Jakie okresy wlicza się do stażu pracy
REKLAMA
REKLAMA
Okresy wliczane do stażu pracy
Do stażu pracy nie zalicza się natomiast zatrudniania na innej podstawie niż stosunek pracy, np. na umowę-zlecenie czy o dzieło, jak też okresów działalności gospodarczej. Jeżeli w danym okresie pracownik był zatrudniony na podstawie więcej niż jednego stosunku pracy – do stażu pracy wlicza się wyłącznie jeden z tych okresów. Co do zasady do stażu pracy wlicza się tylko zakończone okresy zatrudnienia. Jednak niektóre pragmatyki służbowe pozwalają na wliczenie do stażu pracy także niezakończonych okresów zatrudnienia.
REKLAMA
Pracownik samorządowy zatrudniony w gminie wziął urlop bezpłatny na 2 lata, żeby pracować w urzędzie marszałkowskim. Na podstawie przepisów o pracownikach samorządowych niezakończony okres pracy w gminie zaliczy mu się do dodatku stażowego wypłacanego przez urząd marszałkowski.
Budżetówka a sektor prywatny
Powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące zasad obliczania stażu pracy odnoszą się w przeważającej mierze do pracodawców sfery budżetowej. Natomiast pracodawcy z sektora prywatnego powinni w przepisach wewnątrzzakładowych określić, jakie okresy będą brane pod uwagę przy ustalaniu ogólnego stażu pracy własnych pracowników do przyznania określonych uprawnień. Chodzi tu o pracodawców, którzy nie podlegają żadnym szczególnym regulacjom dotyczącym zaliczania poszczególnych okresów do stażu pracy. W przypadku tych pracodawców nie ma przeszkód, aby uzależnić przyznanie danego świadczenia od stażu pracy tylko u danego pracodawcy (czyli od zakładowego stażu pracy).
Zobacz produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie
Inne okresy
Staż pracy obejmuje nie tylko okresy faktycznego wykonywania pracy, ale również okresy, w których pracownik pracy nie świadczył. Chodzi tu o inne niż zatrudnienie okresy tzw. okresy zaliczalne, które na mocy przepisów szczególnych podlegają wliczeniu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Okresy „zaliczane” mają bardzo zróżnicowany charakter. Są wśród nich zarówno tzw. okresy powszechne wliczane do stażu pracy w zakresie wszelkich uprawnień pracowniczych, jak i szczególne – doliczane w zakresie określonego uprawnienia pracowniczego. Różny jest też zakres i warunki wliczenia ich do stażu pracy. To, czy inny dany okres niż okres zatrudnienia może być zaliczany do stażu pracy, musi wprost wynikać z przepisów prawa.
Do takich okresów zalicza się m.in. okres:
- za który sąd przyznał wynagrodzenie pracownikowi przywróconemu do pracy, jeśli pracownik podjął pracę,
- o który skrócono czas wypowiedzenia w razie zwolnienia pracownika z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie,
- prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
- czynnej i zawodowej służby wojskowej,
- pobierania zasiłku dla bezrobotnych i stypendium otrzymywanego przez bezrobotnego w trakcie szkolenia, na które został skierowany przez starostę, a także stypendium otrzymywanego bądź w trakcie odbywania stażu na podstawie skierowania starosty, bądź przez uczestnika przygotowania zawodowego dorosłych,
- pracy za granicą u pracodawcy zagranicznego,
- odbywania studiów doktoranckich – jednak nie więcej niż 4 lata i pod warunkiem uzyskania stopnia doktora.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat