REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!
Komisja Kodyfikacyjna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.
rozwiń >

2 nowe Komisje Kodyfikacyjne i 2 wznowione Komisje Kodyfikacyjne

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Zostaną wznowione prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego oraz Komisji Kodyfikacyjnej Praw Karnego. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami. Zadaniem wszystkich czterech Komisji jest opiniowanie projektów aktów prawnych, które do oceny przesłał im Minister Sprawiedliwości, a także opracowanie projektów ustaw, których przygotowanie zlecił przewodniczący danego gremium. W skład każdej Komisji wejdą wybitni przedstawiciele środowiska europejskiego oraz eksperci mający znaczne doświadczenie z zakresu odpowiedniej dziedziny prawa. Co więcej w KKPC zasiadać będzie przedstawiciel Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Członkowie Komisji oraz ich przewodniczący będą powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Przewodniczący Komisji może także zlecić opracowanie konkretnej ustawy innym przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej oraz przedstawicielom organizacji zawodowych, społecznych i gospodarczych. Wówczas takie osoby będą uczestniczyć w pracach odpowiedniego zespołu problemowego.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w prawie cywilnym i prawie karnym - wznowienie prac

W dniu 5 marca 2024 r. na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekty Ministra Sprawiedliwości, które wznawiają działalność Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK). Jak wskazuje rząd: ponowne powołanie KKPC i KKPK, które zakończyły prace w 2015 i 2016 r. usprawni proces legislacyjny oraz przyczyni się do harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim. Obie Komisje pełniły ważne funkcje w zakresie opracowywania i opiniowania projektów aktów prawnych. Organy te są także nawiązaniem do Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym.

Czym zajmuje się prawo cywilne? W 2024 r. przypada 60-lecie KC

Prawo cywilne to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Podstawowym źródłem prawa cywilnego jest ustawa z 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610, dalej jako: KC). W 2024 r. przypada 60 lecie Kodeksu Cywilnego. Generalnie KC zawiera kilka najważniejszych działów, należą do nich:

1. część ogólna, w tym zagadnienia dot. dóbr osobistych, zdolności prawnej, zdolności do czynności prawnych.

2. prawo rzeczowe, tj. prawo własności oraz inne prawa rzeczowe, czyli wszelkie prawa na rzeczach ruchomych i nieruchomościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. prawo zobowiązań, tj. przepisy dot. treści zobowiązań i rodzajów świadczeń, umowy (np. sprzedaż, pożyczka, najem, spedycja), bezpodstawne wzbogacenie, czyn niedozwolony, niewykonanie lub wygaśnięcia zobowiązania.

4. prawo spadkowe, tj. dziedziczenie spadku na skutek śmierci osoby fizycznej, w tym tryb powoływania do dziedziczenia, dziedziczenie testamentowe.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC)

W obszarze właściwości KKPC znajdą się regulacje z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa handlowego. W szczególności chodzi o następujące ustawy o podstawowym znaczeniu dla systemu prawnego: Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych, Prawo upadłościowe, Kodeks postępowania cywilnego.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK)

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar kompetencji KKPK wejdą również liczne ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego

Całkowicie od nowa zostaną utworzone dwie Komisje Kodyfikacyjne. Jedną z nich jest Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego. Prawo rodzinne to szeroka dziedzina prawa, która zajmuje się kwestią: małżeństwa, ustania małżeństwa, relacji między małżonkami, władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi, kurateli, opieki, alimentów. Zadaniem tej komisji będzie opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa rodzinnego.

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, jej zadaniem będzie opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa w prawie dotyczącym ustroju sądownictwa i prokuratury. Ze względu na pewnego rodzaju "galimatias prawny", który panuje w tym obszarze, nie będzie to łatwe zadanie. Trzeba będzie na nowo zająć się Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa i innymi kluczowymi organami państwowymi. 

Zniesienie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

To bardzo ważne, że zostaną powołane nowe Komisje Kodyfikacyjne i dojdzie do przeglądu prawa oraz zaproponowania nowych wersji przepisów, ale z drugiej strony szkoda, że rząd zdecydował o likwidacji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Wydaje się, że to jeden z najważniejszych sektorów, który musi być dostosowany do aktualnych realiów. Praca wybitnych ekspertów oraz jej owoce w postaci: projektu indywidualnego i zbiorowego kodeksu pracy nie powinna być zaprzepaszczona. Pomimo tego, prawdopodobnie KKPP zostanie zniesiona i przestanie obowiązywać. Według projektu rozporządzenia (RD67) ma dojść do zniesienia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy oraz uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366). Planowany termin przyjęcia projektu przez RM: II kwartał 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA