| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jak należy naliczyć wynagrodzenie pracownikowi, który został wybrany na społecznego inspektora pracy

Jesteśmy jednostką budżetową. W naszym zakładzie jeden z pracowników został wybrany na społecznego inspektora pracy. Na pełnienie tej funkcji przeznaczy 15 godzin miesięcznie. W jaki sposób należy mu naliczyć wynagrodzenie za czas pełnienia tej funkcji? Czy powinniśmy zawrzeć umowę i w jakiej formie? Czy to wynagrodzenie należy liczyć do podstawy „trzynastki”?

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy na czas realizacji funkcji społecznego inspektora pracy muszą Państwo obliczyć na zasadach ustalonych dla wynagrodzenia urlopowego, z tym że zmienne składniki należy przyjmować z miesiąca, w którym przypadnie zwolnienie. Nie mają Państwo obowiązku zawierać umowy określającej wymiar zwolnienia od pracy, a jej ewentualne zawarcie może nastąpić w wybranej przez Państwa formie, np. pisemnej. Wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy należy wliczać do podstawy wynagrodzenia rocznego.

UZASADNIENIE

Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników. Ma na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych wynikających z przepisów prawa pracy. Jest ona zatem powołana do reprezentowania i ochrony interesów wszystkich pracowników zatrudnionych w danym zakładzie pracy (art. 1–2 ustawy o społecznej inspekcji pracy).

Społeczni inspektorzy pracy, realizując swoje zadania i uprawnienia, powinni działać poza godzinami pracy. Jeśli jednak istnieje taka konieczność, to w drodze wyjątku mogą wykonywać swoje czynności w godzinach pracy. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, aby pracodawca w porozumieniu ze związkiem zawodowym (jako podmiotem kierującym społeczną inspekcją pracy) ustalił czas niezbędny do wykonywania przez społecznego inspektora pracy przypisanych mu czynności, np. 15 godzin w miesiącu, co pomniejszy czas pracy tego pracownika w danym miesiącu o taką liczbę godzin. Takie porozumienie może być zawarte w formie pisemnej, ale nie musi.

Bez względu na formę zawarcia porozumienia w sprawie wymiaru zwolnienia od pracy na czas pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, za czas niewypracowany w związku z pełnieniem takich czynności społeczny inspektor pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za czas takiego zwolnienia od pracy należy obliczać zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że zmienne składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości (np. premie, prowizje, wynagrodzenie określone stawką godzinową) obliczamy z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »