REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca?

Agnieszka Fryc
Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca? /Fot. Fotolia
Jakich dokumentów może wymagać potencjalny przyszły pracodawca? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas procesu rekrutacyjnego, pracodawca może żądać od pracownika określonych informacji. Nie jest on jednak w tym uprawnieniu nieograniczony. Z jakimi pytaniami możemy się spotkać podczas rekrutacji? O co może prosić potencjalny przyszły pracodawca?

W ramach procesu rekrutacyjnego możemy znaleźć się pod ostrzałem dociekliwych pytań oraz zostać poproszeni o dostarczenie licznych dokumentów. W pewnym zakresie, kwestia granic dociekliwości pracodawcy została uregulowana ustawowo. Przedkładane przez kandydata do pracy dokumenty oraz wymagane od niego informację, stanowią bowiem dane osobowe. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, potencjalny pracodawca może wymagać od kandydata na stanowisko pracy informacji takich, jak imię i nazwisko, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnia, numer pesel oraz innych danych osobowych pracownika, a także imion i nazwisk oraz daty urodzenia dzieci kandydata, jeśli podanie tychże danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez niego ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. Kodeks pracy zawiera ogólne stwierdzenie, iż pracodawca może żądać od przyszłego pracownika podania innych danych niż wskazane powyżej, jeśli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów prawa. Tak więc na mocy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej, pracodawca może żądać od kandydata na stanowisko pracy dokumentów, takich jak:

Autopromocja

Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna - pytania gwarantujące sukces rekrutacji

 • wypełniony kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
 • świadectwo pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
 • dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
 • świadectwo ukończenia gimnazjum - w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
 • innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

CV i list motywacyjny

Pierwszymi informacjami, jakie przekazujemy potencjalnemu przyszłemu pracodawcy, są informacje zawarte w naszym życiorysie oraz liście motywacyjnym. W CV zamieszczamy przede wszystkim podstawowe dane osobiste, informację o naszym wykształceniu oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia i posiadane umiejętności. CV dają de facto pracodawcy podstawę do żądania od kandydata dokumentów na potwierdzenie informacji w nim zawartych. Należy więc dobrze przemyśleć jego treść i unikać zawierania w nim informacji nieprawdziwych. List motywacyjny służy jako auto-promocja i uzasadnienie chęci podjęcia określonej pracy jednocześnie.

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Pracodawca może wymagać od kandydata do pracy przedstawienia wypełnionego kwestionariusza osobowego. Wzór takiego kwestionariusza został wskazany przez ustawodawcę. Kwestionariusz ten może być modyfikowany przez pracodawcę, który jednak powinien mieć na uwadze, jakich informacji ma prawo żądać od kandydatów.

Świadectwa pracy

Dokumentem, który potwierdza dotychczasowe doświadczenie zawodowe jest między innymi świadectwo pracy. Na mocy przepisów wspomnianego już rozporządzenia, pracodawca ma prawo żądać od pracownika przedłożenia świadectw pracy, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik z własnej woli przedstawił wcześniejsze świadectwa. Informacje w nich zawarte mają bowiem wpływ na nabycie uprawnień pracowniczych, które to uzależnione są między innymi od długości ogólnego stażu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

Dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe

Pracodawca może wymagać, abyśmy przedstawili mu dokumenty potwierdzające umiejętności, których to posiadanie zagwarantowaliśmy w swoim życiorysie, czy podczas spotkań rekrutacyjnych. Dokumentami takimi mogą być wszelkie świadectwa ukończonych kursów, czy certyfikaty.

Kwestia dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe jest o tyle istotna, iż na mocy przepisów prawa pracy, pracodawca nie ma prawa dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada wymaganych do wykonywania określonej pracy kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności.

Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

Kolejną bardzo istotna kwestią jest przedłożenie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Pracodawca bowiem nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Osoby przyjmowane do pracy, podlegają więc wstępnym, badaniom lekarskim. Nie dotyczy to sytuacji, w której pracownik jest ponownie zatrudniany u tego samego pracodawcy, na tym samym stanowisku lub stanowisku w takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o prace zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o prace z tym pracodawcą.

Inne dokumenty

W przypadku niektórych stanowisk, pracodawcy mogą wymagać od kandydatów przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Zazwyczaj dotyczy to kandydatów na stanowiska związane z odpowiedzialnością materialną. Niektóre zawody są obarczone ustawowym wymogiem niekaralności.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

  Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  REKLAMA

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  REKLAMA

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA