REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Test MBTI. /Fot. Fotolia
Test MBTI. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Psychologia oferuje wiele metod poznania typów osobowościowych. Jedną z najpopularniejszych i najdokładniejszych jest typologia MBTI. Jest to teoria bazująca na koncepcji osobowości Carla Junga, opracowana i uzupełniona przez amerykańskie badaczki Isabel Briggs Myers i Katharine Cook Briggs. Opiera się na hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości. Preferencjami są tu pary przeciwstawnych cech, określane za pomocą liter, należące do 4 podstawowych aspektów. Typologia zakłada istnienie 16 typów osobowościowych, określonych za pomocą jednej litery z każdego wymiaru:

REKLAMA

Autopromocja

1. Źródło energii – praca z ludźmi lub praca indywidualna
preferencje: ekstrawersja (E) oraz introwersja (I)

2. Sposób zbierania informacji – na podstawie zmysłów lub intuicji
preferencje: poznanie (S) oraz intuicja (I)

3. Podejmowanie decyzji – w oparciu o fakty lub relacje międzyludzkie
preferencje: myślenie (T) oraz odczuwanie (F)

4. Styl działania – planowanie lub otwarcie na nowe opcje
preferencje: osądzanie (J) oraz obserwacja (P)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zawierający 72 pytania, określający twoje indywidualne predyspozycje, dostępny jest po kliknięciu w link: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Podczas testu, na każdym z wymienionych wyżej etapów, badane jest twoje postępowanie. Określane jest, czy pracując, kierujesz energię na zewnątrz, czy koncentrujesz się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów (wymiar 1). Sprawdzane jest również, czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami (wymiar 2). Następnie ustalane jest, czy w procesie podejmowania decyzji ufasz logice i sprawiedliwości, czy preferujesz subiektywizm, uwzględniający harmonię i system wartości zaangażowanych osób (wymiar 3). Na samym końcu określany jest sposób, w jaki żyjesz i działasz – preferujesz planowanie i osąd czy jesteś elastyczny i otwarty na nowe informacje (wymiar 4). Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, zostaniesz przekierowany do strony, która pokaże ci indywidualny, czteroliterowy kod – twój typ osobowości. Do czego przyda ci się ta wiedza?

Zobacz serwis: Zarządzanie

Dzięki znajomości swojego typu osobowości poznasz własne preferencje – upewnisz się, w czym jesteś dobry, a zdobyta wiedza pozwoli ci doskonalić najsilniejsze umiejętności. Poznasz też aspekty, z którymi gorzej sobie radzisz, będziesz w stanie stwierdzić, co sprawia ci problem, dowiesz się, nad którymi cechami charakteru powinieneś popracować. Uzyskasz również informacje na temat kierunków poszukiwania miejsc, w których twoje atuty zostaną należycie wykorzystane i spożytkowane.

Poniżej znajdują się typy osobowości według typologii MBTI oraz zawody i obszary działalności do nich przypisane. Charakterystyka poszczególnych typów, uwzględniająca cechy charakteru i sposoby działania, dostępna jest na stronie: http://zawodowe.info/charakterystyka-typologi-wg-mbti/.

ISTJ
Prawnik, programista, analityk, księgowy, agent ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, kontroler jakości, poborca podatkowy, policjant, wojskowy, farmaceuta, członek rad nadzorczych i innych; sądownictwo, zarządzanie zasobami ludzkimi.

ISFJ
Pracownik socjalny, sekretarz, nauczyciel, artysta, projektant, muzyk, dekorator wnętrz, agent nieruchomości, terapeuta, opiekun, kustosz, bibliotekarz; administracja i kadra menedżerska.

ESTJ
Lider zespołu, lider partii politycznej, wojskowy, sędzia, prawnik, policjant, detektyw, doradca finansowy, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik projektu, administrator i inne.

ESFJ
Nauczyciel, ekonomista, księgowy, opiekunka, pielęgniarka, pediatra, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, rzecznik prasowy; sekcja public relations, human resources.

INTJ
Inżynier, naukowiec, profesor, pracownik działu badań, nauczyciel, doktor medycyny, psycholog, astronom, planista, strateg, wojskowy, prawnik, sędzia, analityk, specjalista, fotograf, kompozytor, wynalazca.

ENTJ
Wynalazca, naukowiec, inżynier, makler giełdowy, prawnik, sędzia, radca prawny, dowódca, programista, profesor, lekarz, organizator, ekonomista, projektant, pisarz, redaktor naczelny.

INTP
Artysta, pisarz, kompozytor, projektant, grafik, fotograf, konstruktor, profesor, matematyk, historyk, filozof, florysta, wynalazca, producent, architekt, chirurg plastyczny, doradca, PR-owiec i inne.

INFJ
Analityk, naukowiec, psycholog, redaktor, kompozytor, dyrygent, adwokat, tłumacz, pracownik opieki społecznej; doradztwo personalne, zarządzanie zasobami ludzkimi.

INFP
Psycholog, psychiatra, pisarz, kompozytor, dziennikarz śledczy, doradca; HR, pomoc społeczna.

ENFJ
Doradca personalny, dyplomata, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik HR, artysta, dziennikarz, tłumacz; reklama, PR, dział rekrutacji, psychologia.

ENFP
Doradca, konsultant personalny, trener, artysta, kompozytor, pisarz, projektant, dekorator wnętrz i inne.

ISTP
Mechanik, policjant, detektyw, pilot, elektryk, strażak, programista, analityk, księgowy, menedżer, bankier i inne.

ISFP
Artysta, muzyk, psychoterapeuta, socjolog, psycholog, nauczyciel, doradca, ratownik, przedstawiciel handlowy; praca z dziećmi i inne.

ESTP
Strażak, reporter, dyplomata, negocjator, polityk, reprezentant handlowy, agent ubezpieczeniowy, śledczy; marketing i inne.

ESFP
Artysta, aktor, muzyk, fotograf, projektant mody, makler giełdowy, reprezentant handlowy, doradca ubezpieczeniowy, agent nieruchomości; HR, PR, i inne.

ENTP
Pracownik reklamy, trener, fotograf, aktor, dziennikarz, doradca; marketing i inne.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

Najlepiej teraz złóż wniosek o rentę wdowią ERWD. Sprawdź, dlaczego

ZUS podpowiada, że teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o rentę wdowią ERWD. Dlaczego? Dopiero połowa osób uprawnionych złożyła wniosek o rentę wdowią. Od stycznia były duże kolejki. Kolejna fala wniosków przewidywana jest w maju 2025 r.

REKLAMA