reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Spotkanie dla wielu kandydatów

Spotkanie dla wielu kandydatów

Targi pracy to wciąż doskonałe miejsce poszukiwania chętnych na staże i praktyki do firm. Od pierwszych takich wydarzeń minęło w Polsce już prawie 20 lat, ale wciąż przyciągają setki pracodawców oraz tysiące studentów i absolwentów. W targach w internecie uczestniczą nawet setki tysięcy osób.

Prezentowanie firmy jako pracodawcy podczas targów pracy należy bez wątpienia do tzw. najlepszych praktyk employer brandingowych. Można nie tylko umożliwić szerokim rzeszom potencjalnych kandydatów poznanie oferty, jaką firma ma dla pracowników, lecz także pozwolić na rozmowę z już zatrudnionymi specjalistami czy – poprzez towarzyszące targom wykłady, prezentacje i warsztaty – pokazać tę pracę od strony merytorycznej.

– W targach pracy uczestniczymy od chwili powstania naszej firmy, czyli od 1996 roku. Od początku jesteśmy obecni na targach pracy na Politechnice Poznańskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W kolejnych latach rozszerzaliśmy naszą aktywność o targi w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Łodzi, a od pewnego czasu bierzemy również udział w targach zagranicznych w pięciu miastach w Niemczech: w Aachen, Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu i Dreźnie – mówi Iwona Grobelna, kierownik rekrutacji i rozwoju, Solaris Bus & Coach SA.

Według Iwony Grobelnej odzew w postaci aplikacji jest dużo większy w przypadku polskich uczelni niż z targów w Niemczech, a największy oczywiście z Poznania, toteż targi zagraniczne służą bardziej promowaniu marki Solaris na niemieckim rynku. Doświadczenia zagraniczne są jednak cenne – pokazują, że w bardziej dojrzałych gospodarkach tradycyjne targi nie tylko nie zanikają, lecz także są wydarzeniami biznesowymi na dużo większą skalę niż w Polsce. Wiele inspiracji można z nich czerpać zwłaszcza w dziedzinie współpracy biznesu i uczelni – te środowiska znają się już od dawna, ściślej niż w Polsce współpracują przy różnych wspólnych projektach.

Aplikacje z rogu obfitości

– Efektywność targów pracy rozumianą jako źródło aplikacji oceniam jako bardzo wysoką. Co roku zatrudniamy około 100 studentów na praktyki i staże w obszarze inżynierii i biznesu, a w tej grupie aż 80 proc. trafia do nas poprzez kontakty nawiązane podczas targów – mówi Iwona Grobelna.

Aby ułatwić studentom i absolwentom aplikowanie do Solaris, firma przygotowała na targi specjalne kwestionariusze aplikacyjne. Wiadomo – studenci często zapominają, żeby zabrać ze sobą wydrukowane CV. Ponadto kwestionariusze mają tę jeszcze przewagę, że są wystandaryzowane i odpowiadają potrzebom pracodawcy.

Według Anny Kołodziejczyk, dyrektora ds. HR w SMT Software, niejednokrotnie zdarzyło się, że rozmawiając z interesującą osobą na targach, przedstawiciele firmy od razu zaprosili ją do udziału w procesie rekrutacyjnym, a następnie zatrudnili.

– Jesteśmy szczerzy wobec potencjalnych kandydatów. Kiedy nie prowadzimy rekrutacji na stanowisko, do którego pasuje profil danego kandydata, to jasno mówimy, że kontakt z naszej strony może nastąpić w dłuższym terminie. Biorąc pod uwagę szeroki zakres działalności SMT Software, możemy wybranym osobom zaproponować pracę przy tworzeniu aplikacji dedykowanych, w modelu outsourcingu albo też ciekawe stanowisko w innej firmie poszukującej w danym momencie takiego specjalisty – podkreśla Anna Kołodziejczyk.

Wiele targów pracy w Polsce to wydarzenia studenckie, które są organizowane na uczelniach. W swoje strategie powinny więc je wpisać te firmy, które często rekrutują praktykantów, kandydatów do programów stażowych, a także świeżo upieczonych absolwentów. SMT Software tak właśnie zrobiła i dzięki temu co roku zwiększa pulę pracowników, dla których praktyki stały się przepustką do zatrudnienia w firmie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Dziennikarz, stały współpracownik „Personelu i Zarządzania”

Źródło:

Personel i Zarządzanie
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama