Kategorie

Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Rekrutacja jest procesem złożonym, który ma na celu wyłonienie jak najlepszych pracowników, nie tylko posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, lecz także mających odpowiednie predyspozycje do tego, aby być efektywnym i skutecznym na swoim stanowisku. Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników; przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny i przeprowadza wywiady z potencjalnymi kandydatami. O sukcesie rekrutacji decyduje również sposób jej prowadzenia i umiejętność dotarcia do właściwych osób, a także zdolność właściwej oceny ich kwalifikacji.

Po pierwsze, doświadczony rekruter

Reklama

Doświadczony konsultant czy specjalista ds. rekrutacji potrafi zweryfikować umiejętności i kompetencje kandydatów podczas wywiadu rekrutacyjnego, wychwycić niespójności, jak również rozwiać wątpliwości, które wzbudzają jego podejrzenia. Znajomość konkretnej branży zwiększa potencjalnie szanse na dotarcie do najlepszych osób i właściwą ocenę kompetencji i umiejętności potencjalnych kandydatów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku określonych rodzajów stanowisk (np. stanowisk technicznych), gdzie potencjalni kandydaci powinni odpowiadać określonym „parametrom” i posiadać często bardzo specjalistyczną wiedzę z określonego obszaru.

Im dłuższa praktyka osoby oceniającej w tym zakresie, tym większe doświadczenie i wiedza, a zatem też większe prawdopodobieństwo, że osoba oceniająca w sposób właściwy będzie potrafiła zweryfikować potencjalnych kandydatów i dokonać właściwego wyboru.

Narzędzia oceny efektywności

Istnieją kompetencje, które trudno jest zweryfikować podczas wywiadu kompetencyjnego. Nawet jeśli spotkamy się z kimś kilkakrotnie, możemy nie być w stanie wychwycić i zweryfikować pewnych informacji lub tendencji, bądź też zwyczajnie nie potrafić ich odpowiednio zdiagnozować.

Reklama

I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne, które zwiększają efektywność decyzji rekrutacyjnych. Testy psychometryczne stosowane w biznesie, w dużym oczywiście skrócie, mają na celu weryfikację, czy osoba posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności oraz czy są one rozwinięte w wystarczającym stopniu, aby była ona efektywna i skuteczna w wykonywaniu swoich zadań.

Na rynku istnieje dużo różnorodnych testów/narzędzi do oceny kompetencji. Oczywiście, nie istnieje uniwersalny test/narzędzie, który weryfikuje wszystkie umiejętności czy cechy. Jak zatem wybrać najlepszy z nich? Po pierwsze, należy dokładnie zdefiniować, który obszar chcemy zbadać, jakie umiejętności i kompetencje chcemy zweryfikować.

Weryfikacja umiejętności analitycznych

Stosunkowo trudnym obszarem do weryfikacji podczas rekrutacji są np. umiejętności analityczne osoby ocenianej, czyli weryfikacja, czy i na ile sprawnie dana osoba jest w stanie dokonywać obliczeń, kojarzyć fakty i sprawnie dokonać analizy liczbowej, czy wyciągać logiczne wnioski na bazie danych liczbowych. Są na rynku dostępne testy numeryczne i werbalne (rodzaj testów psychometrycznych), które weryfikują, jak sprawna w obszarze analitycznym i werbalnym jest osoba badana. Pokazują one na skali, w jakim stopniu osoba badana umie logicznie analizować dane słowne i liczbowe. Testy werbalne sprawdzają umiejętność analizowania i wyciągania logicznych wniosków na podstawie informacji zawartych w tekście. Czy warto poddać takim testom osoby, które rozważamy w procesie rekrutacji? Tak, jeśli stanowisko, na które je rozważamy, wymaga od nich powyższych umiejętności. Pamiętajmy też, że wysokie wyniki w obszarze werbalnym i analitycznym mogą świadczyć o wysokim potencjale intelektualnym osoby badanej, a więc zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.


Badanie predyspozycji osobowościowych

Drugim obszarem, który stosunkowo często poddaje się weryfikacji za pomocą testów psychometrycznych, jest obszar miękki, czyli tzw. predyspozycji osobowościowych. W tym wypadku za pomocą testów jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem oszacować, jak będzie zachowywać się i funkcjonować osoba badana w określonych sytuacjach w środowisku pracy i w relacjach z innymi. I tutaj również przed badaniem istotne jest określenie cech osobowościowych kluczowych dla danego stanowiska, a test zweryfikuje i pokaże natężenie danej cechy na skali.

Cechy osobowościowe, które weryfikują testy psychometryczne, oparte są w większości na klasycznych teoriach psychologicznych (tj. teoria osobowości zawodowych Hollanda etc.). W zależności od stanowiska i funkcji cechy te mogą być mniej lub bardziej pożądane. O ile na przykład od menedżera wymaga się wysokich kompetencji w zakresie podejmowania decyzji czy samodzielności, o tyle od specjalisty czy asystenta niekoniecznie. I tak, jeśli chodzi o predyspozycje osobowościowe, testy weryfikują przykładowo takie cechy, jak: stopień i umiejętność nawiązywania relacji, nastawienie na współpracę z innymi, rozwiązywanie konfliktów, pewność siebie etc. Pomagają zdefiniować i zmierzyć określone cechy i oszacować, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała i zachowywała się w konkretnych sytuacjach. A przede wszystkim, jaki to będzie miało wpływ na jej efektywność i skuteczność w pracy.

Dopasowanie osoby do stanowiska

Dlatego też testy psychometryczne często uważane są za bardziej skuteczne w środowisku biznesowym niż testy psychologiczne, ponieważ potrafią nie tylko zdiagnozować, lecz także przełożyć wynik testu na opis tego, w jaki sposób osoba badana będzie funkcjonowała w środowisku biznesowym, czy posiada umiejętności, które pozwalają jej na efektywną realizację zadań i w jaki sposób będzie je wykonywała.

Niektóre testy psychometryczne pokazują również, czy w dłuższej perspektywie osoba badana będzie zainteresowana realizacją określonych zadań i pracą w danym obszarze, co jest bardzo istotne w kontekście rozwojowym pracownika. Z wielu badań empirycznych (głównie amerykańskich) wynika bowiem, że osoba, która nie deklaruje chęci pracy w określonym obszarze i – co więcej – nie ma ku temu odpowiednich umiejętności i predyspozycji, w dłuższej perspektywie nie będzie efektywna w realizacji swoich zadań. A zatem na podstawie testów jesteśmy również w stanie określić, w jakim obszarze, na jakim stanowisku osoba badana najlepiej wykorzysta swój potencjał i gdzie będzie najbardziej skuteczna (kontekst rozwojowy).

Trafność i rzetelność testu

Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników, do których przede wszystkim zaliczyć możemy kwalifikacje i doświadczenie osoby prowadzącej proces rekrutacji, co z kolei ma ogromny wpływ na skuteczne dotarcie do dobrych kandydatów i efektywną diagnozę ich kompetencji. Testy psychometryczne są istotnym narzędziem uzupełniającym procesy rekrutacji i powinny być stosowane jako narzędzie wspierające decyzje rekrutacyjne. Przy wyborze testów przede wszystkim warto określić, co chcemy zdiagnozować, aby odpowiednio dobrać test do naszych potrzeb rekrutacyjnych. Ważna jest również trafność i rzetelność testu, czyli parametry testu, a także to, na ile test jest przystosowany do polskich realiów i aspektów kulturowych (normalizacja).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?