REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!
Komisja Kodyfikacyjna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

rozwiń >

2 nowe Komisje Kodyfikacyjne i 2 wznowione Komisje Kodyfikacyjne

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Zostaną wznowione prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego oraz Komisji Kodyfikacyjnej Praw Karnego. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury oraz Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami. Zadaniem wszystkich czterech Komisji jest opiniowanie projektów aktów prawnych, które do oceny przesłał im Minister Sprawiedliwości, a także opracowanie projektów ustaw, których przygotowanie zlecił przewodniczący danego gremium. W skład każdej Komisji wejdą wybitni przedstawiciele środowiska europejskiego oraz eksperci mający znaczne doświadczenie z zakresu odpowiedniej dziedziny prawa. Co więcej w KKPC zasiadać będzie przedstawiciel Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Członkowie Komisji oraz ich przewodniczący będą powoływani i odwoływani przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Przewodniczący Komisji może także zlecić opracowanie konkretnej ustawy innym przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej oraz przedstawicielom organizacji zawodowych, społecznych i gospodarczych. Wówczas takie osoby będą uczestniczyć w pracach odpowiedniego zespołu problemowego.

REKLAMA

Zmiany w prawie cywilnym i prawie karnym - wznowienie prac

W dniu 5 marca 2024 r. na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekty Ministra Sprawiedliwości, które wznawiają działalność Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego (KKPC) i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK). Jak wskazuje rząd: ponowne powołanie KKPC i KKPK, które zakończyły prace w 2015 i 2016 r. usprawni proces legislacyjny oraz przyczyni się do harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim. Obie Komisje pełniły ważne funkcje w zakresie opracowywania i opiniowania projektów aktów prawnych. Organy te są także nawiązaniem do Komisji Kodyfikacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej, która funkcjonowała w dwudziestoleciu międzywojennym.

Czym zajmuje się prawo cywilne? W 2024 r. przypada 60-lecie KC

Prawo cywilne to jedna z najważniejszych gałęzi prawa. Podstawowym źródłem prawa cywilnego jest ustawa z 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610, dalej jako: KC). W 2024 r. przypada 60 lecie Kodeksu Cywilnego. Generalnie KC zawiera kilka najważniejszych działów, należą do nich:

1. część ogólna, w tym zagadnienia dot. dóbr osobistych, zdolności prawnej, zdolności do czynności prawnych.

2. prawo rzeczowe, tj. prawo własności oraz inne prawa rzeczowe, czyli wszelkie prawa na rzeczach ruchomych i nieruchomościach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. prawo zobowiązań, tj. przepisy dot. treści zobowiązań i rodzajów świadczeń, umowy (np. sprzedaż, pożyczka, najem, spedycja), bezpodstawne wzbogacenie, czyn niedozwolony, niewykonanie lub wygaśnięcia zobowiązania.

4. prawo spadkowe, tj. dziedziczenie spadku na skutek śmierci osoby fizycznej, w tym tryb powoływania do dziedziczenia, dziedziczenie testamentowe.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC)

W obszarze właściwości KKPC znajdą się regulacje z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa handlowego. W szczególności chodzi o następujące ustawy o podstawowym znaczeniu dla systemu prawnego: Kodeks cywilny, Kodeks spółek handlowych, Prawo upadłościowe, Kodeks postępowania cywilnego.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK)

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar kompetencji KKPK wejdą również liczne ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego

Całkowicie od nowa zostaną utworzone dwie Komisje Kodyfikacyjne. Jedną z nich jest Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego. Prawo rodzinne to szeroka dziedzina prawa, która zajmuje się kwestią: małżeństwa, ustania małżeństwa, relacji między małżonkami, władzy rodzicielskiej, opieki nad dziećmi, kurateli, opieki, alimentów. Zadaniem tej komisji będzie opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa rodzinnego.

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury

Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, jej zadaniem będzie opracowywanie projektów aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa w prawie dotyczącym ustroju sądownictwa i prokuratury. Ze względu na pewnego rodzaju "galimatias prawny", który panuje w tym obszarze, nie będzie to łatwe zadanie. Trzeba będzie na nowo zająć się Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym, Krajową Radą Sądownictwa i innymi kluczowymi organami państwowymi. 

Zniesienie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

To bardzo ważne, że zostaną powołane nowe Komisje Kodyfikacyjne i dojdzie do przeglądu prawa oraz zaproponowania nowych wersji przepisów, ale z drugiej strony szkoda, że rząd zdecydował o likwidacji Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Wydaje się, że to jeden z najważniejszych sektorów, który musi być dostosowany do aktualnych realiów. Praca wybitnych ekspertów oraz jej owoce w postaci: projektu indywidualnego i zbiorowego kodeksu pracy nie powinna być zaprzepaszczona. Pomimo tego, prawdopodobnie KKPP zostanie zniesiona i przestanie obowiązywać. Według projektu rozporządzenia (RD67) ma dojść do zniesienia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy oraz uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy (Dz. U. poz. 1366). Planowany termin przyjęcia projektu przez RM: II kwartał 2024 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

REKLAMA

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie.

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

REKLAMA

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

REKLAMA