Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?
REKLAMA
REKLAMA
W ramach procesu rekrutacyjnego możemy znaleźć się pod ostrzałem dociekliwych pytań oraz zostać poproszeni o dostarczenie licznych dokumentów. W pewnym zakresie, kwestia granic dociekliwości pracodawcy została uregulowana ustawowo. Przedkładane przez kandydata do pracy dokumenty oraz wymagane od niego informację, stanowią bowiem dane osobowe. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, potencjalny pracodawca może wymagać od kandydata na stanowisko pracy informacji takich, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnia, numer pesel oraz innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz daty urodzenia dzieci kandydata, jeśli podanie tychże danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Kodeks pracy zawiera ogólne stwierdzenie, iż pracodawca może żądać od przyszłego pracownika podania innych danych niż wskazane powyżej, jeśli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów prawa. Tak więc na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, pracodawca może żądać od kandydata na stanowisko pracy dokumentów, takich jak:
REKLAMA
Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna - pytania gwarantujące sukces rekrutacji
- wypełniony kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
- świadectwo pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
- świadectwo ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
- innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.
CV i list motywacyjny
Pierwszymi informacjami, jakie przekazujemy potencjalnemu przyszłemu pracodawcy, są informacje zawarte w naszym życiorysie oraz liście motywacyjnym. W CV zamieszczamy przede wszystkim podstawowe dane osobiste, informację o naszym wykształceniu oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia i posiadane umiejętności. CV dają de facto pracodawcy podstawę do żądania od kandydata dokumentów na potwierdzenie informacji w nim zawartych. Należy więc dobrze przemyśleć jego treść i unikać zawierania w nim informacji nieprawdziwych. List motywacyjny służy jako auto-promocja i uzasadnienie chęci podjęcia określonej pracy jednocześnie.
Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie
Pracodawca może wymagać od kandydata do pracy przedstawienia wypełnionego kwestionariusza osobowego. Wzór takiego kwestionariusza został wskazany przez ustawodawcę. Kwestionariusz ten może być modyfikowany przez pracodawcę, który jednak powinien mieć na uwadze, jakich informacji ma prawo żądać od kandydatów.
Świadectwa pracy
Dokumentem, który potwierdza dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest między innymi świadectwo pracy. Na mocy przepisów wspomnianego już rozporządzenia, pracodawca ma prawo żądać od pracownika przedłożenia świadectw pracy, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik z własnej woli przedstawił wcześniejsze świadectwa. Informacje w nich zawarte mają bowiem wpływ na nabycie uprawnień pracowniczych, które to uzależnione są między innymi od długości ogólnego stażu pracy.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie
Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe
Pracodawca może wymagać, abyśmy przedstawili mu dokumenty potwierdzające umiejętności, których to posiadanie zagwarantowaliśmy w swoim życiorysie, czy podczas spotkań rekrutacyjnych. Dokumentami takimi mogą być wszelkie świadectwa ukończonych kursów, czy certyfikaty.
Kwestia dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe jest o tyle istotna, iż na mocy przepisów prawa pracy, pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada wymaganych do wykonywania określonej pracy kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności.
Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku
Kolejną bardzo istotna kwestią jest przedłożenie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pracodawca bowiem nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby przyjmowane do pracy, podlegają więc wstępnym, badaniom lekarskim. Nie dotyczy to sytuacji, w której pracownik jest ponownie zatrudniany u tego samego pracodawcy, na tym samym stanowisku lub stanowisku w takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o prace zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o prace z tym pracodawcą.
Inne dokumenty
W przypadku niektórych stanowisk, pracodawcy mogą wymagać od kandydatów przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Zazwyczaj dotyczy to kandydatów na stanowiska związane z odpowiedzialnością materialną. Niektóre zawody są obarczone ustawowym wymogiem niekaralności.
Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat