REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mobilność a szanse na pracę

Joanna Niemyjska
Mobilnośc a szansa na pracę. /Fot. Fotolia
Mobilnośc a szansa na pracę. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo trudnej sytuacji na rynku pracy, Polacy są coraz mniej mobilni. Statystycznie, najbardziej niechętni przeprowadzką są starsi mieszkańcy małych miejscowości ze średnim lub wyższym wykształceniem. Spada również liczba osób młodych, po studiach, deklarujących możliwość migracji ze względu na pracę. Czy przeprowadzka za pracą to dobre rozwiązanie?

Gdzie jest praca?

Dotychczas najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów za pracą w Polsce było woj. mazowieckie. Poza nim dużym zainteresowaniem cieszyły się też inne: małopolskie, wielkopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Duże miasta koncentrują większą liczbę firm, a tym samym mogą zaoferować ciekawszą ofertę miejsc zatrudnienia niż mniejsze miasta czy miejscowości. Popyt kreuje rynek, jest większa rotacja pracowników oraz szansa na awans. Obecnie jednak tylko niewielka grupa osób chce skorzystać z możliwości, jakie dają duże miasta. Wiąże się to głównie z kryzysem, z którym mamy do czynienia. Z jednej strony pracodawcy coraz częściej proponują zamiast etatu umowę cywilnoprawną, z drugiej, ofert pracy jest mniej. W takiej sytuacji osoby, które miałyby wyjechać do innego miasta mają poważne wątpliwości, czy warto to zrobić. Obawiają się więc problemów ze znalezieniem stabilnego miejsca pracy. Jeśli nawet wyjeżdżając mają już pewność, że czeka na nich pracodawca i umowa, nie jest pewne, jak długo w danej firmie pozostaną. Mają na to wpływ nie tylko takie czynniki jak stres, presja czy po prostu niesprawdzenie się na danym stanowisku. Nie wiadomo jest bowiem czy pracodawca nie będzie miał problemów finansowych, w czasach, gdy wszyscy tną koszty, co w skrajnym przypadku może zakończyć się wypowiedzeniem.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz także: Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Trudne warunki życia

Problemem dla wielu osób jest też rozstanie z rodziną. Samotność w wielkim mieście może dopaść bardzo szybko i w połączeniu ze stresem w pracy może np. stworzyć podłoże depresji. Przeprowadzka za pracą do innego miasta bywa trudna także z ekonomicznego punktu widzenia. W czasach kryzysu pensje pracowników niższego lub średniego szczebla nie są imponujące, trudniej też o premie, nawet u kadry zarządzającej. To powoduje, że problemem mogą okazać się dodatkowe koszty, jakie trzeba ponieść na utrzymanie się w innym mieście. Ostatecznie rozłąka z rodziną, połączona z niestabilnym zatrudnieniem i nie najlepszymi zarobkami zniechęca wiele osób do przeprowadzki za pracą.

A jednak warto…

Pomimo wielu przeciwności losu, specjaliści uważają mobilność zawodową za cechę wskazaną i pożądaną na rynku pracy. Faktycznie bowiem, to ona może uchronić przed bezrobociem. Niektóre regiony kraju są szczególnie zagrożone problemem bezrobocia. Osoby z tych obszarów, aby uniknąć trudnej sytuacji, powinny zastanowić się nad przeprowadzką do innego miasta. Warto pomyśleć o tym już na studiach, a nawet jeszcze przed ich rozpoczęciem. Studiowanie w innym mieście niż rodzinne, nie tylko uczy samodzielności, ale przede wszystkim wpływa na budowę sieci kontaktów w innym miejscu. Po ukończonej szkole w danym miejscu będziemy mieli nadal wielu znajomych, co może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie w momencie szukania pracy i aktywności zawodowej w regionie oddalonym od stałego miejsca zamieszkania.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Współczesny rynek pracy zmienia się bardzo dynamiczne. Polska nadal zaś boryka się z problemem bezrobocia strukturalnego. W tej sytuacji rozwiązaniem problemów z zatrudnieniem mogłaby być większa mobilność Polaków. Podążanie za pracą uważane jest za pozytywny trend, który pozwala się rozwijać. Należy przy tym zauważyć, iż aby być pracownikiem pożądanym na rynku pracy, trzeba się rozwijać. Warto inwestować w dodatkowe szkolenia oraz pamiętać o tym, że wiele możemy się nauczyć także w naszych dotychczasowych miejscach pracy. Osoby, które specjalizują się w branżach niszowych, mogą liczyć na dodatkowe zarobki bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Takie możliwości daje telepraca.

Niezależnie od obaw, jakie mogą się pojawić w sytuacji utraty pracy, warto wziąć pod uwagę przeprowadzkę za pracą. Wszystkie lęki da się pokonać, jeśli tylko będziemy ich świadomi i odpowiednio wcześniej przygotujemy się do wyjazdu. Co ważne, zawsze można wrócić, wzbogaconemu o nowe doświadczenia.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA