reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Jakie wynagrodzenie po powrocie z wychowawczego?

Pracownik posiadający co najmniej 6 miesięczny staż pracy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze 3 lat, maksymalnie do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. Pracownik korzystający z takiego urlopu może w każdym czasie wrócić do pracy.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.

W kwestii wynagrodzenia za pracę przysługującego po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym wypowiedział się Sąd Najwyższy w sprawie Pani Anny.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Anna J. przed pójściem na urlop wychowawczy otrzymywała faktycznie niższą pensję, niż zostało to między stronami uzgodnione umownie dla zajmowanego przez pracownicę stanowiska. Po powrocie z urlopu wychowawczego nie było możliwości dopuszczenia pracownicy do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, wobec czego pracownicę dopuszczono do wykonywania innej, odpowiedniej pracy. Pracodawca ustalił pracownicy wynagrodzenie na tym nowym stanowisku w wysokości równej faktycznie pobieranej przez nią pensji sprzed daty udania się na urlop wychowawczy. Pracownica domagała się wyrównania tego wynagrodzenia do poziomu ustalonego w umowie na poprzednim stanowisku. Pracodawca odmówił, wobec czego sprawa trafiła do sądu pracy i dotarła aż do Sądu Najwyższego.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

W wyroku z dnia 29 stycznia 2008 r., sygn. akr: II PK 143/07 Sąd Najwyższy stwierdził, że punktem odniesienia dla określenia wysokości wynagrodzenia pracownika powracającego do pracy po urlopie wychowawczym nie jest wynagrodzenie pobierane przez niego przed urlopem, lecz wynagrodzenie przysługujące aktualnie na stanowisku, z którego pracownik odszedł na ten urlop.

WAŻNE: Wobec powyższego, ustalając wynagrodzenie po urlopie wychowawczym należy wziąć pod uwagę nie wynagrodzenie, które pracownik pobierał, ale wynagrodzenie, które faktycznie jest pobierane na stanowisku, z którego pracownik odszedł na urlop.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku.
Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama