Urlop szkoleniowy - nowe zasady podnoszenia kwalifikacji
REKLAMA
Nie. Jeśli pracodawca wyraził zgodę na podjęcie studiów przez pracownika, ma on obowiązek udzielić zwolnienia od pracy w celu uczestnictwa w zajęciach, jak również urlopu szkoleniowego na czas przygotowania się do egzaminu, jeśli wybrana przez pracownika forma kształcenia kończy się takim egzaminem.
REKLAMA
Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 16 lipca 2010 r., wprowadziła 2 obligatoryjne uprawnienia pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe, gdy pracownik podnosi je z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Jednym z nich jest udzielenie urlopu szkoleniowego, drugim – zwolnienie pracownika z całości lub części dnia pracy w celu punktualnego przybycia na zajęcia oraz uczestniczenia w nich. Natomiast przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika. Ustawodawca nie przewidział szczególnej formy wyrażania zgody przez pracodawcę. A zatem może być ona wyrażona w formie pisemnej, ustnej lub nawet w sposób dorozumiany.
Zwolnienie z całości lub części dnia pracy nie będzie przysługiwało, gdy program nauki przewiduje zajęcia w czasie dla pracownika wolnym od pracy (poza godzinami pracy pracownika) lub w wolne dla pracownika weekendy.
Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów: eksternistycznych, maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Jeżeli pracownik w ramach podnoszenia kwalifikacji odbywa zajęcia w czasie będącym dla niego czasem pracy, pracodawca ma obowiązek udzielenia mu czasu wolnego w celu punktualnego dotarcia oraz uczestniczenia w zajęciach. Jeżeli dodatkowo podnoszenie kwalifikacji kończy się egzaminem, tak jak w przypadku studiów, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze określonym w art. 1032 § 1 k.p.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat