Czy osobie zasiadającej w komisji wyborczej w wyborach samorządowych przysługuje zwolnienie od pracy
Tak, powinni Państwo uznać nieobecność pracownika za usprawiedliwioną. Za tę nieobecność nie przysługuje mu jednak wynagrodzenie.
UZASADNIENIE
Członkom terytorialnych oraz obwodowych komisji wyborczych w związku z wykonywaniem zadań przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze maksymalnie 5 dni. Za czas tego zwolnienia pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, ale zachowuje prawo do wszystkich innych świadczeń wynikających z ubezpieczenia społecznego oraz z istnienia stosunku pracy. Zatem Państwa pracownik ma prawo do niepłatnego zwolnienia od pracy w związku z uczestnictwem w komisji wyborczej.
Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010 r., dlatego żądanie pracownika dotyczące udzielenia dnia wolnego w związku z członkostwem w komisji wyborczej przed tym terminem może być uzasadnione.
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Kup ksiażkę:
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencjaJeżeli pracownik chce skorzystać ze zwolnienia od pracy w związku z obowiązkami wynikającymi z zasiadania w komisji wyborczej, powinien co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy. Nie później niż następnego dnia po zakończeniu zwolnienia od pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie komisji wyborczej usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Zaświadczenie to powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
- podstawę prawną zwolnienia od pracy,
- przyczynę i czas nieobecności w pracy.
Zaświadczenie powinno zostać opatrzone pieczęcią terytorialnej albo obwodowej komisji wyborczej i podpisane przez przewodniczącego komisji. Dla przewodniczącego terytorialnej albo obwodowej komisji wyborczej zaświadczenie podpisuje jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje osoba zainteresowana, drugi pozostaje w danej komisji wyborczej.
Podstawa prawna
- art. 20 ust. 3 ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190),
- § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 9 września 2004 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących komisarzom wyborczym, członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz trybu udzielania im dni wolnych od pracy (Dz.U. Nr 208, poz. 2125 ze zm.),
- § 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 17 września 2010 r. w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (Dz.U. Nr 171, poz. 1151).
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: