reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

  • Pracodawca może mieć zrefundowane koszty związane z pracownikiem, w tym opłacone składki ZUS
  • Warunkiem pomocy jest powierzenie pracy zainteresowanemu na określony czas
  • Pośredniak zapewni firmie kandydata do odbycia bezpłatnego stażu

Rozwiązania wspierające zatrudnienie, jakie oferują urzędy pracy, skierowane są nie tylko do bezrobotnych, ale również do pracodawców. Ich atrakcyjność dla firm polega na możliwości obniżenia kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy (FP). Pośredniaki dysponują wieloma instrumentami wspierającymi pracodawców zatrudniających poszukujących pracy. Mogą skorzystać m.in. z dofinansowania wyposażenia miejsca pracy, przyjąć osobę na staż finansowany przez publiczny pośredniak, a także otrzymać refundację składek na ubezpieczenia społeczne opłacane za zatrudnionych.

Refundacja składek ZUS

Usługi świadczone dla przedsiębiorców przez urzędy pracy są bezpłatne. Bez żadnych opłat firma może np. zgłosić ofertę, w tym również w formie elektronicznej. Jeżeli po przeprowadzonej rekrutacji zdecyduje się na zatrudnienie osoby wpisanej do ewidencji bezrobotnych, urząd pracy może przyznać zwrot kosztów poniesionych z tytułu opłaconych za nią składek na ubezpieczenia społeczne. W tym celu publiczny pośredniak zawiera z pracodawcą umowę, która określa warunki zwrotu wydatków. Refundacja składek następuje jednorazowo, pod warunkiem, że pracodawca zatrudniał skierowaną osobę w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 12 miesięcy. Po tym okresie także istnieje obowiązek zatrudniania, ale nie musi to już być pełny etat.

Najwyższa kwota refundacji składek, jaką przedsiębiorca może uzyskać, wynosi 300 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dla jego obliczenia bierze się pod uwagę najniższą płacę obowiązującą w dniu, w którym firma spełni warunki dotyczące długości okresu zatrudnienia bezrobotnego. 

Pieniądze na stanowisko

Dzięki współpracy z pośredniakiem firma może skorzystać z refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Przedsiębiorca uzyska taką pomoc, jeśli utworzy stanowisko dla zarejestrowanej osoby bezrobotnej. Firma na ten cel może otrzymać maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (aktualnie jest to kwota wynosząca ponad 22 tys. zł). Wysokość średniej płacy ustala się na dzień zawarcia umowy między urzędem a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Ostateczna wysokość refudacji wynika jednak z kontraktu zawieranego przez starostę, działającego za pośrednictwem urzędu, i przedsiębiorcę. Aby uzyskać zwrot wydatków związanych z utworzeniem nowego miejsca pracy, firma musi spełnić jednak pewne warunki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama