| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Do okresów wliczanych do stażu urlopowego należy zaliczyć m.in. okres pobierania nauki (w tym przypadku istotny jest rodzaj ukończonej przez pracownika szkoły), okres odbywania zasadniczej służby wojskowej, czas poświęcony przez pracownika na szkolenia w Narodowych Siłach Rezerwowych, a także okresy pracy w gospodarstwie rolnym.

Wymiar urlopu

Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni. Liczba dni urlopu uzależniona jest od stażu zawodowego pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy nie stoją na przeszkodzie, aby w regulacjach zakładowych (np. układzie zbiorowym pracy) lub w umowie o pracę ustalić korzystniejszy wymiar urlopu. W żadnym jednak razie pracodawca nie może obniżyć wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi z mocy prawa stosownie do jego stażu pracy. Tak samo w umowie lub w akcie prawa wewnątrzzakładowego pracodawca może określić dodatkowe wymagania, jakie musi spełnić pracownik, aby uzyskać urlop w wyższym wymiarze niż przewiduje to Kodeks pracy.

Wyjątek od zasady udzielania urlopu w całości w wymiarze 20 lub 26 dni stanowi urlop udzielany proporcjonalnie. W tym przypadku urlopu udziela się w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym.

Zasada proporcjonalnego urlopu ma zastosowanie do pracowników:

  • zmieniających pracodawcę w ciągu roku,
  • pracujących jedynie przez część roku kalendarzowego,
  • zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Zasady udzielania urlopu proporcjonalnego

Udzielając urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym, należy pamiętać o obowiązujących zasadach związanych z ustalaniem wymiaru tego urlopu. Zasady te są następujące:

  • przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154 § 1 k.p., analogicznie należy ustalać wymiar dodatkowego urlopu przysługującego pracownikom na podstawie przepisów odrębnych,
  • niepełny miesiąc urlopu zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, ale jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i podjęcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia w górę dokonuje tylko dotychczasowy pracodawca,
  • przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego nie uwzględnia się niepełnych miesięcy kalendarzowych urlopu bezpłatnego lub innego okresu niewykonywania pracy, w ciągu którego nie nabywa się prawa do urlopu; w przypadku kiedy wyżej wymienione okresy obejmują części miesięcy kalendarzowych, za miesiąc uważa się 30 dni,
  • przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego przysługującego pracownikowi w roku, w którym nabył on u tego pracodawcy prawo do urlopu w wyższym wymiarze, ustala się urlop, uwzględniając wyższy jego wymiar.

Zasada udzielania urlopu w wymiarze proporcjonalnym dotyczy tylko kolejnych urlopów, a zatem nie będzie miała ona zastosowania do urlopu wypoczynkowego udzielanego pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »