Kategorie

Spotkanie dla wielu kandydatów

Paweł Berłowski
Paweł Berłowski
Targi pracy to wciąż doskonałe miejsce poszukiwania chętnych na staże i praktyki do firm. Od pierwszych takich wydarzeń minęło w Polsce już prawie 20 lat, ale wciąż przyciągają setki pracodawców oraz tysiące studentów i absolwentów. W targach w internecie uczestniczą nawet setki tysięcy osób.
Reklama

Prezentowanie firmy jako pracodawcy podczas targów pracy należy bez wątpienia do tzw. najlepszych praktyk employer brandingowych. Można nie tylko umożliwić szerokim rzeszom potencjalnych kandydatów poznanie oferty, jaką firma ma dla pracowników, lecz także pozwolić na rozmowę z już zatrudnionymi specjalistami czy – poprzez towarzyszące targom wykłady, prezentacje i warsztaty – pokazać tę pracę od strony merytorycznej.

– W targach pracy uczestniczymy od chwili powstania naszej firmy, czyli od 1996 roku. Od początku jesteśmy obecni na targach pracy na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W kolejnych latach rozszerzaliśmy naszą aktywność o targi w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Łodzi, a od pewnego czasu bierzemy również udział w targach zagranicznych w pięciu miastach w Niemczech: w Aachen, Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu i Dreźnie – mówi Iwona Grobelna, kierownik rekrutacji i rozwoju, Solaris Bus & Coach SA.

Według Iwony Grobelnej odzew w postaci aplikacji jest dużo większy w przypadku polskich uczelni niż z targów w Niemczech, a największy oczywiście z Poznania, toteż targi zagraniczne służą bardziej promowaniu marki Solaris na niemieckim rynku. Doświadczenia zagraniczne są jednak cenne – pokazują, że w bardziej dojrzałych gospodarkach tradycyjne targi nie tylko nie zanikają, lecz także są wydarzeniami biznesowymi na dużo większą skalę niż w Polsce. Wiele inspiracji można z nich czerpać zwłaszcza w dziedzinie współpracy biznesu i uczelni – te środowiska znają się już od dawna, ściślej niż w Polsce współpracują przy różnych wspólnych projektach.

Aplikacje z rogu obfitości

Reklama

– Efektywność targów pracy rozumianą jako źródło aplikacji oceniam jako bardzo wysoką. Co roku zatrudniamy około 100 studentów na praktyki i staże w obszarze inżynierii i biznesu, a w tej grupie aż 80 proc. trafia do nas poprzez kontakty nawiązane podczas targów – mówi Iwona Grobelna.

Aby ułatwić studentom i absolwentom aplikowanie do Solaris, firma przygotowała na targi specjalne kwestionariusze aplikacyjne. Wiadomo – studenci często zapominają, żeby zabrać ze sobą wydrukowane CV. Ponadto kwestionariusze mają tę jeszcze przewagę, że są wystandaryzowane i odpowiadają potrzebom pracodawcy.

Według Anny Kołodziejczyk, dyrektora ds. HR w SMT Software, niejednokrotnie zdarzyło się, że rozmawiając z interesującą osobą na targach, przedstawiciele firmy od razu zaprosili ją do udziału w procesie rekrutacyjnym, a następnie zatrudnili.

– Jesteśmy szczerzy wobec potencjalnych kandydatów. Kiedy nie prowadzimy rekrutacji na stanowisko, do którego pasuje profil danego kandydata, to jasno mówimy, że kontakt z naszej strony może nastąpić w dłuższym terminie. Biorąc pod uwagę szeroki zakres działalności SMT Software, możemy wybranym osobom zaproponować pracę przy tworzeniu aplikacji dedykowanych, w modelu outsourcingu albo też ciekawe stanowisko w innej firmie poszukującej w danym momencie takiego specjalisty – podkreśla Anna Kołodziejczyk.

Wiele targów pracy w Polsce to wydarzenia studenckie, które są organizowane na uczelniach. W swoje strategie powinny więc je wpisać te firmy, które często rekrutują praktykantów, kandydatów do programów stażowych, a także świeżo upieczonych absolwentów. SMT Software tak właśnie zrobiła i dzięki temu co roku zwiększa pulę pracowników, dla których praktyki stały się przepustką do zatrudnienia w firmie.


Targi branżowe

– W przypadku osób z doświadczeniem dużo lepszym od targów pracy kanałem rekrutacji są jednak internetowe serwisy ogłoszeniowe – podkreśla Iwona Grobelna.

Anna Kołodziejczyk identycznie ocenia użyteczność akademickich targów pracy, jako miejsce spotkań z przyszłymi praktykantami i stażystami. – Dlatego staramy się uczestniczyć w studenckich targach pracy organizowanych na kluczowych dla nas uczelniach (z perspektywy jakości kształcenia na kierunkach informatycznych), ale coraz bardziej istotne miejsce w naszym kalendarzu zajmują targi branżowe. Mam tu na myśli wydarzenia skierowane do specjalistów branży IT czy też do wąsko wybranej grupy ekspertów IT, np. do programistów. NET, Java czy PHP, testerów, analityków. Mając na uwadze obecne tempo życia oraz szum informacyjny wokół nas, uważam, że im bardziej dopasowana jest grupa uczestników targów (firm, instytucji oferujących zatrudnienie) i ich odbiorców (specjalistów czy też absolwentów), tym bardziej efektywny jest czas poświęcony na takie targi – mówi Anna Kołodziejczyk.

W Polsce jest już wiele branżowych targów pracy. Wśród nich można wymienić Inżynierskie Targi Pracy na Politechnice w Krakowie, medyczne targi MedPharm Careers (Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa, Gdańsk) czy informatyczne, organizowane w ramach projektu „Modernizacja i rozwój systemu nauczania informatyki w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania” (współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

Wizerunek na targach

Zdaniem Anny Kołodziejczyk targi to również wydarzenie employer brandingowe. Pozwalają firmom zaprezentować się szerokiej grupie potencjalnych kandydatów, przybliżyć specyfikę środowiska pracy, zasady działania, poznać kilku pracowników, którzy są obecni na standzie.

– Uważam jednak, że na wizerunek dobrego pracodawcy nie wpływa to, jak się prezentujemy w dzień targów, ale jak na co dzień działamy, a to można sprawdzić, dołączając do naszego zespołu – zastrzega się Anna Kołodziejczyk. – Targi pozwalają firmom na przekaz: „Dziś jesteśmy tu dla Ciebie drogi kandydacie, jeśli o nas nie słyszałeś – to poznaj nas bliżej, a jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę o nas – zapraszamy do rozmowy z naszym pracownikiem...”.

Oczywiście rozmowa z pracownikiem jest dla kandydatów najwartościowszym źródłem wiedzy o firmie, a na targach warunki do takiej rozmowy nie zawsze są sprzyjające. Anna Kołodziejczyk zdaje sobie sprawę, że kandydaci, podejmując decyzję o pracy, dość często wspomagają się opiniami o firmie krążącymi w internecie. Sama również zachęca do takich działań, pod warunkiem że pamiętają, że to, co jest napisane w necie, nie zawsze jest prawdziwe.

– Biorąc pod uwagę dzisiejszy poziom networkingu, w zdecydowanej większości przypadków w naszej bliższej lub dalszej grupie znajomych znajdziemy kogoś, kto jest w danej firmie lub zna kogoś, kto z kolei pracuje w interesującej nas organizacji. Można się podpytać o faktyczną ocenę firmy jako pracodawcy, atmosferę pracy, zasady postępowania itp. Dlatego pracownicy muszą być świadomi, że chcąc nie chcąc są ambasadorami swoich firm i w największym stopniu wpływają na ich wizerunek na rynku pracy – uważa Anna Kołodziejczyk.

Z drugiej strony, nie należy bagatelizować roli targów. Zdaniem Iwony Grobelnej, efektywność docierania z informacją o firmie jest bardzo duża, więc w tym aspekcie targi sprzyjają działaniom employer brandingowym. Wiele osób z doświadczeniem aplikujących do Solarisa, pytanych o źródła ich wiedzy o firmie, powołuje się na wcześniejszy udział w targach pracy. Mimo że wówczas nie złożyły aplikacji, zapamiętały markę pracodawcy, coś je zaciekawiło, zachęciło, by po kilku latach wysłać do niej swoje CV.


Jak się wyróżnić?

Przez te kilkanaście lat, odkąd pojawiły się w Polsce targi pracy, wiele się zmieniło. Obecnie przygotowanie jedynie publikacji informacyjnych na temat firmy jako pracodawcy to mniej niż minimum. Liczy się udział w imprezach towarzyszących, prowadzenie wykładów, warsztatów, przygotowanie case study.

Na uczelniach technicznych firmy epatują wykorzystaniem najnowszych technologii. Wystawcy, szczególnie z branży IT, starają się przyciągnąć uwagę odwiedzających poprzez zastosowanie nowinek technologicznych: tabletów, konsoli itp. Organizowane są zadania sprawnościowe, łamigłówki intelektualne czy też konkursy, w których za znajomość firmy można wygrać jakiś gadżet.

– Podczas ostatnich targów jedna z firm wręczyła laptopa zwycięzcy quizu wiadomości o firmie, a studenci mogli w nim uczestniczyć po wykładzie tej firmy – wspomina Iwona Grobelna. – Łatwo się domyślić, że frekwencja na wykładzie była olbrzymia. My myślimy o tym, aby w formie nagrody za udział w konkursie można było wylosować zwiedzanie naszej fabryki. Dla młodego inżyniera powinna to być duża atrakcja, że ktoś poświęci mu swój czas, aby oprowadzić po nowoczesnym zakładzie.

Anna Kołodziejczyk, dostrzegając rosnące oczekiwania w zakresie atrakcyjnych upominków, przekonuje jednak, że jeśli firma ma coś ciekawego do powiedzenia i zaoferowania, to jest w stanie przyciągnąć uwagę odbiorców bez wspomagania się różnymi gadżetami; wystarczy programista, projektant czy też architekt, który w ciekawy sposób potrafi opowiedzieć o swoich doświadczeniach z nową technologią lub uchyli rąbka tajemnicy o innowacyjnej aplikacji lub funkcjonalności, nad którą ostatnio pracował.

Czas i pieniądz

Udział firmy w targach pracy to kosztowne przedsięwzięcie. Największym wyzwaniem związanym z targami pracy jest logistyka, szczególnie gdy targi odbywają się poza miastem, w którym firma ma biuro lub zespół.

– Nie ukrywam, że nie jest też łatwo z czasem, szczególnie specjalistów, dla których obecność na targach może stanowić ciekawe wydarzenie, ale też stanowi dzień „wyjęty” z projektu, bieżących zadań – mówi Anna Kołodziejczyk.

– Walka o udział doświadczonego konstruktora w targach na politechnice jest trudna, bo oprócz jego umiejętności zawodowych liczą się też kompetencje społeczne – przytakuje Iwona Grobelna. – Oczekujemy od nich takich cech, jak proaktywność, umiejętność nawiązania dialogu z młodymi ludźmi, zaciekawienia, zachęcenia do pracy u nas. Tacy ludzie na ogół są też chętnie angażowani wewnątrz firmy do różnych projektów, więc dział personalny ma dużą konkurencję i musi z dużym wyprzedzeniem umawiać się z nimi w sprawie udziału w targach – dodaje.

Niebagatelne znaczenie ma też koszt udziału w targach. Jest to całość kosztów związanych z organizacją takiego stoiska (materiały informacyjne, ścianki wystawiennicze, plakaty, gadżety itp.), czyli czasami dwu- lub trzykrotność kwoty, którą firmy płacą organizatorom za wynajęcie powierzchni.

– Jeśli w ciągu roku chcemy się zaprezentować na kilku kluczowych wydarzeniach targowych, to budżety osiągają dziesiątki tysięcy złotych, nie wspominając o czasie pracowników i kosztach transportu, czy też przygotowaniach materiałów informacyjnych – wylicza Anna Kołodziejczyk. – Patrzymy jednak na to, jak na inwestycję, która zaszczepi w kandydatach świadomość marki SMT Software – mówi.

Jeśli firma planuje organizację swoich pierwszych targów, to musi się do tego dobrze przygotować i przemyśleć, co chce osiągnąć, biorąc udział w konkretnym wydarzeniu, jaki komunikat chce przekazać uczestnikom, czym chce się wyróżnić, co oferuje potencjalnym kandydatom, lecz także przygotować materiały promocyjne i informacyjne oraz wybrać i przeszkolić pracowników, którzy będą firmę reprezentować.


Wirtualne targi pracy

Targi pracy – podobnie jak wiele innych dziedzin współczesnego życia – mają już swoją wersję internetową. Na przykład jeden z portali rekrutacyjnych pochwalił się, że w ubiegłorocznej, jesiennej edycji wirtualnych targów pracy wzięło udział ponad 310 tys. użytkowników.

– Wirtualne targi są idealne dla osób, które nie chcą lub nie mogą przyjechać do miasta na tego typu wydarzenie. Pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowe opcje, które oferują organizatorzy, takie jak chat z pracodawcą, pozwalają na anonimowe zadanie pytań, na które nie odważylibyśmy się w realu. Z drugiej strony, nie zawsze wówczas możemy otrzymać odpowiedź, szczególnie gdy pytanie jest z serii tzw. trudnych (o zarobki, czas pracy itp.). W mojej ocenie największym minusem targów wirtualnych jest brak kontaktu face to face, więc takie targi spełniają tylko cel informacyjny, ale nie pozwalają na zbudowanie relacji pomiędzy firmą a kandydatem, co jest siłą klasycznych targów pracy – ocenia Anna Kołodziejczyk.

Podobną opinię wyraża również Iwona Grobelna. Nie zmienia to faktu, że liczba uczestników tej formy spotkań rośnie, a przechowywane zapisy z rozmów na czatach z pracodawcami są źródłem wiedzy o firmach dostępnych na kliknięcie myszką.


Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry

  Tarcza a urząd pracy - do kiedy wnioski?

  Tarcza z urzędu pracy czyli dofinansowanie wynagrodzeń, pożyczka i dotacja 5000 zł - do kiedy można składać wnioski?

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

  Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

  Minimalne wynagrodzenie 2022

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - ile płaca minimalna wyniesie brutto i netto?

  Płaca minimalna 2022

  Płaca minimalna w 2022 r. - strona związkowa proponuje wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę o 500 zł netto.

  Otrzymał wypowiedzenie w bombonierce!

  Wypowiedzenie umowy o pracę - pracownik otrzymał je w bombonierce! Czy taka forma uzasadnia prawo do przywrócenia do pracy?

  Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

  Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

  In vitro i prawo do ubezpieczenia społecznego – wyrok ETPCz

  Czy podjęcie przez pracownicę nowego zatrudnienia w trakcie procedury in vitro stanowi podstawę do odmowy ubezpieczenia społecznego?

  Kod wykonywanego zawodu w ZUS ZUA i ZUS ZZA

  Kod wykonywanego zawodu w dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA to ważna zmiana, która wejdzie w życie 16 maja 2021 r. Na czym w praktyce będzie polegał nowy obowiązek?

  Kompetencje cyfrowe - tego wymagają pracodawcy [RAPORT]

  Kompetencje cyfrowe - tego przede wszystkim wymagają pracodawcy. Cyfryzacja rynku pracy to trend przyspieszony przez epidemię koronawirusa. Jak nową rzeczywistość oceniają pracownicy? Na to pytanie odpowiada raport "Cyfrowa ewolucja kariery".

  Dwie umowy o pracę - składki ZUS

  Dwie umowy o pracę - co na to prawo? Składki ZUS opłaca się od jednej czy dwóch umów?

  Poważne zachorowanie - oszczędności PPK mogą pomóc

  Poważne zachorowanie - co to jest w rozumieniu ustawy o PPK? Jak oszczędności PPK mogą pomóc, gdy uczestnik PPK, jego małżonek lub dziecko zachoruje?

  Badanie trzeźwości pracownika - nowe przepisy

  Badanie trzeźwości pracownika alkomatem - nowe przepisy przyznają pracodawcy prawo do prewencyjnych, wyrywkowych kontroli alkomatem.

  Badanie trzeźwości pracownika 2021

  Badanie trzeźwości pracownika - w 2021 r. powstał projekt ustawy umożliwiający pracodawcy przeprowadzanie wyrywkowych kontroli trzeźwości pracownika.

  Praca dla informatyka 2021 - zarobki i praca zdalna [ANALIZA]

  Praca dla informatyka w 2021 r. - liczba ofert pracy dla informatyków wciąż rośnie. Dla pracowników z branży IT liczą się zarobki i praca zdalna. Analiza przedstawia obecną sytuację informatyków na rynku pracy.

  Godziny pracy 2021

  Godziny pracy 2021 - ile godzin pracy i dni wolnych od pracy wypada w poszczególnych miesiącach? Jak obliczyć godziny pracy?

  Długotrwałe niewykonywanie obowiązków - wypowiedzenie umowy

  Wypowiedzenie umowy - czy długotrwałe niewykonywanie części obowiązków pracownika uzasadnia rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem?

  Rozliczanie czasu pracy zdalnej

  Czas pracy zdalnej to dosyć kłopotliwe zagadnienie. Jak ewidencjonować i kontrolować pracownika na home office? W jaki sposób rozliczać nadgodziny i wprowadzić zadaniowy czas pracy?

  Rynek pracy w czasie pandemii a szara strefa w rolnictwie

  Rynek pracy w czasie pandemii - czy część pracowników zasiliła szarą strefę w rolnictwie? Poniżej znajduje się analiza.

  Najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców w historii - kwiecień 2021

  Cudzoziemcy pobili rekord - w kwietniu 2021 r. jest najwięcej ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców w historii. Jak przedstawiają się liczby?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2022

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni? Nowe emerytury i renty będą wypłacane tylko na konto. Rozwiąże się problem emerytur czerwcowych. Zmienią się zasady pobierania zasiłków.

  Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

  Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów - byłych pracowników

  Odpis na ZFŚS na emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami - jak obliczyć? Jak ustalić status tych osób i wysokość zwiększenia?

  Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

  PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

  Praca zdalna - przepisy prawne

  Praca zdalna - przepisy prawne regulujące home office znajdują się w ustawie covidowej. Kodeks pracy wciąż nie zawiera przepisów dotyczących pracy zdalnej.

  Bezrobocie w kwietniu 2021 r.

  Bezrobocie - w kwietniu 2021 r. w Polsce odnotowano spadek bezrobocia. Gdzie jest najwyższe bezrobocie, a gdzie najniższe?