REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Test MBTI. /Fot. Fotolia
Test MBTI. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Psychologia oferuje wiele metod poznania typów osobowościowych. Jedną z najpopularniejszych i najdokładniejszych jest typologia MBTI. Jest to teoria bazująca na koncepcji osobowości Carla Junga, opracowana i uzupełniona przez amerykańskie badaczki Isabel Briggs Myers i Katharine Cook Briggs. Opiera się na hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości. Preferencjami są tu pary przeciwstawnych cech, określane za pomocą liter, należące do 4 podstawowych aspektów. Typologia zakłada istnienie 16 typów osobowościowych, określonych za pomocą jednej litery z każdego wymiaru:

Autopromocja

1. Źródło energii – praca z ludźmi lub praca indywidualna
preferencje: ekstrawersja (E) oraz introwersja (I)

2. Sposób zbierania informacji – na podstawie zmysłów lub intuicji
preferencje: poznanie (S) oraz intuicja (I)

3. Podejmowanie decyzji – w oparciu o fakty lub relacje międzyludzkie
preferencje: myślenie (T) oraz odczuwanie (F)

4. Styl działania – planowanie lub otwarcie na nowe opcje
preferencje: osądzanie (J) oraz obserwacja (P)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zawierający 72 pytania, określający twoje indywidualne predyspozycje, dostępny jest po kliknięciu w link: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Podczas testu, na każdym z wymienionych wyżej etapów, badane jest twoje postępowanie. Określane jest, czy pracując, kierujesz energię na zewnątrz, czy koncentrujesz się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów (wymiar 1). Sprawdzane jest również, czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami (wymiar 2). Następnie ustalane jest, czy w procesie podejmowania decyzji ufasz logice i sprawiedliwości, czy preferujesz subiektywizm, uwzględniający harmonię i system wartości zaangażowanych osób (wymiar 3). Na samym końcu określany jest sposób, w jaki żyjesz i działasz – preferujesz planowanie i osąd czy jesteś elastyczny i otwarty na nowe informacje (wymiar 4). Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, zostaniesz przekierowany do strony, która pokaże ci indywidualny, czteroliterowy kod – twój typ osobowości. Do czego przyda ci się ta wiedza?

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dzięki znajomości swojego typu osobowości poznasz własne preferencje – upewnisz się, w czym jesteś dobry, a zdobyta wiedza pozwoli ci doskonalić najsilniejsze umiejętności. Poznasz też aspekty, z którymi gorzej sobie radzisz, będziesz w stanie stwierdzić, co sprawia ci problem, dowiesz się, nad którymi cechami charakteru powinieneś popracować. Uzyskasz również informacje na temat kierunków poszukiwania miejsc, w których twoje atuty zostaną należycie wykorzystane i spożytkowane.

Poniżej znajdują się typy osobowości według typologii MBTI oraz zawody i obszary działalności do nich przypisane. Charakterystyka poszczególnych typów, uwzględniająca cechy charakteru i sposoby działania, dostępna jest na stronie: http://zawodowe.info/charakterystyka-typologi-wg-mbti/.

ISTJ
Prawnik, programista, analityk, księgowy, agent ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, kontroler jakości, poborca podatkowy, policjant, wojskowy, farmaceuta, członek rad nadzorczych i innych; sądownictwo, zarządzanie zasobami ludzkimi.

ISFJ
Pracownik socjalny, sekretarz, nauczyciel, artysta, projektant, muzyk, dekorator wnętrz, agent nieruchomości, terapeuta, opiekun, kustosz, bibliotekarz; administracja i kadra menedżerska.

ESTJ
Lider zespołu, lider partii politycznej, wojskowy, sędzia, prawnik, policjant, detektyw, doradca finansowy, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik projektu, administrator i inne.

ESFJ
Nauczyciel, ekonomista, księgowy, opiekunka, pielęgniarka, pediatra, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, rzecznik prasowy; sekcja public relations, human resources.

INTJ
Inżynier, naukowiec, profesor, pracownik działu badań, nauczyciel, doktor medycyny, psycholog, astronom, planista, strateg, wojskowy, prawnik, sędzia, analityk, specjalista, fotograf, kompozytor, wynalazca.

ENTJ
Wynalazca, naukowiec, inżynier, makler giełdowy, prawnik, sędzia, radca prawny, dowódca, programista, profesor, lekarz, organizator, ekonomista, projektant, pisarz, redaktor naczelny.

INTP
Artysta, pisarz, kompozytor, projektant, grafik, fotograf, konstruktor, profesor, matematyk, historyk, filozof, florysta, wynalazca, producent, architekt, chirurg plastyczny, doradca, PR-owiec i inne.

INFJ
Analityk, naukowiec, psycholog, redaktor, kompozytor, dyrygent, adwokat, tłumacz, pracownik opieki społecznej; doradztwo personalne, zarządzanie zasobami ludzkimi.

INFP
Psycholog, psychiatra, pisarz, kompozytor, dziennikarz śledczy, doradca; HR, pomoc społeczna.

ENFJ
Doradca personalny, dyplomata, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik HR, artysta, dziennikarz, tłumacz; reklama, PR, dział rekrutacji, psychologia.

ENFP
Doradca, konsultant personalny, trener, artysta, kompozytor, pisarz, projektant, dekorator wnętrz i inne.

ISTP
Mechanik, policjant, detektyw, pilot, elektryk, strażak, programista, analityk, księgowy, menedżer, bankier i inne.

ISFP
Artysta, muzyk, psychoterapeuta, socjolog, psycholog, nauczyciel, doradca, ratownik, przedstawiciel handlowy; praca z dziećmi i inne.

ESTP
Strażak, reporter, dyplomata, negocjator, polityk, reprezentant handlowy, agent ubezpieczeniowy, śledczy; marketing i inne.

ESFP
Artysta, aktor, muzyk, fotograf, projektant mody, makler giełdowy, reprezentant handlowy, doradca ubezpieczeniowy, agent nieruchomości; HR, PR, i inne.

ENTP
Pracownik reklamy, trener, fotograf, aktor, dziennikarz, doradca; marketing i inne.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  REKLAMA

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA