Jaki zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Wymiar tego zasiłku wynosi:
• 18 tygodni (126 dni) w przypadku urodzenia jednego dziecka w trakcie jednego porodu,
• 29 tygodni (203 dni) w przypadku urodzenia dwojga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 31 tygodni (217 dni) w przypadku urodzenia trojga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 33 tygodni (231 dni) w przypadku urodzenia czworga dzieci w trakcie jednego porodu,
• 35 tygodni (245 dni) w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci w trakcie jednego porodu.
REKLAMA
Skrócenie to ma miejsce tylko wtedy, gdy pełny wymiar okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego (20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni) mieści się w okresie udzielonego urlopu wychowawczego.
Polecamy: serwis Urlop macierzyński
Pracownica korzysta z urlopu wychowawczego udzielonego na pierwsze dziecko, którego okres kończy się 15 października. W dniu 21 kwietnia pracownica urodziła drugie dziecko. Pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wynoszący 20 tygodni (140 dni) trwałby od 21 kwietnia do 8 września. W związku z tym, że pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego mieści się w całości w okresie udzielonego urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy przez okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie, a więc skrócony o 2 tygodnie, tj. przez okres 18 tygodni (126 dni). Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy za okres od 21 kwietnia do 22 sierpnia.
Jeżeli jednak pełny wymiar urlopu macierzyńskiego określony w Kodeksie pracy wykracza poza udzielony urlop wychowawczy, zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy przez pełny okres.
Źródło: www.zus.pl
Polecamy: serwis Przerwanie urlopu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat