REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Joanna Niemyjska
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdobycie zatrudnienia wiąże się zazwyczaj z procesem długotrwałych oraz intensywnych poszukiwań, które same w sobie można określić jako „pracę na pełny etat”. Ja ważna jest aktywność w okresie poszukiwania pracy i na czym się skupić? O tym poniżej.

Poszukiwanie pracy jest działaniem wielotorowym, tylko nieliczni szczęśliwcy zaliczają się do grona specjalistów, o których pracodawcy sami się upominają. Większość z nas powinna jednak liczyć się z podjęciem szeregu działań, które umożliwią nam znalezienie odpowiedniej pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Zróżnicowane szanse na rynku pracy

Nie wszyscy mamy równe szanse w znalezieniu wymarzonej pracy. Niezależnie od kompetencji, które mają olbrzymie znaczenie, należy również zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę w większych aglomeracjach, w których jest nie tylko więcej siedzib różnego rodzaju firm, ale można też liczyć na bardziej zróżnicowane oferty pracy oraz wyższą pensję. W związku z tym większe szanse na szybsze zdobycie zatrudnienia mają mieszkańcy aglomeracji, jak też osoby aktywne, mobilne, elastyczne, kreatywne, dla których przeprowadzka w celu znalezienia pracy nie będzie problemem. Od naszej mobilności na rynku pracy zazwyczaj zależy bowiem okres samego poszukiwania zatrudnienia.

Aktywność młodzieży

Prędzej czy później, każda z młodych osób stanie przed dylematem znalezienia zatrudnienia. Warto pomyśleć o tym już w trakcie nauki. Atrakcyjną formą aktywności pozaszkolnej może być na przykład wolontariat. Pozwala on w ciekawy sposób zorganizować wolny czas, a dodatkowo przynosi niewymierne korzyści, zarówno w zakresie moralnym, jak również podnosi szanse młodych osób na rynku pracy.

Wielu pracodawców chętnie przyjmuje na praktyki, staże, a później zatrudnia osoby młode. Ważne jest, aby jeszcze przed ukończeniem nauki pomyśleć o zdobyciu doświadczenia zawodowego. Nawet jakikolwiek kontakt z pracą (niekoniecznie tą wymarzoną) uczy dyscypliny, pokory, dając przy tym bezcenną wiedzę na temat tego, gdzie chcielibyśmy w przyszłości pracować. Dzięki pracy w okresie studiów zdobywamy nie tylko doświadczenie i wiedzę na temat rynku pracy, ale przede wszystkim nawiązujemy bezcenne kontakty z pracodawcami, które w przyszłości mogą zaprocentować ciekawym zatrudnieniem.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby młode, które kończą wyższe uczelnie i wkraczają na rynek pracy bardzo często korzystają z biur karier. Działają one przy uniwersytetach i politechnikach, a ich zasadniczą rolą jest pomoc absolwentom w uzyskaniu - często pierwszej w życiu – pracy. Co szczególnie istotne, biura karier często współpracują z pracodawcami, którzy chcą zatrudniać osoby młode.

Gdzie i jak szukać pracy?

Obecnie jedną z najpopularniejszych i najpowszechniejszych metod poszukiwania pracy są portale internetowe oferujące tego rodzaju oferty. Większość osób bezrobotnych codziennie przegląda te same serwisy, próbując znaleźć w gąszczu ofert tę, która wydaje się najbardziej odpowiednia. Niektórzy jednak poprzestają na tym zajęciu. W sytuacji, gdy ktoś szuka pracy w niewielkim mieście i tylko w ściśle określonej branży, może się okazać, że czas tego rodzaju poszukiwań niebezpiecznie się wydłuży. Warto w związku z tym szukać pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też w najbliższej okolicy, sąsiadujących miastach lub też tam, gdzie moglibyśmy się przeprowadzić, wiedząc, że w tym rejonie można znaleźć oferty z interesującej nas branży.

REKLAMA

Warto też poszerzyć zakres poszukiwań o branże pokrewne lub zawody, w których bylibyśmy w stanie sobie poradzić, jeżeli nie są tam wymagane konkretne umiejętności. Wiele osób tak rzeczywiście robi. Najaktywniejsi zapisują się do newsletterów i otrzymują regularnie powiadomienia o interesujących ich ofertach pracy, mają też utworzone swoje profile zawodowe w serwisach typu GoldenLine, Profeo, LinkedIn.

Nie tylko jednak osoby posiadające swoje konta w serwisach społecznościowych powinny regularnie monitorować Internet w poszukiwaniu informacji o sobie. Warto bowiem zadbać o to, aby niepowołane informacje nie dostały się do Sieci, przeciwdziałać temu zjawisku, jeżeli rzeczywiście nastąpiło. W obecnych czasach przyszli pracodawcy bardzo często monitorują Internet w poszukiwaniu informacji o kandydatach do pracy.

Zobacz także: Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Wiele osób decyduje się samodzielnie wyjść z inicjatywą do pracodawców. Przygotowują dokumenty aplikacyjne i odwiedzają firmy, w których chcieliby potencjalnie pracować. Z jednej strony jest to dobra metoda, ale niekiedy może być też uciążliwa. Z pewnością warto obserwować strony internetowe firm, w których chcielibyśmy pracować. Wiele osób poszukujących pracy wysyła CV w odpowiedzi na oferty pracy dostępne tylko na stronach pracodawców w zakładce „Kariera”.

Ogłoszenia w gazetach coraz częściej odchodzą do lamusa. Jest jednak nadal grupa osób, która nie ma dostępu do Internetu, w związku z czym korzysta z różnego rodzaju dodatków prasowych z informacjami o ofertach pracy, tablic ogłoszeniowych w urzędach pracy oraz innych instytucjach. Część z tych osób korzysta także z usług Zielonej Linii, czyli infolinii urzędu pracy. Szczególnie z myślą o osobach, które nie mają na co dzień dostępu do Internetu, konsultanci wyszukują aktualnie dostępne oferty pracy podczas rozmowy telefonicznej.

Urzędy pracy to miejsca, w których są dostępne zgłaszane przez pracodawców oferty pracy. Wiele osób bezrobotnych właśnie tam kieruje swe pierwsze kroki po utracie zatrudnienia lub ukończeniu szkoły. Obecnie nie trzeba się fatygować bezpośrednio do urzędu pracy, aby sprawdzić dostępne oferty – urzędy informują o nich nie tylko na tablicach zamieszczonych w budynku, ale przede wszystkim na swoich stronach internetowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż w PUP są dostępne zarówno otwarte, jak też zamknięte oferty pracy. W przypadku tych drugich pracodawca zastrzega, że kontakt do jego firmy mogą uzyskać tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Ci ostatni często biorą udział w giełdach i targach pracy, które są doskonałą okazją do spotkania z pracodawcą, owocującego znalezieniem zatrudnienia.

Agencje doradztwa personalnego to miejsca, z których korzysta wiele osób bezrobotnych. Bardzo często można tu uzyskać oferty pracy sezonowej, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam również innych ofert zatrudnienia. Wiele z agencji specjalizuje się w zatrudnieniu określonych grup pracowników, np. wyższego szczebla, kadry zarządzającej, pracowników określonej branży lub do pracy w ściśle określonym kraju.

Zobacz również: Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie - wzór

Aktywność w poszukiwaniu pracy a życie towarzyskie

O tym, że szukamy pracy, warto powiadomić najbliższą rodzinę i znajomych. Z tego względu spotkania rodzinne i towarzyskie są dobrą okazją do nawiązywania kontaktów, które mogą w przyszłości zaprocentować zatrudnieniem. Nie warto więc siedzieć w domu i odmawiać spotkań ze znajomymi, zwłaszcza jeśli większość z nich pracuje. Wiele osób znajduje pracę z polecenia zatrudnionych w danej firmie kolegów i koleżanek, co jest uznawane generalnie za pozytywne zjawisko – pracodawcy oszczędzają na rekrutacji, uzyskując sprawdzonego i lojalnego pracownika.

Rozwój osobisty

Okres poszukiwania pracy to doskonały czas na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogą skorzystać z oferty szkoleń grupowych, szkolenia indywidualnego, dofinansowania do studiów podyplomowych, pożyczki szkoleniowej. Mogą też ubiegać się o stypendium na kontynuowanie nauki. Wszystkie osoby poszukujące pracy mogą natomiast korzystać z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które działa w wojewódzkim urzędzie pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wiele osób śledzi też bieżące wydarzenia ze swojego regionu w serwisach internetowych, mediach. Dzięki temu można uzyskać informacje o darmowych szkoleniach, warsztatach, które poszerzają horyzonty i podnoszą szanse osoby poszukującej pracy na rynku. Dodatkowo udział w tego rodzaju zajęciach pozwala osobom bezrobotnym zachować aktywność w okresie bezrobocia i umożliwia kontakt z ciekawymi ludźmi. Tego rodzaju spotkania mogą być bardzo inspirujące. Efektem warsztatów, spotkań, rozmów z innymi osobami często są pomysły na własny biznes.

O tym, jak będzie wyglądała nasza aktywność w okresie poszukiwania pracy, decydujemy sami. Jednak warto zaznaczyć, że od tej decyzji zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, jak szybko znajdziemy wymarzoną pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

REKLAMA

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA