| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę

Kodeks pracy daje pracownicom w ciąży szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy, wobec czego pracodawca nie może zwolnić kobiet w ciąży. Co jednak w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia? Czy ochrona przed zwolnieniem rozciąga się także na ten okres?

Ciąża na wypowiedzeniu

Pani Anna złożyła u pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Obowiązywał ją trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Po upływie pierwszego miesiąca tego okresu, Pani Anna dowiedziała się, że jest w ciąży. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?

Czy umowa o pracę rozwiąże się, jeżeli pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia?

Niestety, nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w okresie ciąży pracownicy. Pracownica jest objęta ochroną trwałości zatrudnienia od pierwszego dnia ciąży. Okres wypowiedzenia, w którym pracownik najczęściej dalej wykonuje swoje obowiązki, jest w takim wypadku normalnym okresem zatrudnienia, w którym obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy.

Stanowisko Sądu Najwyższego

W tej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. 

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Wobec faktu, że umowa o pracę rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia, do czasu jej rozwiązania, czyli de facto do dnia, w którym upłynie okres wypowiedzenia, nie jest możliwe wypowiedzenie umowy.

Obowiązki pracodawcy

W przypadku, gdy pracownica poinformuje pracodawcę o swojej ciąży, jest on zobowiązany do:

  • cofnięcia swojego oświadczenia o wypowiedzeniu (chyba że wypowiedzenie złożyła pracownica, wówczas to ona musi cofnąć swoje oświadczenie);
  • przywrócić pracownicę do pracy na poprzednim stanowisku.

Kiedy już pracownica zostanie przywrócona do pracy, należy pamiętać, że oczywiście nadal zostaje ona pod ochroną przed zwolnieniem. Powyższe nie wyklucza zwolnienia pracownicy w ciąży w trybie dyscyplinarnym, czyli bez wypowiedzenia, z winy pracownicy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Aktualizacja: 19.09.2014

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownica jest objęta ochroną trwałości zatrudnienia od pierwszego dnia ciąży. /Fot. Fotolia
Pracownica jest objęta ochroną trwałości zatrudnienia od pierwszego dnia ciąży. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »