REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Agnieszka Juźwiuk
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się bardzo interesująca inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób bezrobotnych. The Wellbeing and Training Academy jest organizacją non-profit, która oferuje pomoc w powrocie do pracy. W przeciwieństwie do działań większości urzędów pracy, pomoc ta polega głównie na pracy nad wyglądem, kondycją fizyczną, żywieniem osoby bezrobotnej i w rezultacie nad jej poczuciem własnej wartości.

REKLAMA

Autopromocja

System wsparcia opiera się między innymi na zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure czy depilacja woskiem. Akademia oferuje również porady na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, porady dotyczące wyglądu, metod relaksacyjnych, zdrowego odżywiania się i budowania pewności siebie. Działania Akademii dodatkowo wspierają integrację lokalnej społeczności – za pośrednictwem zajęć tanecznych, klubu Zdrowe Śniadanie, czy zajęć grupowych dla mam i niemowlaków.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości

Przeciwnicy tego rodzaju pomocy zwracają uwagę na to, że nie jest ona tym, czego osoby bezrobotne potrzebują w pierwszej kolejności. Jednak każdy, kto dłużej pozostawał bez zatrudnienia (i nie była to kwestia jego wyboru) lub kto pracuje z osobami długotrwale bezrobotnymi, wie, że tego rodzaju działania pomagają takim osobom otworzyć się na innych, wyjść z domu. Często osobom długotrwale bezrobotnym brakuje motywacji do robienia czegokolwiek, bodźców zachęcających do zadbania o swój wygląd i zdrowie. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zbudować w bezrobotnym poczucie własnej wartości, pomóc w powrocie do społeczeństwa, stworzyć okazje do spotykania się z innymi osobami. Celem akcji jest aktywizacja zawodowa, a osiąga się ją poprzez wstępną aktywizację społeczną.

Przykładowe projekty

W Polsce tego rodzaju wsparcie, kierowane do osób bezrobotnych, pojawia się w urzędach pracy. specjalnych programy takie realizował między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich. Jednym z nich był projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pt. „Gotowa do pracy”. Był on adresowany do kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zamieszkujących na terenie Siemianowic. Celem projektu było zwiększenie szans kobiet na znalezienie pracy, a zastosowanymi środkami - działania skierowane na wzrost samooceny, zmianę sposobu autoprezentacji, ale również zapoznanie się z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym oraz w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach tego projektu uczestniczki wzięły udział w warsztatach motywacyjnych, zajęciach z wizażu, oraz wielu kursach zawodowych. Każda uczestniczka mogła również odbyć 6-miesięczny staż u pracodawcy. Urząd realizował też inne programy specjalne, w ramach których oferował osobom bezrobotnym, między innymi kupony na usługi dodatkowe. Miały one pomóc poprawić wizerunek osób szukających pracy poprzez zrefundowanie kosztów wizyty u dentysty, protetyka, okulisty/optyka, fryzjera oraz umożliwić zakup ubrania i obuwia z przeznaczeniem do wyjścia do pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA