REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Joanna Niemyjska
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdobycie zatrudnienia wiąże się zazwyczaj z procesem długotrwałych oraz intensywnych poszukiwań, które same w sobie można określić jako „pracę na pełny etat”. Ja ważna jest aktywność w okresie poszukiwania pracy i na czym się skupić? O tym poniżej.

Poszukiwanie pracy jest działaniem wielotorowym, tylko nieliczni szczęśliwcy zaliczają się do grona specjalistów, o których pracodawcy sami się upominają. Większość z nas powinna jednak liczyć się z podjęciem szeregu działań, które umożliwią nam znalezienie odpowiedniej pracy.

Autopromocja

Zróżnicowane szanse na rynku pracy

Nie wszyscy mamy równe szanse w znalezieniu wymarzonej pracy. Niezależnie od kompetencji, które mają olbrzymie znaczenie, należy również zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę w większych aglomeracjach, w których jest nie tylko więcej siedzib różnego rodzaju firm, ale można też liczyć na bardziej zróżnicowane oferty pracy oraz wyższą pensję. W związku z tym większe szanse na szybsze zdobycie zatrudnienia mają mieszkańcy aglomeracji, jak też osoby aktywne, mobilne, elastyczne, kreatywne, dla których przeprowadzka w celu znalezienia pracy nie będzie problemem. Od naszej mobilności na rynku pracy zazwyczaj zależy bowiem okres samego poszukiwania zatrudnienia.

Aktywność młodzieży

Prędzej czy później, każda z młodych osób stanie przed dylematem znalezienia zatrudnienia. Warto pomyśleć o tym już w trakcie nauki. Atrakcyjną formą aktywności pozaszkolnej może być na przykład wolontariat. Pozwala on w ciekawy sposób zorganizować wolny czas, a dodatkowo przynosi niewymierne korzyści, zarówno w zakresie moralnym, jak również podnosi szanse młodych osób na rynku pracy.

Wielu pracodawców chętnie przyjmuje na praktyki, staże, a później zatrudnia osoby młode. Ważne jest, aby jeszcze przed ukończeniem nauki pomyśleć o zdobyciu doświadczenia zawodowego. Nawet jakikolwiek kontakt z pracą (niekoniecznie tą wymarzoną) uczy dyscypliny, pokory, dając przy tym bezcenną wiedzę na temat tego, gdzie chcielibyśmy w przyszłości pracować. Dzięki pracy w okresie studiów zdobywamy nie tylko doświadczenie i wiedzę na temat rynku pracy, ale przede wszystkim nawiązujemy bezcenne kontakty z pracodawcami, które w przyszłości mogą zaprocentować ciekawym zatrudnieniem.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby młode, które kończą wyższe uczelnie i wkraczają na rynek pracy bardzo często korzystają z biur karier. Działają one przy uniwersytetach i politechnikach, a ich zasadniczą rolą jest pomoc absolwentom w uzyskaniu - często pierwszej w życiu – pracy. Co szczególnie istotne, biura karier często współpracują z pracodawcami, którzy chcą zatrudniać osoby młode.

Gdzie i jak szukać pracy?

Obecnie jedną z najpopularniejszych i najpowszechniejszych metod poszukiwania pracy są portale internetowe oferujące tego rodzaju oferty. Większość osób bezrobotnych codziennie przegląda te same serwisy, próbując znaleźć w gąszczu ofert tę, która wydaje się najbardziej odpowiednia. Niektórzy jednak poprzestają na tym zajęciu. W sytuacji, gdy ktoś szuka pracy w niewielkim mieście i tylko w ściśle określonej branży, może się okazać, że czas tego rodzaju poszukiwań niebezpiecznie się wydłuży. Warto w związku z tym szukać pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też w najbliższej okolicy, sąsiadujących miastach lub też tam, gdzie moglibyśmy się przeprowadzić, wiedząc, że w tym rejonie można znaleźć oferty z interesującej nas branży.

Warto też poszerzyć zakres poszukiwań o branże pokrewne lub zawody, w których bylibyśmy w stanie sobie poradzić, jeżeli nie są tam wymagane konkretne umiejętności. Wiele osób tak rzeczywiście robi. Najaktywniejsi zapisują się do newsletterów i otrzymują regularnie powiadomienia o interesujących ich ofertach pracy, mają też utworzone swoje profile zawodowe w serwisach typu GoldenLine, Profeo, LinkedIn.

Nie tylko jednak osoby posiadające swoje konta w serwisach społecznościowych powinny regularnie monitorować Internet w poszukiwaniu informacji o sobie. Warto bowiem zadbać o to, aby niepowołane informacje nie dostały się do Sieci, przeciwdziałać temu zjawisku, jeżeli rzeczywiście nastąpiło. W obecnych czasach przyszli pracodawcy bardzo często monitorują Internet w poszukiwaniu informacji o kandydatach do pracy.

Zobacz także: Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Wiele osób decyduje się samodzielnie wyjść z inicjatywą do pracodawców. Przygotowują dokumenty aplikacyjne i odwiedzają firmy, w których chcieliby potencjalnie pracować. Z jednej strony jest to dobra metoda, ale niekiedy może być też uciążliwa. Z pewnością warto obserwować strony internetowe firm, w których chcielibyśmy pracować. Wiele osób poszukujących pracy wysyła CV w odpowiedzi na oferty pracy dostępne tylko na stronach pracodawców w zakładce „Kariera”.

Ogłoszenia w gazetach coraz częściej odchodzą do lamusa. Jest jednak nadal grupa osób, która nie ma dostępu do Internetu, w związku z czym korzysta z różnego rodzaju dodatków prasowych z informacjami o ofertach pracy, tablic ogłoszeniowych w urzędach pracy oraz innych instytucjach. Część z tych osób korzysta także z usług Zielonej Linii, czyli infolinii urzędu pracy. Szczególnie z myślą o osobach, które nie mają na co dzień dostępu do Internetu, konsultanci wyszukują aktualnie dostępne oferty pracy podczas rozmowy telefonicznej.

Urzędy pracy to miejsca, w których są dostępne zgłaszane przez pracodawców oferty pracy. Wiele osób bezrobotnych właśnie tam kieruje swe pierwsze kroki po utracie zatrudnienia lub ukończeniu szkoły. Obecnie nie trzeba się fatygować bezpośrednio do urzędu pracy, aby sprawdzić dostępne oferty – urzędy informują o nich nie tylko na tablicach zamieszczonych w budynku, ale przede wszystkim na swoich stronach internetowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż w PUP są dostępne zarówno otwarte, jak też zamknięte oferty pracy. W przypadku tych drugich pracodawca zastrzega, że kontakt do jego firmy mogą uzyskać tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Ci ostatni często biorą udział w giełdach i targach pracy, które są doskonałą okazją do spotkania z pracodawcą, owocującego znalezieniem zatrudnienia.

Agencje doradztwa personalnego to miejsca, z których korzysta wiele osób bezrobotnych. Bardzo często można tu uzyskać oferty pracy sezonowej, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam również innych ofert zatrudnienia. Wiele z agencji specjalizuje się w zatrudnieniu określonych grup pracowników, np. wyższego szczebla, kadry zarządzającej, pracowników określonej branży lub do pracy w ściśle określonym kraju.

Zobacz również: Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie - wzór

Aktywność w poszukiwaniu pracy a życie towarzyskie

O tym, że szukamy pracy, warto powiadomić najbliższą rodzinę i znajomych. Z tego względu spotkania rodzinne i towarzyskie są dobrą okazją do nawiązywania kontaktów, które mogą w przyszłości zaprocentować zatrudnieniem. Nie warto więc siedzieć w domu i odmawiać spotkań ze znajomymi, zwłaszcza jeśli większość z nich pracuje. Wiele osób znajduje pracę z polecenia zatrudnionych w danej firmie kolegów i koleżanek, co jest uznawane generalnie za pozytywne zjawisko – pracodawcy oszczędzają na rekrutacji, uzyskując sprawdzonego i lojalnego pracownika.

Rozwój osobisty

Okres poszukiwania pracy to doskonały czas na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogą skorzystać z oferty szkoleń grupowych, szkolenia indywidualnego, dofinansowania do studiów podyplomowych, pożyczki szkoleniowej. Mogą też ubiegać się o stypendium na kontynuowanie nauki. Wszystkie osoby poszukujące pracy mogą natomiast korzystać z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które działa w wojewódzkim urzędzie pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wiele osób śledzi też bieżące wydarzenia ze swojego regionu w serwisach internetowych, mediach. Dzięki temu można uzyskać informacje o darmowych szkoleniach, warsztatach, które poszerzają horyzonty i podnoszą szanse osoby poszukującej pracy na rynku. Dodatkowo udział w tego rodzaju zajęciach pozwala osobom bezrobotnym zachować aktywność w okresie bezrobocia i umożliwia kontakt z ciekawymi ludźmi. Tego rodzaju spotkania mogą być bardzo inspirujące. Efektem warsztatów, spotkań, rozmów z innymi osobami często są pomysły na własny biznes.

O tym, jak będzie wyglądała nasza aktywność w okresie poszukiwania pracy, decydujemy sami. Jednak warto zaznaczyć, że od tej decyzji zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, jak szybko znajdziemy wymarzoną pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA