REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karolina Topolska
Karolina Topolska
Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy. /Fot. Fotolia
Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.
  • Pracodawca może mieć zrefundowane koszty związane z pracownikiem, w tym opłacone składki ZUS
  • Warunkiem pomocy jest powierzenie pracy zainteresowanemu na określony czas
  • Pośredniak zapewni firmie kandydata do odbycia bezpłatnego stażu

Rozwiązania wspierające zatrudnienie, jakie oferują urzędy pracy, skierowane są nie tylko do bezrobotnych, ale również do pracodawców. Ich atrakcyjność dla firm polega na możliwości obniżenia kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy (FP). Pośredniaki dysponują wieloma instrumentami wspierającymi pracodawców zatrudniających poszukujących pracy. Mogą skorzystać m.in. z dofinansowania wyposażenia miejsca pracy, przyjąć osobę na staż finansowany przez publiczny pośredniak, a także otrzymać refundację składek na ubezpieczenia społeczne opłacane za zatrudnionych.

REKLAMA

Autopromocja

Refundacja składek ZUS

REKLAMA

Usługi świadczone dla przedsiębiorców przez urzędy pracy są bezpłatne. Bez żadnych opłat firma może np. zgłosić ofertę, w tym również w formie elektronicznej. Jeżeli po przeprowadzonej rekrutacji zdecyduje się na zatrudnienie osoby wpisanej do ewidencji bezrobotnych, urząd pracy może przyznać zwrot kosztów poniesionych z tytułu opłaconych za nią składek na ubezpieczenia społeczne. W tym celu publiczny pośredniak zawiera z pracodawcą umowę, która określa warunki zwrotu wydatków. Refundacja składek następuje jednorazowo, pod warunkiem, że pracodawca zatrudniał skierowaną osobę w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy. Po tym okresie także istnieje obowiązek zatrudniania, ale nie musi to już być pełny etat.

Najwyższa kwota refundacji składek, jaką przedsiębiorca może uzyskać, wynosi 300 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dla jego obliczenia bierze się pod uwagę najniższą płacę obowiązującą w dniu, w którym firma spełni warunki dotyczące długości okresu zatrudnienia bezrobotnego. 

Pieniądze na stanowisko

Dzięki współpracy z pośredniakiem firma może skorzystać z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Przedsiębiorca uzyska taką pomoc, jeśli utworzy stanowisko dla zarejestrowanej osoby bezrobotnej. Firma na ten cel może otrzymać maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie jest to kwota wynosząca ponad 22 tys. zł). Wysokość średniej płacy ustala się na dzień zawarcia umowy między urzędem a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Ostateczna wysokość refudacji wynika jednak z kontraktu zawieranego przez starostę, działającego za pośrednictwem urzędu, i przedsiębiorcę. Aby uzyskać zwrot wydatków związanych z utworzeniem nowego miejsca pracy, firma musi spełnić jednak pewne warunki.

REKLAMA

Do takiej pomocy kwalifikują się pracodawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą przez co najmniej pół roku. Dodatkowo właściciel firmy nie może zalegać z opłacaniem żadnych danin publicznych czy należności względem kontrahentów. Na podobnych zasadach o refundację kosztów mogą starać się niepubliczne przedszkola i szkoły, działające na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na refundację kosztów nowego miejsca pracy mogą liczyć także producenci rolni. W tym wypadku maksymalna wysokość wsparcia również wynosi sześciokrotność przeciętnej płacy. Z pomocy mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, będące posiadaczami gospodarstwa rolnego lub prowadzące dział specjalny produkcji rolnej. Warunkiem jej przyznania jest posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz zatrudnianie w każdym miesiącu przez ostatnie pół roku przed złożeniem wniosku co najmniej jednego pracownika na pełen etat.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

REKLAMA

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

REKLAMA