REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Agnieszka Juźwiuk
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się bardzo interesująca inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób bezrobotnych. The Wellbeing and Training Academy jest organizacją non-profit, która oferuje pomoc w powrocie do pracy. W przeciwieństwie do działań większości urzędów pracy, pomoc ta polega głównie na pracy nad wyglądem, kondycją fizyczną, żywieniem osoby bezrobotnej i w rezultacie nad jej poczuciem własnej wartości.

REKLAMA

Autopromocja

System wsparcia opiera się między innymi na zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure czy depilacja woskiem. Akademia oferuje również porady na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, porady dotyczące wyglądu, metod relaksacyjnych, zdrowego odżywiania się i budowania pewności siebie. Działania Akademii dodatkowo wspierają integrację lokalnej społeczności – za pośrednictwem zajęć tanecznych, klubu Zdrowe Śniadanie, czy zajęć grupowych dla mam i niemowlaków.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości

Przeciwnicy tego rodzaju pomocy zwracają uwagę na to, że nie jest ona tym, czego osoby bezrobotne potrzebują w pierwszej kolejności. Jednak każdy, kto dłużej pozostawał bez zatrudnienia (i nie była to kwestia jego wyboru) lub kto pracuje z osobami długotrwale bezrobotnymi, wie, że tego rodzaju działania pomagają takim osobom otworzyć się na innych, wyjść z domu. Często osobom długotrwale bezrobotnym brakuje motywacji do robienia czegokolwiek, bodźców zachęcających do zadbania o swój wygląd i zdrowie. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zbudować w bezrobotnym poczucie własnej wartości, pomóc w powrocie do społeczeństwa, stworzyć okazje do spotykania się z innymi osobami. Celem akcji jest aktywizacja zawodowa, a osiąga się ją poprzez wstępną aktywizację społeczną.

Przykładowe projekty

W Polsce tego rodzaju wsparcie, kierowane do osób bezrobotnych, pojawia się w urzędach pracy. specjalnych programy takie realizował między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich. Jednym z nich był projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pt. „Gotowa do pracy”. Był on adresowany do kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zamieszkujących na terenie Siemianowic. Celem projektu było zwiększenie szans kobiet na znalezienie pracy, a zastosowanymi środkami - działania skierowane na wzrost samooceny, zmianę sposobu autoprezentacji, ale również zapoznanie się z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym oraz w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach tego projektu uczestniczki wzięły udział w warsztatach motywacyjnych, zajęciach z wizażu, oraz wielu kursach zawodowych. Każda uczestniczka mogła również odbyć 6-miesięczny staż u pracodawcy. Urząd realizował też inne programy specjalne, w ramach których oferował osobom bezrobotnym, między innymi kupony na usługi dodatkowe. Miały one pomóc poprawić wizerunek osób szukających pracy poprzez zrefundowanie kosztów wizyty u dentysty, protetyka, okulisty/optyka, fryzjera oraz umożliwić zakup ubrania i obuwia z przeznaczeniem do wyjścia do pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

REKLAMA

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA