REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Roksana Kuźma
Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego. /fot. Fotolia
Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługuje coroczny, płatny i nieprzerwany urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu uzależniony jest od łącznego czasu zatrudnienia i w przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę krócej niż 10 lat urlop wynosi 20 dni. Osobom pracującym ponad 10 lat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Autopromocja

Zobacz także: Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Obliczając okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długości przerw w pracy oraz sposób ustania stosunku pracy.

Ustawodawca stanowiąc o zasadach przyznawania urlopu wypoczynkowego umożliwia również wliczenie okresów nauki do czasu, od którego zależy jego wymiar, które odpowiednio wynoszą:

 • 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej
 • 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
 • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej
 • 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej
 • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej

Okresy nauki nie są uwzględniane w kontekście nabycia prawa do urlopu  wypoczynkowego, a jedynie wpływają na jego wymiar. W konsekwencji osoby rozpoczynające pierwszy raz pracę bezpośrednio po zakończeniu nauki traktowane są jak osoby w pierwszym roku zatrudnienia, jednak staż określenia w celu obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego zawsze uwzględnia zakończony okres nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie to można uznać za formę uwzględniania wpływu wykształcenia pracownika na jakość świadczonej pracy, a także premiowania osób, które kontynuując naukę podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

Polecamy serwis: Urlop na żądanie

Możliwość zaliczania okresu nauki do stażu od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest uzależniona od dodatkowych przesłanek takich jak rodzaj ukończonej szkoły (prywatna, czy państwowa), systemu nauki (dzienny, zaoczny, wieczorowy).  Jedynym warunkiem wymaganym do zaliczenia okresu nauki do stażu urlopowego jest posiadanie świadectwa lub dyplomu ukończenia określonej szkoły. Równoznaczne jest to z zasadą, że samo odbywanie nauki nie jest wystarczające, aby móc ją zaliczyć na poczet stażu wypoczynkowego.

Istotną regułą jest również zakaz sumowania poszczególnych okresów edukacji. Oznacza to zakaz zliczania wszystkich okresów nauki pobieranej w kilku szkołach, na kilku poziomach. Zliczeniu podlega najkorzystniejszy okres.

Ustalając staż warunkujący przyznanie urlopu wypoczynkowego przyjęto również zasadę bezwzględnego zakazu sumowanie okresu zaliczanego z tytułu nauki i przebytego zatrudnienia. Osoby jednocześnie zatrudnione w oparciu o umowę o pracę mogą w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze  wliczać do stażu wypoczynkowego czas pracy, bądź czas pobierania nauki.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA