reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy obliczamy wynagrodzenie tak jak wynagrodzenie za urlop

Kiedy obliczamy wynagrodzenie tak jak wynagrodzenie za urlop

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Pracodawca, ustalając wysokość wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, a także wysokość niektórych składników wynagrodzenia, stosuje zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Należy pamiętać, że zasady te wykorzystuje się zarówno do obliczania wynagrodzenia, jak i do składników, które przyjmujemy lub wyłączamy z podstawy wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy

Zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego stosuje się przede wszystkim w przypadku ustalania wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia.

Pracodawca, ustalając podstawę obliczania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, musi uwzględnić otrzymywane przez pracownika stałe i zmienne składniki wynagrodzenia. Obliczając powyższe składniki, należy wziąć pod uwagę zasady obowiązujące przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego, z tym jednak zastrzeżeniem, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej (zmienne składniki wynagrodzenia za okresy nie dłuższe niż miesięczne) oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Stałe miesięczne składniki oraz składniki za okresy dłuższe niż miesięczne wypłaca się zaś w terminie ich płatności w ustalonej wysokości.

Tabela 1. Przypadki obliczania wynagrodzenia tak jak wynagrodzenia za urlop.

@RY1@i26/2011/014/i26.2011.014.000.0045.101.jpg@RY2@

@RY1@i26/2011/014/i26.2011.014.000.0045.102.jpg@RY2@

Pracodawca musi również pamiętać, że powyższe zasady stosuje się w przypadkach określonych w § 4 rozporządzenia z 29 maja 1996 r., np. za czas przestoju.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama