REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu

Joanna Pysiewicz-Jężak
Jak obliczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu. /Fot. Shutter Stock
Jak obliczyć utracony zarobek pracownika wezwanego do sądu. /Fot. Shutter Stock
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia za czas wezwania do sądu a jedynie wydaje zaświadczenie o wysokości utraconego zarobku. Na jego podstawie sąd przyznaje pracownikowi rekompensatę pieniężną, nawet w sytuacji gdy wezwany stawił się w wyznaczonym miejscu, ale nie został przez sąd przesłuchany.

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu. Za czas tego zwolnienia pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, jedynie wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego zarobku za czas tego zwolnienia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy wewnętrzne przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.

Autopromocja

Zwolnienia od pracy i czas pracy związkowca >>

Stawiennictwo pracownika w sądzie

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli ta przyczyna jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Natomiast pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie wskazanego organu, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia (§ 2 ust. 1 w zw. z § 6 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

W razie skorzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy (w przypadku gdy obowiązek wypłaty wynagrodzenia za utracony zarobek nie wynika z przepisów wewnątrzzakładowych) pracodawca wystawia pracownikowi zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia (§ 16 ust. 2 ww. rozporządzenia). Zaświadczenie pracodawcy jest podstawą do uzyskania od sądu rekompensaty pieniężnej za utracony zarobek. Wynagrodzenie za utracony zarobek za dzień nieobecności w pracy z powodu wezwania przez sąd przyznaje się w wysokości przeciętnej dziennej dniówki pracownika (art. 85 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Kwotę tę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu należnego pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Górna granica stawki dziennej utraconego zarobku nie może być wyższa od kwoty stanowiącej równowartość 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe określonej w ustawie budżetowej. W 2011 r. kwota bazowa dla ww. osób wynosi 1766,46 zł, co oznacza, że stawka dzienna nie może przekraczać kwoty 81,26 zł.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik otrzyma rekompensatę za utracony zarobek nawet wówczas, gdy stawił się w sądzie, ale nie został przez sąd przesłuchany.

Obliczanie utraconego zarobku pracownika

Przeciętny dzienny utracony zarobek pracownika oblicza się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zasady obliczania ekwiwalentu określa rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Kiedy pracownik ma prawo do dodatków wyrównawczych >>

Ustalając podstawę wymiaru przysługującej pracownikowi jednodniowej rekompensaty, trzeba uwzględnić:

 • stałe miesięczne składniki wynagrodzenia w wysokości należnej w miesiącu, w którym pracownik stawił się w sądzie,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc w zmiennej wysokości wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc, w którym pracownik stawił się w sądzie, w przeciętnej wysokości z tego okresu,
 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy, w średniej wysokości z tego okresu (§ 15–17 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r.).

WAŻNE!

Podstawę wymiaru jednodniowej rekompensaty ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń, o których mowa w § 6 rozporządzenia z 15 maja 1996 r.

Ustaloną we wskazany powyżej sposób podstawę wymiaru należy podzielić przez współczynnik urlopowy (w 2011 r. współczynnik dla tej grupy pracowników wynosi 21), a następnie uzyskaną kwotę podzielić przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika. Otrzymaną stawkę godzinową należy pomnożyć przez taką liczbę godzin, jaką wezwany do sądu pracownik powinien przepracować w dniu nieobecności w pracy.


Przykłady

Autopromocja

Pracownik przedstawił pracodawcy wezwanie z sądu cywilnego do stawienia się w charakterze świadka, a następnie zwrócił się o wydanie zaświadczenia o utraconym wynagrodzeniu, jakie by uzyskał, gdyby tego dnia pracował. Wezwanie dotyczyło stawiennictwa w sądzie 10 maja 2011 r. Tego dnia pracownik miał do przepracowania 8 godzin. Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika tego dnia z pracy i wydać stosowne zaświadczenie. Pracownik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w stałej kwocie 3200 zł i zmienne premie miesięczne (w kwietniu otrzymał premię w wysokości 400 zł, w marcu 450 zł, a w lutym 280 zł).

Krok 1. Obliczamy podstawę wymiaru utraconego zarobku:

 • stałe wynagrodzenie miesięczne wynosi: 3200 zł,
 • zmienne składniki wynagrodzenia w postaci premii: (400 zł + 450 zł + 280 zł) : 3 miesiące = 376, 67 zł,
 • podstawa do dokonania obliczenia utraconego zarobku wynosi: 3576, 67 zł (3200 zł + 376, 67 zł).

Krok 2. Obliczamy stawkę godzinową, dzieląc podstawę wymiaru przez współczynnik urlopowy, a następnie dzielimy przez 8 godzin (norma dobowa pracownika):
3576, 67 zł : 21 = 170, 32 zł,
170,32 zł : 8 godz. = 21,29 zł.

Krok 3. Obliczamy kwotę utraconego zarobku, mnożąc stawkę godzinową przez 8 godzin, którą pracownik przepracowałby, gdyby nie był wezwany do sądu:
21,29 x 8 godz. = 170,32 zł.

Uzyskana kwota przewyższa równowartość 4,6% kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, tj. kwotę 81,26 zł, co oznacza, że pracownik z tytułu utraconego zarobku otrzyma z sądu zwrot w wysokości 81,26 zł, a nie 170,32 zł.

***

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Pracownik wynagradzany według stawki prowizyjnej, zatrudniony na 1/2 etatu, świadczy pracę w normach podstawowych 5 razy w tygodniu po 4 godziny w każdym dniu. 11 maja 2011 r. otrzymał wezwanie do sądu.

Pracownik w 3 miesiącach poprzedzających stawiennictwo w sądzie uzyskał następujące wynagrodzenie:

 • w kwietniu – 1580 zł (80 godz. pracy),
 • w marcu – 1700 zł (92 godz. pracy),
 • w lutym – 1460 zł (80 godz. pracy).

Krok 1. Ustalamy podstawę wymiaru utraconego zarobku:
1580 zł + 1700 zł + 1460 zł = 4740 zł,
4740 zł : 3 = 1580 zł.

Krok 2. Ustalamy wysokość stawki godzinowej:
1580 zł : 10,5 (współczynnik urlopowy obliczony proporcjonalnie do wymiaru etatu) = 150,48 zł,

150,48 zł : 8 godz. = 18,81 zł.

Krok 3. Obliczamy kwotę utraconego zarobku:
18,81 zł x 4 godz. = 75,24 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA