| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Czy usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika – członka ochotniczej straży pożarnej

Nasz pracownik nie stawił się w pracy. Należy on do ochotniczej straży pożarnej i uczestniczył w pracach, które strażacy wykonywali w związku z powodzią. Czy powinniśmy usprawiedliwić tę nieobecność i wypłacić mu wynagrodzenie?

Powinni Państwo usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy z powodu uczestniczenia w akcji ratowniczej. Natomiast to, czy powinni Państwo wypłacić mu za ten okres wynagrodzenie, zależy od wewnętrznych przepisów zakładowych.

UZASADNIENIE

Pracodawca powinien usprawiedliwić nieobecność pracownika w pracy będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej – przez czas niezbędny do uczestniczenia w działaniach ratowniczych i do wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu, a także – w wymiarze nieprzekraczającym łącznie 6 dni w ciągu roku kalendarzowego – na szkolenie pożarnicze (§ 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

WAŻNE!

Nieobecność w pracy pracownika będącego członkiem ochotniczej straży pożarnej z powodu działań ratowniczych na skutek powodzi jest nieobecnością usprawiedliwioną.

Należy przy tym zaznaczyć, że zwolnienie pracownika od pracy w razie konieczności udziału w akcji ratowniczej następuje w trybie przyjętym przez służbę ratowniczą odpowiednią do organizowania takich akcji. Natomiast czas koniecznego wypoczynku pracownika po zakończeniu akcji ratowniczej ustala osoba, która kierowała taką akcją.

Za czas nieobecności pracownika – członka OSP, spowodowanej akcją ratowniczą, nie należy się wynagrodzenie, chyba że przepisy wewnętrzne obowiązujące w zakładzie pracy stanowią inaczej. Wszystko zależy więc od regulaminu wynagradzania, a w małych podmiotach, które takiego regulaminu nie tworzą – od woli pracodawcy.

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »