reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni?

W celu obliczenia wynagrodzenia za 2 dni urlopu okolicznościowego należy ustalić najpierw stawkę godzinową ze stałych składników wynagrodzenia, a następnie ze zmiennych. Na koniec sumujemy poszczególne stawki.

Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Zasady te dotyczą również ustalania wynagrodzenia za udzielone pracownicy zwolnienie od pracy w związku ze zgonem i pogrzebem ojca w wymiarze 2 dni, o którym mowa w § 15 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.), zwane potocznie „urlopem okolicznościowym”.

Przy ustalaniu stawek godzinowych ze stałych i zmiennych składników wynagradzania za 2 dni urlopu okolicznościowego stosuje się odmienne zasady. I tak, stałe wynagrodzenie dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w miesiącu, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych w tym miesiącu. Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia, wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu. Również zmienne składniki uwzględniamy tylko z miesiąca, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy.

W przedstawionej przez Czytelniczkę sytuacji najpierw obliczamy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy ze stałych składników wynagrodzenia. Miesięczną stawkę wynagrodzenia dzielimy przez liczbę godzin do przepracowania w listopadzie w celu uzyskania stawki godzinowej:

3200 zł : 160 godz. = 20 zł.

Stawkę za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę godzin urlopu:

20 zł x 16 godz. = 320 zł.

Następnie obliczamy wynagrodzenie za urlop ze zmiennych składników wynagrodzenia, dzieląc uzyskaną przez pracownicę prowizję przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez nią w listopadzie:

800 zł : 144 godz. = 5,50 zł.

Stawkę za 1 godzinę urlopu mnożymy przez liczbę godzin urlopu:

5,50 zł x 16 godz. = 88 zł.

Następnie sumujemy wynagrodzenie uzyskane ze stałych i zmiennych składników wynagrodzenia:

320 zł + 88 zł = 408 zł.

Za dwa dni urlopu okolicznościowego należy wypłacić pracownicy 408 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama