REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinno wyglądać ogłoszenie o pracę

Ogłoszenie o pracę. /Fot. Fotolia
Ogłoszenie o pracę. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz, aby twoje działania rekrutacyjne odbywały się szybko i sprawnie? Poszukujesz nowego kandydata do pracy, ale masz dość odbierania wiadomości od osób, które nie spełniają żadnego z wymaganych kryteriów na dane stanowisko? Skup się na początkowym etapie poszukiwania odpowiednich osób – na zredagowaniu odpowiedniego ogłoszenia.

Obecnie portale oferujące pracę są najpopularniejszym źródłem pozyskiwania CV. Stanowią również dużą oszczędność w budżecie działu rekrutacji, ponieważ poza płatnymi portalami istnieje też wiele stron, gdzie za darmo można dodać ogłoszenie o poszukiwaniu kandydatów do pracy. Poza wieloma zaletami, taka forma rekrutacji ma jedną podstawową wadę – problem z dotarciem do odpowiednich odbiorców. Przy takiej liczbie ofert pracy, jaka dziennie pojawia się na bezpłatnych portalach, ciężko jest się przebić i wyodrębnić z masy podobnych. Jednym z rozwiązań może być zainwestowanie w płatne ogłoszenie z wykupioną opcją oznakowania, wyróżnienia, jednak jest to dość kosztowna inwestycja. Poza tym nie ma 100% pewności, iż zapewni ona oczekiwane wyniki. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na stworzenie takiej oferty, która od razu spotka się z zainteresowaniem potencjalnego pracownika.

Autopromocja

Zobacz serwis: Rekrutacja

Rozeznanie terenu, czyli kogo poszukujemy?

Warto zastanowić się nad tym, kogo szukamy – czy ma to być dojrzała osoba z doświadczeniem, czy może student, który zajmie się prostymi czynnościami. Następnie dobrze jest się skupić nad tym, co oferujemy, a czego wymagamy – czy nasza propozycja jest na tyle atrakcyjna, by przebić ofertę konkurencji. Ogłoszenie powinno zawierać podstawowe informacje o firmie, jej działalności oraz precyzyjnie przedstawione wymagania stawiane wobec idealnego kandydata. Im bardziej dokładny anons, tym lepiej! Warto zadbać o każdy szczegół, począwszy od tytułu ogłoszenia, a skończywszy na wymienieniu oferowanych korzyści. Kluczowym elementem każdego ogłoszenia jest opis stanowiska pracy oraz warunków do spełnienia przez kandydatów. Następnie można przedstawić specyfikę posady, która jest oferowana, wymagania oraz inne mile widziane zdolności. Na końcu napisz o tym, co proponujesz osobie na tym stanowisku; nie zapominaj o najprostszych rzeczach, takich jak rodzaj proponowanej umowy czy forma zatrudnienia (etat, ¾ etatu). Wspomnij również o tym, jakiej aplikacji wymagasz, czy ma to być samo CV, czy może CV z listem motywacyjnym, oraz przypomnij kandydatom o dopisaniu klauzuli o poufności danych. Ogłoszenie powinno być czytelne, więc warto zadbać o jego staranne zredagowanie. Zawsze możesz skorzystać z opcji kolorystycznych, które dodadzą życia ofercie oraz dodatkowo nawiążą na przykład od kolorystyki logo twojej firmy. Pamiętaj jednak, że zbyt kreatywna oferta w momencie poszukiwania dojrzałego kandydata nie zrobi na nim dobrego wrażenia, więc postaraj się trzymać standardowych schematów.

W poszukiwaniu studenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy chcemy pozyskać do naszego zespołu młodego, dynamicznego pracownika, który dopiero zaczyna zdobywać doświadczenie zawodowe, możemy pozwolić sobie na nieco więcej „luzu”, jeśli chodzi o ogłoszenie. Dobrze jest ciągle pamiętać o logo firmy oraz o opisie przedsiębiorstwa i oferowanego stanowiska, jednak nie trzeba się już trzymać sztywnych reguł. Na początku, zamiast nazwy posady, można podać jakieś żartobliwe zdanie, np. nawiązujące do sytuacji osób, których szukamy, tak aby czytając nasze ogłoszenie, wiedziały, że jest ono skierowane do nich. W takiej ofercie dobrze jest się skupić na tym, co my oferujemy potencjalnemu pracownikowi. Warto położyć nacisk na różnorodne korzyści współpracy – nie tylko wynagrodzenie, ale także systemy motywacyjne, na przykład wyjścia integracyjne dla najlepszego zespołu pracowników. Można dodać informację o przyjaznej atmosferze i młodej kadrze. Pokażmy, że staramy się dbać o każdego zatrudnionego, tak aby osoba czytająca nasze ogłoszenie od razu odczuła pozytywne relacje pomiędzy pracodawcą a jego pracownikami. Dzięki temu możemy pozyskać wiele naprawdę interesujących ludzi, a nie tylko desperatów, którzy wysyłają swoją aplikację do każdej firmy. Poza tym, zatrudniając młodą osobę, masz pewność, że nie będziesz musiał borykać się z jej przyzwyczajeniami ze starej pracy.

Warto pamiętać, że każde działanie rekrutacyjne jest również reklamą naszej firmy. Pozwala zapoznać się ludziom z naszym logo, specyfiką działalności oraz z charakterem kultury organizacyjnej. Dobrze zaprojektowane ogłoszenie może wpłynąć na zwiększenie prestiżu firmy i dotarcie do większego grona odbiorców. Wywołanie pozytywnych emocji podczas pierwszego kontaktu jest pomocne podczas budowania przyjaznej atmosfery. Dobra opinia przedsiębiorstwa sprawi, że więcej osób zechce mieć z nim styczność, w związku z czym zyskamy możliwość doboru jak najlepszego kandydata przy następnych procesach rekrutacyjnych. Z drugiej strony, niedopracowane ogłoszenie może zniechęcić już na samym początku, przez co istnieje prawdopodobieństwo, że nie zdobędziemy prawdziwych specjalistów. Pamiętajmy: zawsze warto się starać – także poszukując nowej kadry!

Zobacz serwis: Kadry

Autor: Marta Matuszewska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA