Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługuje coroczny, płatny i nieprzerwany urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu uzależniony jest od łącznego czasu zatrudnienia i w przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę krócej niż 10 lat urlop wynosi 20 dni. Osobom pracującym ponad 10 lat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
Zobacz także: Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?
Obliczając okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długości przerw w pracy oraz sposób ustania stosunku pracy.
Ustawodawca stanowiąc o zasadach przyznawania urlopu wypoczynkowego umożliwia również wliczenie okresów nauki do czasu, od którego zależy jego wymiar, które odpowiednio wynoszą:
- 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej
- 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
- 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej
- 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej
- 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej
Okresy nauki nie są uwzględniane w kontekście nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego, a jedynie wpływają na jego wymiar. W konsekwencji osoby rozpoczynające pierwszy raz pracę bezpośrednio po zakończeniu nauki traktowane są jak osoby w pierwszym roku zatrudnienia, jednak staż określenia w celu obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego zawsze uwzględnia zakończony okres nauki.
Rozwiązanie to można uznać za formę uwzględniania wpływu wykształcenia pracownika na jakość świadczonej pracy, a także premiowania osób, które kontynuując naukę podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.
Polecamy serwis: Urlop na żądanie
REKLAMA
Możliwość zaliczania okresu nauki do stażu od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest uzależniona od dodatkowych przesłanek takich jak rodzaj ukończonej szkoły (prywatna, czy państwowa), systemu nauki (dzienny, zaoczny, wieczorowy). Jedynym warunkiem wymaganym do zaliczenia okresu nauki do stażu urlopowego jest posiadanie świadectwa lub dyplomu ukończenia określonej szkoły. Równoznaczne jest to z zasadą, że samo odbywanie nauki nie jest wystarczające, aby móc ją zaliczyć na poczet stażu wypoczynkowego.
Istotną regułą jest również zakaz sumowania poszczególnych okresów edukacji. Oznacza to zakaz zliczania wszystkich okresów nauki pobieranej w kilku szkołach, na kilku poziomach. Zliczeniu podlega najkorzystniejszy okres.
Ustalając staż warunkujący przyznanie urlopu wypoczynkowego przyjęto również zasadę bezwzględnego zakazu sumowanie okresu zaliczanego z tytułu nauki i przebytego zatrudnienia. Osoby jednocześnie zatrudnione w oparciu o umowę o pracę mogą w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze wliczać do stażu wypoczynkowego czas pracy, bądź czas pobierania nauki.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat