REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie poczucia własnej wartości pomocne w poszukiwaniu pracy

Agnieszka Juźwiuk
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Co zwiększa szanse na znalezienie pracy? / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie poczucia własnej wartości jest ważne dla osoby bezrobotnej. Wzrost samooceny zwiększa szanse na znalezienie pracy. Stąd pojawiają się inicjatywy oferujące pracę nad wyglądem zewnętrznym i kondycją fizyczną.

W Wielkiej Brytanii pojawiła się bardzo interesująca inicjatywa skupiająca się na wsparciu osób bezrobotnych. The Wellbeing and Training Academy jest organizacją non-profit, która oferuje pomoc w powrocie do pracy. W przeciwieństwie do działań większości urzędów pracy, pomoc ta polega głównie na pracy nad wyglądem, kondycją fizyczną, żywieniem osoby bezrobotnej i w rezultacie nad jej poczuciem własnej wartości.

Autopromocja

System wsparcia opiera się między innymi na zabiegach kosmetycznych, takich jak manicure czy depilacja woskiem. Akademia oferuje również porady na temat przygotowania dokumentów aplikacyjnych, porady dotyczące wyglądu, metod relaksacyjnych, zdrowego odżywiania się i budowania pewności siebie. Działania Akademii dodatkowo wspierają integrację lokalnej społeczności – za pośrednictwem zajęć tanecznych, klubu Zdrowe Śniadanie, czy zajęć grupowych dla mam i niemowlaków.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wygląd zewnętrzny a poczucie własnej wartości

Przeciwnicy tego rodzaju pomocy zwracają uwagę na to, że nie jest ona tym, czego osoby bezrobotne potrzebują w pierwszej kolejności. Jednak każdy, kto dłużej pozostawał bez zatrudnienia (i nie była to kwestia jego wyboru) lub kto pracuje z osobami długotrwale bezrobotnymi, wie, że tego rodzaju działania pomagają takim osobom otworzyć się na innych, wyjść z domu. Często osobom długotrwale bezrobotnym brakuje motywacji do robienia czegokolwiek, bodźców zachęcających do zadbania o swój wygląd i zdrowie. Wszystkie wspomniane inicjatywy mają na celu zbudować w bezrobotnym poczucie własnej wartości, pomóc w powrocie do społeczeństwa, stworzyć okazje do spotykania się z innymi osobami. Celem akcji jest aktywizacja zawodowa, a osiąga się ją poprzez wstępną aktywizację społeczną.

Przykładowe projekty

W Polsce tego rodzaju wsparcie, kierowane do osób bezrobotnych, pojawia się w urzędach pracy. specjalnych programy takie realizował między innymi Powiatowy Urząd Pracy w Siemianowicach Śląskich. Jednym z nich był projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, pt. „Gotowa do pracy”. Był on adresowany do kobiet w wieku powyżej 50. roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zamieszkujących na terenie Siemianowic. Celem projektu było zwiększenie szans kobiet na znalezienie pracy, a zastosowanymi środkami - działania skierowane na wzrost samooceny, zmianę sposobu autoprezentacji, ale również zapoznanie się z nowymi technologiami oraz ich zastosowaniem w życiu codziennym oraz w miejscu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach tego projektu uczestniczki wzięły udział w warsztatach motywacyjnych, zajęciach z wizażu, oraz wielu kursach zawodowych. Każda uczestniczka mogła również odbyć 6-miesięczny staż u pracodawcy. Urząd realizował też inne programy specjalne, w ramach których oferował osobom bezrobotnym, między innymi kupony na usługi dodatkowe. Miały one pomóc poprawić wizerunek osób szukających pracy poprzez zrefundowanie kosztów wizyty u dentysty, protetyka, okulisty/optyka, fryzjera oraz umożliwić zakup ubrania i obuwia z przeznaczeniem do wyjścia do pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA