reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jak poprawić skuteczność procesów rekrutacyjnych?

Jestem specjalistą ds. rekrutacji w średniej firmie i chciałbym poprawić skuteczność prowadzonych przeze mnie procesów rekrutacyjnych. Zależy mi na przyspieszeniu decyzji wyboru kandydata i skuteczniejszej jego ocenie, aby wybierać do naszej firmy najlepsze osoby.

Rekrutacja jest procesem złożonym, który ma na celu wyłonienie jak najlepszych pracowników, nie tylko posiadających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, lecz także mających odpowiednie predyspozycje do tego, aby być efektywnym i skutecznym na swoim stanowisku. Na sukces rekrutacji składa się wiele czynników; przede wszystkim doświadczenie i kwalifikacje osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny i przeprowadza wywiady z potencjalnymi kandydatami. O sukcesie rekrutacji decyduje również sposób jej prowadzenia i umiejętność dotarcia do właściwych osób, a także zdolność właściwej oceny ich kwalifikacji.

Po pierwsze, doświadczony rekruter

Doświadczony konsultant czy specjalista ds. rekrutacji potrafi zweryfikować umiejętności i kompetencje kandydatów podczas wywiadu rekrutacyjnego, wychwycić niespójności, jak również rozwiać wątpliwości, które wzbudzają jego podejrzenia. Znajomość konkretnej branży zwiększa potencjalnie szanse na dotarcie do najlepszych osób i właściwą ocenę kompetencji i umiejętności potencjalnych kandydatów. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku określonych rodzajów stanowisk (np. stanowisk technicznych), gdzie potencjalni kandydaci powinni odpowiadać określonym „parametrom” i posiadać często bardzo specjalistyczną wiedzę z określonego obszaru.

Im dłuższa praktyka osoby oceniającej w tym zakresie, tym większe doświadczenie i wiedza, a zatem też większe prawdopodobieństwo, że osoba oceniająca w sposób właściwy będzie potrafiła zweryfikować potencjalnych kandydatów i dokonać właściwego wyboru.

Narzędzia oceny efektywności

Istnieją kompetencje, które trudno jest zweryfikować podczas wywiadu kompetencyjnego. Nawet jeśli spotkamy się z kimś kilkakrotnie, możemy nie być w stanie wychwycić i zweryfikować pewnych informacji lub tendencji, bądź też zwyczajnie nie potrafić ich odpowiednio zdiagnozować.

I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne, które zwiększają efektywność decyzji rekrutacyjnych. Testy psychometryczne stosowane w biznesie, w dużym oczywiście skrócie, mają na celu weryfikację, czy osoba posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności oraz czy są one rozwinięte w wystarczającym stopniu, aby była ona efektywna i skuteczna w wykonywaniu swoich zadań.

Na rynku istnieje dużo różnorodnych testów/narzędzi do oceny kompetencji. Oczywiście, nie istnieje uniwersalny test/narzędzie, który weryfikuje wszystkie umiejętności czy cechy. Jak zatem wybrać najlepszy z nich? Po pierwsze, należy dokładnie zdefiniować, który obszar chcemy zbadać, jakie umiejętności i kompetencje chcemy zweryfikować.

Weryfikacja umiejętności analitycznych

Stosunkowo trudnym obszarem do weryfikacji podczas rekrutacji są np. umiejętności analityczne osoby ocenianej, czyli weryfikacja, czy i na ile sprawnie dana osoba jest w stanie dokonywać obliczeń, kojarzyć fakty i sprawnie dokonać analizy liczbowej, czy wyciągać logiczne wnioski na bazie danych liczbowych. Są na rynku dostępne testy numeryczne i werbalne (rodzaj testów psychometrycznych), które weryfikują, jak sprawna w obszarze analitycznym i werbalnym jest osoba badana. Pokazują one na skali, w jakim stopniu osoba badana umie logicznie analizować dane słowne i liczbowe. Testy werbalne sprawdzają umiejętność analizowania i wyciągania logicznych wniosków na podstawie informacji zawartych w tekście. Czy warto poddać takim testom osoby, które rozważamy w procesie rekrutacji? Tak, jeśli stanowisko, na które je rozważamy, wymaga od nich powyższych umiejętności. Pamiętajmy też, że wysokie wyniki w obszarze werbalnym i analitycznym mogą świadczyć o wysokim potencjale intelektualnym osoby badanej, a więc zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama