REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży, Zwolnienia od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy i usprawiedliwiania nieobecności pracowników

Dzisiaj, 1 sierpnia, weszły w życie nowe przepisy dotyczące zwolnień od pracy dla pracowników zasiadających w komisjach wyborczych.

Uprawnienia pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży korzystają ze szczególnych uprawnień, jakie przyznał im ustawodawca, jako grupie pracowniczej. Czasami nawet wbrew swojej woli.

Udzielanie pracownikom urlopów okolicznościowych

Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik jest zobowiązany do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – wkrótce nowelizacja rozporządzenia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie

Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie?

Jak obliczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu

Pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia za czas wezwania do sądu a jedynie wydaje zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku. Na jego podstawie sąd przyznaje pracownikowi rekompensatę pieniężną, nawet w sytuacji gdy wezwany stawił się w wyznaczonym miejscu, ale nie został przez sąd przesłuchany.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Skorzystanie przez pracownika z przysługujących dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem

Pracownik wykorzystał w tym roku jeden z dwóch przysługujących mu dni zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Jego najmłodsze dziecko 10 czerwca br. ukończy 14 lat, co wynika z aktu urodzenia. Pracownik uważa, że po tej dacie nadal będzie mu przysługiwało prawo do zwolnienia od pracy aż do 10 czerwca 2012 r. Czy jego pogląd jest słuszny?

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Kodeks pracy daje pracownicom w ciąży szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy, wobec czego pracodawca nie może zwolnić kobiet w ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia? Czy ochrona przed zwolnieniem rozciąga się także na ten okres?

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie szkoleniowej

Umowa szkoleniowa określa prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika związane z podnoszeniem przez niego kwalifikacji zawodowych. Musi być ona zawarta, gdy pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś czas po ukończeniu nauki.

Coraz więcej osób korzysta z urlopów ojcowskich

Coraz więcej mężczyzn korzysta z urlopów ojcowskich. Według ZUS, w styczniu zeszłego roku na takim urlopie było zaledwie 75 mężczyzn, w maju już 1,6 tys., a w styczniu i lutym 2011 roku z urlopów ojcowskich skorzystało już 3,1 tys. ojców.

Jak określić zasady współpracy związku zawodowego i pracodawcy

W praktyce coraz popularniejsze staje się zawieranie porozumień, które są uszczegółowieniem przepisów ustawy związkowej. Takie porozumienie powinno jasno określać zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego.

Kształcenie pracowników - obowiązki pracodawcy

Obowiązki pracodawców wobec szkolących się pracowników zależą m.in. od tego, czy naukę rozpoczęto przed 16 lipca 2010 r., czy po tym terminie. Jest to data istotnej zmiany przepisów dotyczących uprawnień związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Obecnie podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą oznacza konieczność udzielania pracownikowi dni wolnych i urlopu szkoleniowego.

Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Pracownik posiadający co najmniej 6 miesięczny staż pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Pracownik korzystający z takiego urlopu może w każdym czasie wrócić do pracy.

Kiedy obliczamy wynagrodzenie tak jak wynagrodzenie za urlop

Krótszy urlop wypoczynkowy za korzystanie ze zwolnienia lekarskiego

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca pomniejszania urlopu pracownikom korzystającym ze zwolnień lekarskich wymaga uważnego uzasadnienia tak, by była właściwie rozumiana. BCC postuluje obniżenie zasiłków chorobowych z 80 do 60 procent pensji i skrócenie do maksymalnie dwóch tygodni okresu, w którym pracodawca płaci wynagrodzenie pracownikowi na zwolnieniu lekarskim.

Zmniejszenie składek ZUS za okres choroby

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Zwolnienia od pracy i czas pracy związkowca

Członkowie związku zawodowego, w tym także osoby wykonujące funkcje związkowe, w pełni podlegają przepisom prawa pracy dotyczącym czasu pracy. Pracownicy ci mają jednak prawo do doraźnego zwolnienia od pracy lub zwolnienia na cały okres pełnienia funkcji związkowej.

Czy przewodniczący związku zawodowego może być zwolniony od pracy do wykonywania doraźnych czynności związkowych według z góry ustalonego harmonogramu

W naszej firmie powstał związek zawodowy, który liczy 12 osób. Od przewodniczącego związku otrzymaliśmy pismo, w którym zwraca się z prośbą o oddelegowanie go w każdy poniedziałek tygodnia do wykonywania doraźnych czynności związkowych. Czy musimy zgodzić się na prośbę przewodniczącego?

Urlop szkoleniowy - nowe zasady podnoszenia kwalifikacji

Jeden z pracowników naszej firmy zgłosił chęć podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych przez podjęcie 1-rocznych studiów podyplomowych. Poprosił o możliwość zwolnienia z pracy w 2 piątki w miesiącu w celu uczestniczenia w zajęciach. Wyraziliśmy zgodę, ponieważ kierunek studiów, który wybrał pracownik, pozostaje w ścisłym związku z jego zakresem obowiązków. Czy możemy udzielić temu pracownikowi zwolnienia na 2 dni w miesiącu, a nie udzielać urlopu szkoleniowego?

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni?

Problemy z dojazdem do pracy - usprawiedliwianie spóźnień

Jeśli pracownik nie może dojechać do pracy z powodu utrudnień na drodze spowodowanych przez intensywne opady śniegu, wówczas powinien jak najszybciej poinformować pracodawcę o przyczynie spóźnienia. Jeżeli nie będzie to możliwe, np. z braku telefonu komórkowego, wtedy powinien usprawiedliwić swoje spóźnienie po przybyciu do pracy.

Zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA i ZLA/K wydane na starych drukach

Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Umowa na zastępstwo a ciąża - porada

Kobiety w ciąży, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony korzystają z przewidzianych Kodeksem pracy uprawnień, takich jak przedłużenie umowy do dnia porodu. Czy umowę na zastępstwo również można uznać za umowę na czas określony, do której będą miały zastosowanie te zasady?

Przerwa „obiadowa" dla pracowników

Potrzeba załatwienia ważnej sprawy osobistej nie zawsze musi być powodem zwolnienia się w tym celu pracownika z pracy. Pracodawca dysponuje przerwą „obiadową”, która może ułatwić codzienne życie i pracę podwładnym oraz ich przełożonym.

Dni wolne w święta dla pracowników innych wyznań

Pracownicy innego wyznania niż rzymskokatolickie mają prawo do dni wolnych podczas ich świąt. Oznacza to, że w razie złożenia odpowiedniego wniosku mogą mieć wolne od pracy zarówno w święta katolickie, jak i w dni będące świętami ich religii czy wyznań.

Czas pracy w handlu - czy w wigilię sklepy będą krócej pracować

"Solidarność" chce, by w wigilię sklepy zostały zamknięte wcześniej niż zwykle. Swój apel w tej sprawie związek skieruje zarówno do klientów, jak i właścicieli sieci handlowych.

Stosunek pracy pracownika - radnego

Stosunek pracy pracownika, który uzyskał mandat radnego podlega szczególnej ochronie. Zgodę na rozwiązanie z nim umowy o pracę musi wyrazić rada gminy.

Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy

Zwolnienia od pracy

Czy pracownicy, którym przysługuje urlop okolicznościowy, przedstawiają pracodawcy akt urodzenia, zgonu itp. tylko do wglądu? Czy pracodawca może w aktach pracownika zamieścić kopię dokumentów poświadczających prawo do urlopu okolicznościowego?

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego w przypadku zgonu dziecka?

Zasiłek macierzyński z tytułu urodzenia dziecka przysługuje przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego.

Jaki zasiłek w związku z pracą w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

W przypadku, gdy przed urlopem macierzyńskim pracownica była zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy i wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego powinna zostać zmniejszona odpowiednio do proporcji wymiaru czasu pracy podjętej w czasie urlopu dodatkowego do wymiaru czasu pracy wykonywanej przed urlopem macierzyńskim.

Jaki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego?

W przypadku, gdy pracownica urodziła kolejne dziecko w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje jej za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, tj. przez okres skrócony o 2 tygodnie.

Jakie koszty utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej pokrywa pracodawca

Jesteśmy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej. Część zakładów, w których funkcjonuje ta organizacja, nie płaci nam za pomieszczenia i całą resztę kosztów utrzymania organizacji, ograniczając się do wynagrodzeń za pracę ze składkami na ubezpieczenia społeczne. W art. 341 ustawy o związkach zawodowych nie jest dokładnie uregulowana ta kwestia. Osoby pełniące funkcję w organizacji zakładowej jednocześnie często pełnią funkcje w organizacjach międzyzakładowych. Czy należy pokrywać cały koszt utrzymania międzyzakładowej organizacji związkowej, tj. koszty pomieszczeń, tzw. mediów, wynagrodzeń, sprzętów, artykułów kancelaryjnych, czy tylko wynagrodzeń i składek? Czy zwolnienia z pracy w celu udziału w spotkaniach związanych z funkcją w zakładowej organizacji związkowej dają podstawę do obciążania pozostałych zakładów kosztami takiego uczestnictwa?

Urlop okolicznościowy ze względu na śmierć członka rodziny

Czy pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji, w przypadku śmierci członka rodziny pracownika, aby udzielić mu urlopu okolicznościowego. Jeżeli tak, to dlaczego należy tak uczynić i na jakiej podstawie?

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Przepisy prawa pracy określają sytuacje, w których pracownik ma prawo do załatwienia swoich spraw osobistych w czasie pracy. Także pracodawcy, zdając sobie sprawę, że sztywne ustalenia dotyczące godzin pracy w zakładzie pracy mogą w perspektywie zaszkodzić organizacji, wprowadzają elastyczne uregulowania wewnętrzne.

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest rodzajem zwolnienia od pracy przysługującym w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika. Wynagrodzenie z tego tytułu oblicza się jednak – z drobnymi zmianami – na zasadach ogólnych.

Ekwiwalent za utracony zarobek strażaka OSP

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej gwarantuje strażakom – ochotnikom uczestniczącym w akcji ratowniczej ekwiwalent stanowiący rekompensatę za brak wynagrodzenia, które mogliby uzyskać, gdyby w tym czasie wykonywali swoją pracę zawodową.

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy (art. 179)

Pracodawca jest zobowiązany do przesunięcia kobiety ciężarnej na inne stanowisko, jeśli wykonuje ona pracę zabronioną lub też jeśli przedłożyła zaświadczenie lekarskie, że ze względu na ciążę nie powinna wykonywać dotychczasowej pracy.

Stwierdzenie ciąży (art. 185)

Zaświadczenie o stanie ciąży może być wydane przez każdego lekarza. Nie ma w tym zakresie żadnych uwarunkowań formalnych.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego? (art. 180)

Urlop macierzyński ustanowiony został w celu zapewnienia matce dziecka powrotu do sprawności psychofizycznej po przebytym porodzie oraz oczywiście w celu umożliwienia matce osobistej opieki nad dzieckiem w jego pierwszych dniach życia.

Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie jeden z pracowników został wybrany na społecznego inspektora pracy. Na pełnienie tej funkcji przeznaczy 15 godzin miesięcznie. W jaki sposób należy mu naliczyć wynagrodzenie za czas pełnienia tej funkcji? Czy powinniśmy zawrzeć umowę i w jakiej formie? Czy to wynagrodzenie należy liczyć do podstawy „trzynastki”?

Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego (art. 186(4))

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może z niego zrezygnować w dwojaki sposób. Po pierwsze na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - jeśli zgodę na taką rezygnację wyrazi pracodawca. Po drugie pracownik może jednostronnie zrezygnować z dalszego przebywania na urlopie wychowawczym. Rezygnacja jest skuteczna, o ile pracownik zawiadomi pracodawcę o swoim zamiarze najpóźniej na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim (art. 183(2))

Omawiany przepis reguluje kwestie powrotu do pracy po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

REKLAMA