REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mała firma: kierunek stażysta

Subskrybuj nas na Youtube
Feender.com Mała firma - kierunek stażysta. /Fot. Fotolia
Feender.com Mała firma - kierunek stażysta. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak pokazują badania, aż 80% pracodawców ma problemy z zatrudnieniem pracownika odpowiadającego wymogom danego stanowiska. Problem ten w szczególności dotyczy małych i średnich firm, które zwykle prowadzą rekrutację własnymi siłami. Sposobem na znalezienie wartościowego pracownika coraz częściej jest organizowanie staży, które pozwalają wyłapać najzdolniejszych kandydatów jeszcze przed zakończeniem edukacji i przeszkolić ich do pracy na konkretnym stanowisku. A później przedłużyć współpracę, bo dobry stażysta to prawdopodobnie dobry pracownik.

Stażysta pilnie poszukiwany!

Problemem, przed którym często stają zarówno pracodawcy jak i szukający zatrudnienia jest niedopasowanie umiejętności kandydatów do wymogów rynku pracy. Firmy, by rozwiązać problem braku specjalistów, coraz częściej decydują się na organizowanie programów stażowych.

REKLAMA

Autopromocja

– Pracodawcy chętnie zatrudniają stażystów, bo zdają sobie sprawę z obustronnych korzyści. Dzięki stażowi student równolegle ze zdobywaniem wiedzy teoretycznej zyskuje doświadczenie zawodowe, niezbędne do pracy na konkretnym stanowisku, a jeśli sprawdzi się w wykonywaniu obowiązków, może zostać w firmie na stałe. Wówczas student po uzyskaniu dyplomu ma zapewnioną pracę, a firma obsadzone stanowisko – tłumaczy Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty praktyk i staży.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Taką praktykę coraz częściej stosują też małe firmy, które przekonują się do tego, że programy stażowe nie są rozwiązaniem jedynie dla korporacji. Niestety, wciąż dominującym sposobem szukania nowych pracowników w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw są znajomości. I chociaż kandydat z polecenia, który ma odpowiednie kwalifikacje może okazać się dobrym pracownikiem, by zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniej osoby warto wykorzystywać również inne kanały, które trafiają bezpośrednio do osób, których szuka pracodawca.

– Firmy, które chciałyby przyjąć stażystę mogą zwrócić się do urzędu pracy, szkół zawodowych czy uczelnianych biur karier. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie informacji na portalach z ofertami pracy lub w serwisach ogłoszeniowych. Bardzo ważne są media społecznościowe, gdzie ofertę można zamieścić na grupach tematycznych – wyjaśnia Marcin Kotus z Feender.com. – Tym, czego należy unikać, a co wciąż znajduje naśladowców, jest wywieszanie ogłoszeń wyłącznie w siedzibie firmy lub na okolicznych słupach. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo wiele osób nie będzie miało w ogóle możliwości zapoznać się z ofertą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekrutacja o własnych siłach

Wybór odpowiedniego kandydata to ważna kwestia zwłaszcza dla tych, którzy w stażyście upatrują przyszłego pracownika, który zwiąże się z firmą na stałe. W zależności od wielkości firmy, analizą nadesłanych dokumentów aplikacyjnych zajmuje się właściciel, kierownik działu, który poszukuje pracownika lub osoby odpowiedzialne za sprawy personalne.

By uniknąć trudności związanych z rekrutacją warto na samym początku dokładnie określić, kogo firma poszukuje oraz jakie warunki i wynagrodzenie może zaoferować. Odpowiednia konstrukcja ogłoszenia, w którym nie zabraknie opisu wymagań, terminu przyjmowania zgłoszeń czy danych kontaktowych, również pozwoli zaoszczędzić czas. Z kolei by uporać się z prawdopodobnie dużą liczbą nadesłanych dokumentów aplikacyjnych, warto rozdzielić pracę między dwie osoby lub skorzystać z programu komputerowego z filtrami, który wybierze tylko te CV, które będą odpowiadać kryteriom. Gdy okaże się, że liczba nadesłanych aplikacji nie jest wystarczająca, a żaden z kandydatów nie spełnia wymogów, wówczas warto zamieścić ogłoszenie ponownie, w innych mediach. Rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy agencji zewnętrznej, która może w części lub w całości przejąć na siebie proces rekrutacji.


Polecamy także: Rekrutacja za pomocą portali społecznościowych

– Na poziomie sprawdzania CV należy zwrócić uwagę m.in. na wykształcenie kandydata. Oczywiście najlepiej gdyby było ono związane z profilem działalności firmy. Ważną informacją z punktu widzenia pracodawcy jest także powód odbywania stażu. Inaczej zachowuje się osoba, która chce zdobyć doświadczenie zawodowe niż ktoś, kto jest zmuszony oddać wypełniony dziennik praktyk. Istotnym elementem, który może być ważny dla działania firmy jest dyspozycyjność stażysty, która różni się w zależności od tego, czy jest on studentem czy absolwentem – mówi Marcin Kotus z Feender.com. – Właściwa weryfikacja ma miejsce podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wtedy można poddać kandydata próbie, m.in. sprawdzić czy wykazuje inicjatywę, jak zapatruje się na pracę w zespole lub działa pod wpływem stresu.

Metodą rekrutacji, po którą zaczęły sięgać także mniejsze firmy jest assessment center, czyli centrum oceny. Polega ono na tym, że potencjalny stażysta musi rozwiązać jakiś problem lub wcielić się w określoną rolę. 

– Metoda ta do niedawna wykorzystywana głównie przez korporacje, znalazła zastosowanie także w mniejszych firmach. Różnica jest taka, że nie projektuje się własnych zadań lecz korzysta z tych już dostępnych. Rozwiązania nie są analizowane przez coach'ów, ale przez pracowników firmy, którzy znając cel zadania, wiedzą na co zwrócić uwagę i świetnie sobie radzą z wyborem najlepszych pomysłów – tłumaczy Marcin Kotus z Feender.com.

Obustronna korzyść

Należy pamiętać o tym, że aby staż był efektywny, musi być korzystny dla obydwu stron. Firma decydując się na przyjęcie stażysty nie tylko skorzysta z dodatkowej pary rąk do pracy, ale musi mu też zapewnić odpowiednie warunki umożliwiające wykonywanie obowiązków. Zwykle wiąże się to z wyznaczeniem opiekuna stażu, udostępnieniem własnego miejsca do pracy czy założeniem służbowego maila. Jeśli staż odbywa się na podstawie umowy z uczelnią lub urzędem pracy, wymagane są dodatkowe formalności. 

– Przyjmując stażystę firma inwestuje swój czas i pieniądze. Z drugiej strony zyskuje pomoc w obowiązkach i jest na bieżąco z sytuacją na rynku pracy, poprzez informacje m.in. na temat liczby kandydatów chętnych do pracy na danym stanowisku oraz ich przygotowania do zawodu. Poza tym nowa osoba to również świeże spojrzenie na firmę i jej funkcjonowanie – dodaje Marcin Kotus z Feender.com. – Zdając sobie sprawę ze wzajemnych korzyści, coraz więcej firm, w tym tych mniejszych, decyduje się na organizowanie staży.

--
więcej informacji udziela:
Arieta Prusak
inACT Public Relations

T: 0048 61 662 8079
M: 0048 881 648 549
E: arieta.prusak@inact.pl

--
O serwisie Feender.com
Feender.com to internetowy serwis agregujący oferty praktyk i staży zagranicznych. Powstał
z myślą o studentach i młodych absolwentach, którzy świadomie i aktywnie planują swoją karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Głównym celem serwisu jest promowanie idei organizowania programów stażowych u pracodawców i rozwoju zawodowego wśród studentów poprzez odbywanie staży i praktyk. Jako jedyny w Polsce oferuje on swobodny dostęp do ofert, pobierając opłatę jedynie za możliwość przesłania aplikacji na wybraną przez kandydata ofertę. Całkowicie nowatorskim rozwiązaniem w Feender.com jest jego podejście do pracodawców, którzy są obsługiwani przez serwis całkowicie bezpłatnie.
--

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA