REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Test MBTI. /Fot. Fotolia
Test MBTI. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Psychologia oferuje wiele metod poznania typów osobowościowych. Jedną z najpopularniejszych i najdokładniejszych jest typologia MBTI. Jest to teoria bazująca na koncepcji osobowości Carla Junga, opracowana i uzupełniona przez amerykańskie badaczki Isabel Briggs Myers i Katharine Cook Briggs. Opiera się na hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości. Preferencjami są tu pary przeciwstawnych cech, określane za pomocą liter, należące do 4 podstawowych aspektów. Typologia zakłada istnienie 16 typów osobowościowych, określonych za pomocą jednej litery z każdego wymiaru:

REKLAMA

Autopromocja

1. Źródło energii – praca z ludźmi lub praca indywidualna
preferencje: ekstrawersja (E) oraz introwersja (I)

2. Sposób zbierania informacji – na podstawie zmysłów lub intuicji
preferencje: poznanie (S) oraz intuicja (I)

3. Podejmowanie decyzji – w oparciu o fakty lub relacje międzyludzkie
preferencje: myślenie (T) oraz odczuwanie (F)

4. Styl działania – planowanie lub otwarcie na nowe opcje
preferencje: osądzanie (J) oraz obserwacja (P)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zawierający 72 pytania, określający twoje indywidualne predyspozycje, dostępny jest po kliknięciu w link: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Podczas testu, na każdym z wymienionych wyżej etapów, badane jest twoje postępowanie. Określane jest, czy pracując, kierujesz energię na zewnątrz, czy koncentrujesz się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów (wymiar 1). Sprawdzane jest również, czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami (wymiar 2). Następnie ustalane jest, czy w procesie podejmowania decyzji ufasz logice i sprawiedliwości, czy preferujesz subiektywizm, uwzględniający harmonię i system wartości zaangażowanych osób (wymiar 3). Na samym końcu określany jest sposób, w jaki żyjesz i działasz – preferujesz planowanie i osąd czy jesteś elastyczny i otwarty na nowe informacje (wymiar 4). Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, zostaniesz przekierowany do strony, która pokaże ci indywidualny, czteroliterowy kod – twój typ osobowości. Do czego przyda ci się ta wiedza?

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dzięki znajomości swojego typu osobowości poznasz własne preferencje – upewnisz się, w czym jesteś dobry, a zdobyta wiedza pozwoli ci doskonalić najsilniejsze umiejętności. Poznasz też aspekty, z którymi gorzej sobie radzisz, będziesz w stanie stwierdzić, co sprawia ci problem, dowiesz się, nad którymi cechami charakteru powinieneś popracować. Uzyskasz również informacje na temat kierunków poszukiwania miejsc, w których twoje atuty zostaną należycie wykorzystane i spożytkowane.

Poniżej znajdują się typy osobowości według typologii MBTI oraz zawody i obszary działalności do nich przypisane. Charakterystyka poszczególnych typów, uwzględniająca cechy charakteru i sposoby działania, dostępna jest na stronie: http://zawodowe.info/charakterystyka-typologi-wg-mbti/.

ISTJ
Prawnik, programista, analityk, księgowy, agent ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, kontroler jakości, poborca podatkowy, policjant, wojskowy, farmaceuta, członek rad nadzorczych i innych; sądownictwo, zarządzanie zasobami ludzkimi.

ISFJ
Pracownik socjalny, sekretarz, nauczyciel, artysta, projektant, muzyk, dekorator wnętrz, agent nieruchomości, terapeuta, opiekun, kustosz, bibliotekarz; administracja i kadra menedżerska.

ESTJ
Lider zespołu, lider partii politycznej, wojskowy, sędzia, prawnik, policjant, detektyw, doradca finansowy, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik projektu, administrator i inne.

ESFJ
Nauczyciel, ekonomista, księgowy, opiekunka, pielęgniarka, pediatra, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, rzecznik prasowy; sekcja public relations, human resources.

INTJ
Inżynier, naukowiec, profesor, pracownik działu badań, nauczyciel, doktor medycyny, psycholog, astronom, planista, strateg, wojskowy, prawnik, sędzia, analityk, specjalista, fotograf, kompozytor, wynalazca.

ENTJ
Wynalazca, naukowiec, inżynier, makler giełdowy, prawnik, sędzia, radca prawny, dowódca, programista, profesor, lekarz, organizator, ekonomista, projektant, pisarz, redaktor naczelny.

INTP
Artysta, pisarz, kompozytor, projektant, grafik, fotograf, konstruktor, profesor, matematyk, historyk, filozof, florysta, wynalazca, producent, architekt, chirurg plastyczny, doradca, PR-owiec i inne.

INFJ
Analityk, naukowiec, psycholog, redaktor, kompozytor, dyrygent, adwokat, tłumacz, pracownik opieki społecznej; doradztwo personalne, zarządzanie zasobami ludzkimi.

INFP
Psycholog, psychiatra, pisarz, kompozytor, dziennikarz śledczy, doradca; HR, pomoc społeczna.

ENFJ
Doradca personalny, dyplomata, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik HR, artysta, dziennikarz, tłumacz; reklama, PR, dział rekrutacji, psychologia.

ENFP
Doradca, konsultant personalny, trener, artysta, kompozytor, pisarz, projektant, dekorator wnętrz i inne.

ISTP
Mechanik, policjant, detektyw, pilot, elektryk, strażak, programista, analityk, księgowy, menedżer, bankier i inne.

ISFP
Artysta, muzyk, psychoterapeuta, socjolog, psycholog, nauczyciel, doradca, ratownik, przedstawiciel handlowy; praca z dziećmi i inne.

ESTP
Strażak, reporter, dyplomata, negocjator, polityk, reprezentant handlowy, agent ubezpieczeniowy, śledczy; marketing i inne.

ESFP
Artysta, aktor, muzyk, fotograf, projektant mody, makler giełdowy, reprezentant handlowy, doradca ubezpieczeniowy, agent nieruchomości; HR, PR, i inne.

ENTP
Pracownik reklamy, trener, fotograf, aktor, dziennikarz, doradca; marketing i inne.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA