REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Roksana Kuźma
Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego. /fot. Fotolia
Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługuje coroczny, płatny i nieprzerwany urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu uzależniony jest od łącznego czasu zatrudnienia i w przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę krócej niż 10 lat urlop wynosi 20 dni. Osobom pracującym ponad 10 lat przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Czy pracownik może przełożyć urlop na inny termin?

Obliczając okres zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jego wymiar wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na długości przerw w pracy oraz sposób ustania stosunku pracy.

Ustawodawca stanowiąc o zasadach przyznawania urlopu wypoczynkowego umożliwia również wliczenie okresów nauki do czasu, od którego zależy jego wymiar, które odpowiednio wynoszą:

  • 3 lata – z tytułu ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej
  • 4 lata – z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej
  • 5 lat – z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej
  • 6 lat – z tytułu ukończenia szkoły policealnej
  • 8 lat – z tytułu ukończenia szkoły wyższej

Okresy nauki nie są uwzględniane w kontekście nabycia prawa do urlopu  wypoczynkowego, a jedynie wpływają na jego wymiar. W konsekwencji osoby rozpoczynające pierwszy raz pracę bezpośrednio po zakończeniu nauki traktowane są jak osoby w pierwszym roku zatrudnienia, jednak staż określenia w celu obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego zawsze uwzględnia zakończony okres nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie to można uznać za formę uwzględniania wpływu wykształcenia pracownika na jakość świadczonej pracy, a także premiowania osób, które kontynuując naukę podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe.

Polecamy serwis: Urlop na żądanie

REKLAMA

Możliwość zaliczania okresu nauki do stażu od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego nie jest uzależniona od dodatkowych przesłanek takich jak rodzaj ukończonej szkoły (prywatna, czy państwowa), systemu nauki (dzienny, zaoczny, wieczorowy).  Jedynym warunkiem wymaganym do zaliczenia okresu nauki do stażu urlopowego jest posiadanie świadectwa lub dyplomu ukończenia określonej szkoły. Równoznaczne jest to z zasadą, że samo odbywanie nauki nie jest wystarczające, aby móc ją zaliczyć na poczet stażu wypoczynkowego.

Istotną regułą jest również zakaz sumowania poszczególnych okresów edukacji. Oznacza to zakaz zliczania wszystkich okresów nauki pobieranej w kilku szkołach, na kilku poziomach. Zliczeniu podlega najkorzystniejszy okres.

Ustalając staż warunkujący przyznanie urlopu wypoczynkowego przyjęto również zasadę bezwzględnego zakazu sumowanie okresu zaliczanego z tytułu nauki i przebytego zatrudnienia. Osoby jednocześnie zatrudnione w oparciu o umowę o pracę mogą w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze  wliczać do stażu wypoczynkowego czas pracy, bądź czas pobierania nauki.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA