REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy. /Fot. Fotolia
Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Stan faktyczny:

REKLAMA

Autopromocja

Pracownica pracowała w gospodarstwie rolnym o powierzchni 0,64 ha od 29 sierpnia 1973 r. do 31 sierpnia 1980 r. Gospodarstwo nie było własnością jej rodziców, lecz wyłączną własnością macochy, która zawarła związek małżeński z ojcem pracownicy 2 lutego 1961 r. Ojciec pracownicy również pracował w tym gospodarstwie. Pracownica nabyła gospodarstwo 4 grudnia 1997 r. na podstawie testamentu notarialnego, sporządzonego przez macochę.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, warunkiem zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym jest praca w gospodarstwie prowadzonym przez rodziców, a następnie objęcie tego gospodarstwa. Pracownica nie pracowała natomiast w gospodarstwie rodziców, ani nie objęła go po rodzicach, lecz po macosze. Czy w związku z tym, że gospodarstwo to prowadził również ojciec pracownicy (faktycznie nim władał razem z drugą żoną), można ten okres pracy zaliczyć do stażu pracy pracownicy?

Praca w latach 1973–1980 w gospodarstwie rodziców (ojca i macochy) o powierzchni 0,64 ha powinna zostać zaliczona pracownicy do jej ogólnego stażu pracy, pod warunkiem że pracownica wykonywała ją po ukończeniu 16. roku życia oraz objęła to gospodarstwo i rozpoczęła jego prowadzenie osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym, czy dany okres pracy w gospodarstwie rolnym zostanie zaliczony do ogólnego stażu pracy pracownika, decydują co do zasady dwa czynniki. Po pierwsze, praca w gospodarstwie musi spełniać warunki wskazane w ustawie z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Po drugie – dane gospodarstwo musi być gospodarstwem rolnym.

Do pracowniczego stażu pracy zaliczane są:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie prowadzonym przez współmałżonka,
  • przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  • przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Warunki zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym do ogólnego stażu pracy pracownicy to zatem wykonywanie takiej pracy:

  • przed 1 stycznia 1983 r.,
  • po ukończeniu 16. roku życia,
  • w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów,
  • późniejsze objęcie gospodarstwa.

Pracownica, o której mowa w pytaniu, pracowała w gospodarstwie prowadzonym przez swojego ojca i macochę, którzy zawarli związek małżeński w lutym 1961 r. W momencie zawarcia związku małżeńskiego macocha pracownicy nabywa względem niej uprawnienia rodzicielskie, a tym samym w rozumieniu przepisów ustawy o okresach pracy w gospodarstwie rolnym uznawana jest za rodzica. W związku z tym, jeżeli pracownica spełnia wymagania dotyczące wieku i okresu pracy w gospodarstwie rolnym, a następnie objęła je po rodzicach – okresy takiej pracy powinny zostać wliczone do jej ogólnego stażu pracowniczego.

Kolejnym warunkiem zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie rodziców do stażu pracy jest uznanie gospodarstwa za gospodarstwo rolne. Jeśli dany grunt rolny (nieruchomość rolna) nie spełnia normy obszarowej, nie może być uznany za gospodarstwo rolne i w konsekwencji praca w takim „gospodarstwie” nie będzie mogła być zaliczona do pracowniczego stażu pracy. Warunek ten badamy zawsze w odniesieniu do czasu, w którym wykonywana była praca w gospodarstwie. W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, interesują nas zatem lata 1973–1980.

Zobacz także: Składki na ubezpieczenia pracowników przebywających na urlopach wychowawczych

W latach wcześniejszych wysokość minimalnej normy obszarowej określało rozporządzenie z 18 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych. Za gospodarstwo rolne uznawano wówczas:

  • w okresie od 28 listopada 1964 r. do 22 grudnia 1971 r. – gospodarstwo o powierzchni 0,2 ha,
  • w okresie od 23 grudnia 1971 r. do 30 czerwca 1989 r. – gospodarstwo o powierzchni 0,5 ha,
  • w okresie od 1 lipca 1989 r. do 30 września 1990 r. – gospodarstwo o powierzchni 1 ha.

REKLAMA

Po nowelizacji ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny z 28 lipca 1990 r., od 1 października 1990 r. do chwili obecnej minimalna norma obszarowa obowiązująca przy obrocie nieruchomościami rolnymi nie została określona. O tym, czy dany „kawałek ziemi” jest gospodarstwem rolnym, decydują przepisy podatkowe. Te z kolei za gospodarstwo rolne uważają aktualnie obszar użytków rolnych, gruntów zadrzewionych i zakrzewionych na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy (art. 2 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym).

W latach 1973–1980, czyli wtedy, kiedy pracownica pracowała w gospodarstwie rodziców, za gospodarstwo rolne uznawano gospodarstwo o powierzchni 0,5 ha. Powierzchnia gospodarstwa rodziców pracownicy wynosiła 0,64 ha – co pozwala uznać je za gospodarstwo rolne i zaliczyć okres pracy w takim gospodarstwie do jej stażu pracy. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Źródło: Poradnik Organizacji Non Profit

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

REKLAMA

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA