Kategorie

Jakie błędy popełniają młodzi na rynku pracy?

Młodzi na rynku pracy. /Fot. Fotolia
Młodzi na rynku pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia
Na rynek pracy wkracza pokolenie młodych, ambitnych ludzi. My, świeżo upieczeni absolwenci, już na wstępie kariery zawodowej jesteśmy pewni swojej wiedzy i zdobytych umiejętności. Mamy jasno określone cele, zorientowani jesteśmy na siebie i na rozwój. Jednak taka postawa nie zawsze wróży sukces.

Jako młodzi pracownicy niejednokrotnie posiadamy zbyt wysokie oczekiwania, które nie idą w parze z naszą wiedzą i doświadczeniem. Pycha to tylko jedno z kilku przewinień, jakich dopuszczamy się na początku ścieżki zawodowej. Często zupełnie nieświadomie popełniamy szereg błędów, które uniemożliwiają nam znalezienie pracy, utrzymanie jej lub awans. Jak możemy ich uniknąć? Jak powinniśmy się zachować na starcie kariery?

Przede wszystkim – wiedza i umiejętności

Brak wiedzy z dziedziny, w której ubiegamy się o pracę, już na samym wstępie nas dyskwalifikuje. Przy składaniu aplikacji powinniśmy zatem „celować” w te branże, które powiązane są z naszym kierunkiem studiów. Zdobyte wiadomości warto jest utrwalić w sposób praktyczny, dlatego rozejrzyjmy się również za praktykami lub stażem. Jest to możliwe nawet podczas nauki, trzeba tylko wygospodarować czas (i chęci) na to dodatkowe zajęcie. Taka postawa na pewno zaprocentuje w przyszłości, gdyż będziemy mieli większe szanse na znalezienie pracy zgodnej z wykształceniem. Również okres adaptacji w pierwszym bądź kolejnym miejscu zatrudnienia minie nam szybciej i znacznie przyjemniej. Niezbędna jest także znajomość zasad savoir-vivre’u, szczególnie w dziedzinie dress code’u czy kontaktu z innymi pracownikami i klientami. Pozwoli uniknąć wielu niezręcznych sytuacji, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej. Odpowiedni ubiór i sposób komunikowania się ukażą nas w dobrym świetle.

Odpowiednia postawa

Posiadając wymaganą wiedzę i umiejętności, często dajemy ponieść się ambicji i marzeniom o szybkim, zawodowym sukcesie. Stawiamy siebie na równi z pracownikami starszymi stażem, oczekując podobnego traktowania i wynagradzania. Zdarza się, że kieruje nami pycha czy nawet arogancja. Zawsze warto być ambitnym i mierzyć wysoko, jednak pamiętajmy, że na sukces trzeba zapracować. Na starcie nikt nie zapewni nam pensji należnej pracownikom z wyższego szczebla. Nie bez powodu mówi się, że na początku „trzeba sobie wyrobić markę”. Marką w tym wypadku jest nasza osoba, nasz sposób działania i postawa. Popracujmy zatem nad swoim wizerunkiem. Dobrze jest zachować skromną postawę i wykonywać skrupulatnie powierzone obowiązki. W razie wątpliwości powinniśmy pytać lub zasięgać opinii, by wyjaśnić wszelkie niejasności. Na pewno nie unikniemy błędów czy pomyłek, dlatego kiedy już się wydarzą, dobrze jest przeprosić i zadbać, by w przyszłości ustrzec się przed podobnymi sytuacjami. Spotkamy się również z krytyką, dlatego wypracujmy w sobie odpowiednią reakcję na nią. Jeśli jest ona sprawiedliwa i ma na celu zwrócenie nam uwagi na ważne kwestie, nie zrażajmy się i wyciągnijmy z niej wnioski. Pamiętajmy również, by przestrzegać norm i przepisów BHP. Bardziej doświadczeni pracownicy niech staną się dla nas wzorem do naśladowania – są osobami, od których możemy się wiele nauczyć.

Komunikacja

Porozumiewanie się ze współpracownikami lub klientami niektórym z nas może dostarczyć pewnych trudności. Nie każdy jest mistrzem w kontaktach międzyludzkich, dlatego nie zniechęcajmy się początkowymi trudnościami – pracujmy nad sobą i nad tym, w jaki sposób mówimy. Najważniejsza jest kultura osobista, wzajemny szacunek, poprawne wysławianie się i słuchanie naszego rozmówcy. Niemniej istotne jest także przestrzeganie zasad komunikowania się, panujących w danym miejscu pracy. Dbajmy o to, by mówić poprawnie i konkretnie. Pamiętajmy o tych zasadach także w korespondencji e-mailowej czy przy tworzeniu pism formalnych. Przestrzeganie zasad gramatyki i interpunkcji zawsze jest mile widziane. Zastosowanie ich przy pisaniu życiorysu oraz listu motywacyjnego zapewni nam kilka dodatkowych punktów już na starcie.

Zobacz serwis: Rekrutacja

Jako młode pokolenie pracowników powinniśmy uświadomić sobie, że właśnie wkraczamy w dorosłość. Panują tu nieco inne zasady niż te, z którymi spotkaliśmy się na studiach, bowiem wymagają zmiany naszego zachowania. Początki zawsze są trudne, wiążą się ze stresem, zwiększonymi nakładami pracy, czasem też z niepowodzeniami. Nie zrażajmy się napotkanymi trudnościami, nie unikniemy ich, dlatego warto nauczyć się radzić sobie z nimi. Dobrze jest połączyć wiedzę z praktycznymi umiejętnościami, zadbać o odpowiednią postawę i pamiętać, jakich błędów należy unikać. Zdobycie lub utrzymanie wymarzonej pracy jest możliwe, nie zapominajmy jednak, że zawsze potrzeba na to sporo wysiłku i czasu, a niejednokrotnie – także i szczęścia. Dorosłość wymaga wielu nowych działań, dajmy sobie czas na nauczenie się ich. Warto uzbroić się w cierpliwość i pozytywne myślenie – będą nam potrzebne na starcie.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.treco.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?