REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jaką masz osobowość - test MBTI

Subskrybuj nas na Youtube
Test MBTI. /Fot. Fotolia
Test MBTI. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najbardziej znana definicja osobowości określa ją jako zespół cech, które wzajemnie na siebie wpływają i są manifestowane poprzez ludzkie zachowania. Osobowość kształtuje się przez całe życie człowieka, wpływają na nią uwarunkowania biologiczne, środowisko i wszystkie przeżycia, których doświadczyła jednostka. To, kim jesteśmy, czym kierujemy się w życiu i jak radzimy sobie w konkretnych sytuacjach, uzależnione jest od naszej osobowości. Znajomość preferencji osobowościowych jest ważna, pozwala bowiem na określenie mocnych i słabych stron charakteru. Czy wiesz, jak sprawdzić swój typ osobowości?

Psychologia oferuje wiele metod poznania typów osobowościowych. Jedną z najpopularniejszych i najdokładniejszych jest typologia MBTI. Jest to teoria bazująca na koncepcji osobowości Carla Junga, opracowana i uzupełniona przez amerykańskie badaczki Isabel Briggs Myers i Katharine Cook Briggs. Opiera się na hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości. Preferencjami są tu pary przeciwstawnych cech, określane za pomocą liter, należące do 4 podstawowych aspektów. Typologia zakłada istnienie 16 typów osobowościowych, określonych za pomocą jednej litery z każdego wymiaru:

REKLAMA

1. Źródło energiipraca z ludźmi lub praca indywidualna
preferencje: ekstrawersja (E) oraz introwersja (I)

2. Sposób zbierania informacji – na podstawie zmysłów lub intuicji
preferencje: poznanie (S) oraz intuicja (I)

3. Podejmowanie decyzji – w oparciu o fakty lub relacje międzyludzkie
preferencje: myślenie (T) oraz odczuwanie (F)

4. Styl działania – planowanie lub otwarcie na nowe opcje
preferencje: osądzanie (J) oraz obserwacja (P)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zawierający 72 pytania, określający twoje indywidualne predyspozycje, dostępny jest po kliknięciu w link: http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Podczas testu, na każdym z wymienionych wyżej etapów, badane jest twoje postępowanie. Określane jest, czy pracując, kierujesz energię na zewnątrz, czy koncentrujesz się na swoim wewnętrznym świecie doświadczeń i pomysłów (wymiar 1). Sprawdzane jest również, czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, czy koncentrujesz się na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami (wymiar 2). Następnie ustalane jest, czy w procesie podejmowania decyzji ufasz logice i sprawiedliwości, czy preferujesz subiektywizm, uwzględniający harmonię i system wartości zaangażowanych osób (wymiar 3). Na samym końcu określany jest sposób, w jaki żyjesz i działasz – preferujesz planowanie i osąd czy jesteś elastyczny i otwarty na nowe informacje (wymiar 4). Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania, zostaniesz przekierowany do strony, która pokaże ci indywidualny, czteroliterowy kod – twój typ osobowości. Do czego przyda ci się ta wiedza?

Zobacz serwis: Zarządzanie

REKLAMA

Dzięki znajomości swojego typu osobowości poznasz własne preferencje – upewnisz się, w czym jesteś dobry, a zdobyta wiedza pozwoli ci doskonalić najsilniejsze umiejętności. Poznasz też aspekty, z którymi gorzej sobie radzisz, będziesz w stanie stwierdzić, co sprawia ci problem, dowiesz się, nad którymi cechami charakteru powinieneś popracować. Uzyskasz również informacje na temat kierunków poszukiwania miejsc, w których twoje atuty zostaną należycie wykorzystane i spożytkowane.

Poniżej znajdują się typy osobowości według typologii MBTI oraz zawody i obszary działalności do nich przypisane. Charakterystyka poszczególnych typów, uwzględniająca cechy charakteru i sposoby działania, dostępna jest na stronie: http://zawodowe.info/charakterystyka-typologi-wg-mbti/.

ISTJ
Prawnik, programista, analityk, księgowy, agent ubezpieczeniowy, agent nieruchomości, kontroler jakości, poborca podatkowy, policjant, wojskowy, farmaceuta, członek rad nadzorczych i innych; sądownictwo, zarządzanie zasobami ludzkimi.

ISFJ
Pracownik socjalny, sekretarz, nauczyciel, artysta, projektant, muzyk, dekorator wnętrz, agent nieruchomości, terapeuta, opiekun, kustosz, bibliotekarz; administracja i kadra menedżerska.

ESTJ
Lider zespołu, lider partii politycznej, wojskowy, sędzia, prawnik, policjant, detektyw, doradca finansowy, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik projektu, administrator i inne.

ESFJ
Nauczyciel, ekonomista, księgowy, opiekunka, pielęgniarka, pediatra, psychoterapeuta, agent ubezpieczeniowy, rzecznik prasowy; sekcja public relations, human resources.

INTJ
Inżynier, naukowiec, profesor, pracownik działu badań, nauczyciel, doktor medycyny, psycholog, astronom, planista, strateg, wojskowy, prawnik, sędzia, analityk, specjalista, fotograf, kompozytor, wynalazca.

ENTJ
Wynalazca, naukowiec, inżynier, makler giełdowy, prawnik, sędzia, radca prawny, dowódca, programista, profesor, lekarz, organizator, ekonomista, projektant, pisarz, redaktor naczelny.

INTP
Artysta, pisarz, kompozytor, projektant, grafik, fotograf, konstruktor, profesor, matematyk, historyk, filozof, florysta, wynalazca, producent, architekt, chirurg plastyczny, doradca, PR-owiec i inne.

INFJ
Analityk, naukowiec, psycholog, redaktor, kompozytor, dyrygent, adwokat, tłumacz, pracownik opieki społecznej; doradztwo personalne, zarządzanie zasobami ludzkimi.

INFP
Psycholog, psychiatra, pisarz, kompozytor, dziennikarz śledczy, doradca; HR, pomoc społeczna.

ENFJ
Doradca personalny, dyplomata, nauczyciel, reprezentant handlowy, kierownik HR, artysta, dziennikarz, tłumacz; reklama, PR, dział rekrutacji, psychologia.

ENFP
Doradca, konsultant personalny, trener, artysta, kompozytor, pisarz, projektant, dekorator wnętrz i inne.

ISTP
Mechanik, policjant, detektyw, pilot, elektryk, strażak, programista, analityk, księgowy, menedżer, bankier i inne.

ISFP
Artysta, muzyk, psychoterapeuta, socjolog, psycholog, nauczyciel, doradca, ratownik, przedstawiciel handlowy; praca z dziećmi i inne.

ESTP
Strażak, reporter, dyplomata, negocjator, polityk, reprezentant handlowy, agent ubezpieczeniowy, śledczy; marketing i inne.

ESFP
Artysta, aktor, muzyk, fotograf, projektant mody, makler giełdowy, reprezentant handlowy, doradca ubezpieczeniowy, agent nieruchomości; HR, PR, i inne.

ENTP
Pracownik reklamy, trener, fotograf, aktor, dziennikarz, doradca; marketing i inne.

Autor: Ewelina Kaczanowska, www.knowbox.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA