reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Zwolnienie pracownika na czas narady w urzędzie gminy

Pracuję w szpitalu wojewódzkim i jednocześnie jestem członkiem gminnej komisji ochrony środowiska. Czasami jestem zapraszany na narady organizowane przez gminę. Mam pytanie: czy obowiązkiem pracodawcy jest zwolnienie mnie ze świadczenia pracy na czas takiej narady?

Nie, pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy w celu uczestnictwa w naradzie.

Zasady udzielania pracownikom zwolnień od pracy reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy m.in. na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji (§ 6 ww. rozporządzenia).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 listopada 1998 r. pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika od pracy w przypadku wezwania go do wzięcia udziału w naradzie organów samorządu terytorialnego poświęconej realizacji celów społecznych (I PKN 350/98, OSNP 1999/24/777). Sąd Najwyższy uznał, że pojęcie wezwania organu samorządu terytorialnego, o którym mowa w § 6 tego rozporządzenia, nie obejmuje wezwania pracownika w innym celu, w szczególności w celu wzięcia udziału w naradzie organów samorządu poświęconej realizacji celów społecznych.

Tak więc w tym przypadku pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy w celu uczestniczenia w spotkaniach z przedstawicielami organu samorządu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama