REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Agnieszka Juźwiuk
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się bardzo interesująca inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób bezrobotnych. The Wellbeing and Training Academy jest organizacją non-profit, która oferuje pomoc w powrocie do pracy. W przeciwieństwie do działań większości urzędów pracy, pomoc ta polega głównie na pracy nad wyglądem, kondycją fizyczną, żywieniem osoby bezrobotnej i w rezultacie nad jej poczuciem własnej wartości.

REKLAMA

Autopromocja

System wsparcia opiera się między innymi na zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure czy depilacja woskiem. Akademia oferuje również porady na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, porady dotyczące wyglądu, metod relaksacyjnych, zdrowego odżywiania się i budowania pewności siebie. Działania Akademii dodatkowo wspierają integrację lokalnej społeczności – za pośrednictwem zajęć tanecznych, klubu Zdrowe Śniadanie, czy zajęć grupowych dla mam i niemowlaków.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości

Przeciwnicy tego rodzaju pomocy zwracają uwagę na to, że nie jest ona tym, czego osoby bezrobotne potrzebują w pierwszej kolejności. Jednak każdy, kto dłużej pozostawał bez zatrudnienia (i nie była to kwestia jego wyboru) lub kto pracuje z osobami długotrwale bezrobotnymi, wie, że tego rodzaju działania pomagają takim osobom otworzyć się na innych, wyjść z domu. Często osobom długotrwale bezrobotnym brakuje motywacji do robienia czegokolwiek, bodźców zachęcających do zadbania o swój wygląd i zdrowie. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zbudować w bezrobotnym poczucie własnej wartości, pomóc w powrocie do społeczeństwa, stworzyć okazje do spotykania się z innymi osobami. Celem akcji jest aktywizacja zawodowa, a osiąga się ją poprzez wstępną aktywizację społeczną.

Przykładowe projekty

W Polsce tego rodzaju wsparcie, kierowane do osób bezrobotnych, pojawia się w urzędach pracy. specjalnych programy takie realizował między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich. Jednym z nich był projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pt. „Gotowa do pracy”. Był on adresowany do kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zamieszkujących na terenie Siemianowic. Celem projektu było zwiększenie szans kobiet na znalezienie pracy, a zastosowanymi środkami - działania skierowane na wzrost samooceny, zmianę sposobu autoprezentacji, ale również zapoznanie się z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym oraz w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach tego projektu uczestniczki wzięły udział w warsztatach motywacyjnych, zajęciach z wizażu, oraz wielu kursach zawodowych. Każda uczestniczka mogła również odbyć 6-miesięczny staż u pracodawcy. Urząd realizował też inne programy specjalne, w ramach których oferował osobom bezrobotnym, między innymi kupony na usługi dodatkowe. Miały one pomóc poprawić wizerunek osób szukających pracy poprzez zrefundowanie kosztów wizyty u dentysty, protetyka, okulisty/optyka, fryzjera oraz umożliwić zakup ubrania i obuwia z przeznaczeniem do wyjścia do pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA