| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się bardzo interesująca inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób bezrobotnych. The Wellbeing and Training Academy jest organizacją non-profit, która oferuje pomoc w powrocie do pracy. W przeciwieństwie do działań większości urzędów pracy, pomoc ta polega głównie na pracy nad wyglądem, kondycją fizyczną, żywieniem osoby bezrobotnej i w rezultacie nad jej poczuciem własnej wartości.

System wsparcia opiera się między innymi na zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure czy depilacja woskiem. Akademia oferuje również porady na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, porady dotyczące wyglądu, metod relaksacyjnych, zdrowego odżywiania się i budowania pewności siebie. Działania Akademii dodatkowo wspierają integrację lokalnej społeczności – za pośrednictwem zajęć tanecznych, klubu Zdrowe Śniadanie, czy zajęć grupowych dla mam i niemowlaków.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości

Przeciwnicy tego rodzaju pomocy zwracają uwagę na to, że nie jest ona tym, czego osoby bezrobotne potrzebują w pierwszej kolejności. Jednak każdy, kto dłużej pozostawał bez zatrudnienia (i nie była to kwestia jego wyboru) lub kto pracuje z osobami długotrwale bezrobotnymi, wie, że tego rodzaju działania pomagają takim osobom otworzyć się na innych, wyjść z domu. Często osobom długotrwale bezrobotnym brakuje motywacji do robienia czegokolwiek, bodźców zachęcających do zadbania o swój wygląd i zdrowie. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zbudować w bezrobotnym poczucie własnej wartości, pomóc w powrocie do społeczeństwa, stworzyć okazje do spotykania się z innymi osobami. Celem akcji jest aktywizacja zawodowa, a osiąga się ją poprzez wstępną aktywizację społeczną.

Przykładowe projekty

W Polsce tego rodzaju wsparcie, kierowane do osób bezrobotnych, pojawia się w urzędach pracy. specjalnych programy takie realizował między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich. Jednym z nich był projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pt. „Gotowa do pracy”. Był on adresowany do kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zamieszkujących na terenie Siemianowic. Celem projektu było zwiększenie szans kobiet na znalezienie pracy, a zastosowanymi środkami - działania skierowane na wzrost samooceny, zmianę sposobu autoprezentacji, ale również zapoznanie się z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym oraz w miejscu pracy.

W ramach tego projektu uczestniczki wzięły udział w warsztatach motywacyjnych, zajęciach z wizażu, oraz wielu kursach zawodowych. Każda uczestniczka mogła również odbyć 6-miesięczny staż u pracodawcy. Urząd realizował też inne programy specjalne, w ramach których oferował osobom bezrobotnym, między innymi kupony na usługi dodatkowe. Miały one pomóc poprawić wizerunek osób szukających pracy poprzez zrefundowanie kosztów wizyty u dentysty, protetyka, okulisty/optyka, fryzjera oraz umożliwić zakup ubrania i obuwia z przeznaczeniem do wyjścia do pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »