Kategorie

Czy pracownikom odbywającym aplikację legislacyjną przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy

Małgorzata Podgórska
Pracownik zatrudniony w naszym urzędzie odbywa aplikację legislacyjną organizowaną przez Rządowe Centrum Legislacji. Przepisy dotyczące odbywania tej aplikacji nie przewidują dla pracownika urlopu szkoleniowego oraz zwolnień od pracy. Czy pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienia od pracy na podstawie przepisów Kodeksu pracy?

Pracownikowi nie przysługują na podstawie ogólnie obowiązujących przepisów urlop szkoleniowy ani zwolnienia od pracy na naukę. W jego przypadku nie stosujemy przepisów Kodeksu pracy.

UZASADNIENIE

Na aplikację legislacyjną dyrektor generalny urzędu może skierować członka korpusu służby cywilnej mającego wykształcenie prawnicze. Aplikację mogą odbywać, oprócz członków korpusu służby cywilnej, także pracownicy Rządowego Centrum Legislacji oraz innych urzędów administracji publicznej (np. Sejmu RP, Senatu RP). Aplikacja legislacyjna kończy się egzaminem składającym się z części pisemnej i ustnej. Szczegółowe zasady i tryb organizowania i odbywania aplikacji zostały określone w rozporządzeniu z 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej. Na podstawie przepisów tego rozporządzenia kierownik aplikacji wyznacza:

 • jeden dzień w tygodniu, w którym odbywają się wykłady i konwersatoria;
 • dni, w których wykłady i konwersatoria odbywają się w formie zajęć wyjazdowych – nie więcej niż 10 dni podczas trwania aplikacji.

Wykłady i konserwatoria odbywają się w wyznaczonych terminach przez okres 10 miesięcy. Ponadto aplikant bierze udział w zajęciach praktycznych, które odbywają się w wyznaczonych terminach, przez okres 12 miesięcy.

Reklama

Uczestnictwo we wszystkich zajęciach jest dla aplikanta obowiązkowe. Aplikant, który opuści więcej niż 10 wykładów lub konserwatoriów, jest skreślany z listy aplikantów i nie może zostać dopuszczony do egzaminu końcowego. Bez znaczenia pozostaje przyczyna tych nieobecności.

Przepisy ustawy o służbie cywilnej nie przyznają pracownikowi oraz urzędnikowi służby cywilnej prawa do urlopu szkoleniowego ani zwolnień od pracy na czas zajęć, mimo że są one obowiązkowe. Takich uprawnień nie przyznaje również rozporządzenie w sprawie aplikacji legislacyjnej.

WAŻNE!

Przepisy dotyczące odbywania aplikacji legislacyjnej nie przyznają pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego i zwolnień od pracy.

W odniesieniu do członków korpusu służby cywilnej – w celu określenia wzajemnych relacji stron (dyrektora generalnego urzędu i pracownika lub urzędnika) związanych z odbywaniem aplikacji, istnieje ustawowy obowiązek zawarcia umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki (art. 110 ustawy o służbie cywilnej).


Najczęściej umowy zawierają postanowienia dotyczące przyznania pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Konieczne jest wówczas doprecyzowanie, w jakim wymiarze ten urlop przysługuje i jaki jest jego cel. Umowa dotycząca odbywania aplikacji legislacyjnej często przyznaje pracownikowi również prawo do zwolnień z pracy na czas punktualnego przybycia na zajęcia oraz wzięcia w nich udziału i (ewentualny) obowiązek odpracowywania tych zwolnień. Jednocześnie w takiej umowie pracodawca może zobowiązać pracownika do zwrotu przez osobę skierowaną na aplikację całości lub części poniesionych przez dyrektora generalnego kosztów w przypadku rozwiązania przez pracownika (lub urzędnika) umowy o pracę przed czasem, jaki pracownik zobowiązał się przepracować po odbyciu aplikacji. Przy ustalaniu treści umowy dotyczącej odbywania aplikacji strony nie są związane przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi podnoszenia kwalifikacji zawodowych, ale mogą się nimi posiłkować.

WAŻNE!

Reklama

Dyrektor generalny urzędu w umowie dotyczącej wzajemnych praw i obowiązków pracownika (lub urzędnika) odbywającego aplikację legislacyjną może, ale nie musi, przyznać pracownikowi prawo do zwolnień od pracy na czas zajęć wynikających z odbywania aplikacji oraz do urlopu szkoleniowego.

Na aplikację legislacyjną pracownika (lub urzędnika) kieruje dyrektor generalny, który jest jego pracodawcą. W związku z tym – z praktycznego punktu widzenia – trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie będzie on udzielał aplikantowi zwolnień od pracy na czas zajęć albo urlopu szkoleniowego na przygotowanie się do egzaminu końcowego. Należy jednak pamiętać, że z prawnego punktu widzenia jest możliwa sytuacja, w której osoba odbywająca aplikację legislacyjną otrzyma od pracodawcy np. tylko zwolnienia od pracy na czas zajęć, natomiast nie będzie uprawniona do urlopu szkoleniowego lub odwrotnie – nie będzie miała w ogóle prawa zarówno do zwolnień, jak i do urlopu szkoleniowego. Wówczas, aby odbywać aplikację legislacyjną, będzie musiała korzystać z urlopu wypoczynkowego lub z urlopu bezpłatnego.

PRZYKŁAD

Dyrektor generalny w ministerstwie skierował pracownika komórki prawnej do odbycia aplikacji legislacyjnej. W celu określenia praw i obowiązków stron w kwestii odbywania aplikacji podpisano umowę, z której w szczególności wynika, że pracownik jest uprawniony do zwolnień od pracy na czas niezbędny do punktualnego przybycia na zajęcia i uczestniczenia w tych zajęciach. Umowa przewiduje także 10 dni urlopu celowego (szkoleniowego) na przygotowanie się i zdanie egzaminu końcowego na aplikacji. Gdyby natomiast umowa przewidywała tylko zwolnienia od pracy, a nie przewidywałaby prawa pracownika do urlopu szkoleniowego, pracownik musiałby przygotowywać się do egzaminu końcowego na aplikacji oraz zdawać egzaminy w czasie wolnym od pracy, np. w czasie urlopu wypoczynkowego, urlopu bezpłatnego lub w weekendy.

Podstawa prawna

 • art. 110 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505 ze zm.),
 • art. 1031–1036 Kodeksu pracy,
 • § 3, § 10–12, § 14 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 1 września 2010 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz.U. Nr 161, poz. 1079).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?