REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Test MBTI. /Fot. Fotolia
Test MBTI. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Psychologia oferuje wiele metod poznania typów osobowościowych. Jedną z najpopularniejszych i najdokładniejszych jest typologia MBTI. Jest to teoria bazująca na koncepcji osobowości Carla Junga, opracowana i uzupełniona przez amerykańskie badaczki Isabel Briggs Myers i Katharine Cook Briggs. Opiera się na hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości. Preferencjami są tu pary przeciwstawnych cech, określane za pomocą liter, należące do 4 podstawowych aspektów. Typologia zakłada istnienie 16 typów osobowościowych, określonych za pomocą jednej litery z każdego wymiaru:

REKLAMA

Autopromocja

1. Źródło energii – praca z ludźmi lub praca indywidualna
preferencje: ekstrawersja (E) oraz introwersja (I)

2. Sposób zbierania informacji – na podstawie zmysłów lub intuicji
preferencje: poznanie (S) oraz intuicja (I)

3. Podejmowanie decyzji – w oparciu o fakty lub relacje międzyludzkie
preferencje: myślenie (T) oraz odczuwanie (F)

4. Styl działania – planowanie lub otwarcie na nowe opcje
preferencje: osądzanie (J) oraz obserwacja (P)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zawierający 72 pytania, określający twoje indywidualne predyspozycje, dostępny jest po kliknięciu w link: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Podczas testu, na każdym z wymienionych wyżej etapów, badane jest twoje postępowanie. Określane jest, czy pracując, kierujesz energię na zewnątrz, czy koncentrujesz się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów (wymiar 1). Sprawdzane jest również, czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami (wymiar 2). Następnie ustalane jest, czy w procesie podejmowania decyzji ufasz logice i sprawiedliwości, czy preferujesz subiektywizm, uwzględniający harmonię i system wartości zaangażowanych osób (wymiar 3). Na samym końcu określany jest sposób, w jaki żyjesz i działasz – preferujesz planowanie i osąd czy jesteś elastyczny i otwarty na nowe informacje (wymiar 4). Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, zostaniesz przekierowany do strony, która pokaże ci indywidualny, czteroliterowy kod – twój typ osobowości. Do czego przyda ci się ta wiedza?

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dzięki znajomości swojego typu osobowości poznasz własne preferencje – upewnisz się, w czym jesteś dobry, a zdobyta wiedza pozwoli ci doskonalić najsilniejsze umiejętności. Poznasz też aspekty, z którymi gorzej sobie radzisz, będziesz w stanie stwierdzić, co sprawia ci problem, dowiesz się, nad którymi cechami charakteru powinieneś popracować. Uzyskasz również informacje na temat kierunków poszukiwania miejsc, w których twoje atuty zostaną należycie wykorzystane i spożytkowane.

Poniżej znajdują się typy osobowości według typologii MBTI oraz zawody i obszary działalności do nich przypisane. Charakterystyka poszczególnych typów, uwzględniająca cechy charakteru i sposoby działania, dostępna jest na stronie: http://zawodowe.info/charakterystyka-typologi-wg-mbti/.

ISTJ
Prawnik, programista, analityk, księgowy, agent ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, kontroler jakości, poborca podatkowy, policjant, wojskowy, farmaceuta, członek rad nadzorczych i innych; sądownictwo, zarządzanie zasobami ludzkimi.

ISFJ
Pracownik socjalny, sekretarz, nauczyciel, artysta, projektant, muzyk, dekorator wnętrz, agent nieruchomości, terapeuta, opiekun, kustosz, bibliotekarz; administracja i kadra menedżerska.

ESTJ
Lider zespołu, lider partii politycznej, wojskowy, sędzia, prawnik, policjant, detektyw, doradca finansowy, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik projektu, administrator i inne.

ESFJ
Nauczyciel, ekonomista, księgowy, opiekunka, pielęgniarka, pediatra, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, rzecznik prasowy; sekcja public relations, human resources.

INTJ
Inżynier, naukowiec, profesor, pracownik działu badań, nauczyciel, doktor medycyny, psycholog, astronom, planista, strateg, wojskowy, prawnik, sędzia, analityk, specjalista, fotograf, kompozytor, wynalazca.

ENTJ
Wynalazca, naukowiec, inżynier, makler giełdowy, prawnik, sędzia, radca prawny, dowódca, programista, profesor, lekarz, organizator, ekonomista, projektant, pisarz, redaktor naczelny.

INTP
Artysta, pisarz, kompozytor, projektant, grafik, fotograf, konstruktor, profesor, matematyk, historyk, filozof, florysta, wynalazca, producent, architekt, chirurg plastyczny, doradca, PR-owiec i inne.

INFJ
Analityk, naukowiec, psycholog, redaktor, kompozytor, dyrygent, adwokat, tłumacz, pracownik opieki społecznej; doradztwo personalne, zarządzanie zasobami ludzkimi.

INFP
Psycholog, psychiatra, pisarz, kompozytor, dziennikarz śledczy, doradca; HR, pomoc społeczna.

ENFJ
Doradca personalny, dyplomata, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik HR, artysta, dziennikarz, tłumacz; reklama, PR, dział rekrutacji, psychologia.

ENFP
Doradca, konsultant personalny, trener, artysta, kompozytor, pisarz, projektant, dekorator wnętrz i inne.

ISTP
Mechanik, policjant, detektyw, pilot, elektryk, strażak, programista, analityk, księgowy, menedżer, bankier i inne.

ISFP
Artysta, muzyk, psychoterapeuta, socjolog, psycholog, nauczyciel, doradca, ratownik, przedstawiciel handlowy; praca z dziećmi i inne.

ESTP
Strażak, reporter, dyplomata, negocjator, polityk, reprezentant handlowy, agent ubezpieczeniowy, śledczy; marketing i inne.

ESFP
Artysta, aktor, muzyk, fotograf, projektant mody, makler giełdowy, reprezentant handlowy, doradca ubezpieczeniowy, agent nieruchomości; HR, PR, i inne.

ENTP
Pracownik reklamy, trener, fotograf, aktor, dziennikarz, doradca; marketing i inne.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA