnętrzach domów. Specjaliści z innych profesji są nadal poszukiwani. Wiele osób narzeka bowiem na deficyt profesjonalistów we wspomnianych zawodach, a wręcz na brak przedstawicieli wymienionych profesji na rynku pracy.

Polecamy także serwis: Szkolenia i rozwój

Szansa dla kobiet

Choć dzisiaj podział zawodów na męskie i damskie praktycznie nie istnieje, to jednak, biorąc pod uwagę dawne profesje, da się zauważyć, że niegdyś były one przypisane do płci. Obecnie realizowane kursy, mające na celu wskrzeszenie tychże profesji, bardzo często skupiają przedstawicieli jednej płci. Nie jest to jednak regułą. Na kursy wikliniarskie jednakowo chętnie przychodzą mężczyźni jak i kobiety. Hafciarstwo jednak nadal pozostaje domeną kobiet. Pięknie wyszywane obrusy, serwetki, a nawet fartuchy i sztandary są dzisiaj w cenie. Wykonane szydełkiem firanki czy odzież są uważane za towar unikalny, elegancki i wyjątkowy.

Warto wspomnieć, że zachwyt tradycją spowodował także to, że do łask powraca zawód guwernantki. Powinna być lojalna, uczciwa, ale to, co ją wyróżnia od zwykłej niani, to określony typ moralności. Dzisiejsze guwernantki nie są już tak groźne jak kiedyś, ale są świadome olbrzymiej roli, jaką pełnią. Zajmują się nie tylko opieką nad dzieckiem, ale jednocześnie kształtowaniem ich moralności, uczą je jak należy zachowywać się w towarzystwie czy prawidłowo trzymać łyżkę.

Docenienie tradycyjnych wyrobów i usług otwiera nowe możliwości przed osobami, które myślą o przekwalifikowaniu. Deficyt na rynku tego rodzaju towarów i specjalistów, którzy je wykonują lub świadczą unikalne usługi pozwala prognozować, że warto zainwestować w szkolenia i poznać tajniki dawnych profesji.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA