Co zrobić, gdy kobieta na wypowiedzeniu zachodzi w ciążę
REKLAMA
REKLAMA
Ciąża na wypowiedzeniu
Pani Anna złożyła u pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę. Obowiązywał ją trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Po upływie pierwszego miesiąca tego okresu, Pani Anna dowiedziała się, że jest w ciąży. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracodawca?
REKLAMA
Czy umowa o pracę rozwiąże się, jeżeli pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia?
Niestety, nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w okresie ciąży pracownicy. Pracownica jest objęta ochroną trwałości zatrudnienia od pierwszego dnia ciąży. Okres wypowiedzenia, w którym pracownik najczęściej dalej wykonuje swoje obowiązki, jest w takim wypadku normalnym okresem zatrudnienia, w którym obowiązuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy.
Stanowisko Sądu Najwyższego
W tej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. akt: I PRN 23/95 stwierdzając, że wynikający z Kodeksu pracy zakaz rozwiązania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dla ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania tej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę.
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia
Wobec faktu, że umowa o pracę rozwiązuje się po upływie okresu wypowiedzenia, do czasu jej rozwiązania, czyli de facto do dnia, w którym upłynie okres wypowiedzenia, nie jest możliwe wypowiedzenie umowy.
Obowiązki pracodawcy
W przypadku, gdy pracownica poinformuje pracodawcę o swojej ciąży, jest on zobowiązany do:
- cofnięcia swojego oświadczenia o wypowiedzeniu (chyba że wypowiedzenie złożyła pracownica, wówczas to ona musi cofnąć swoje oświadczenie);
- przywrócić pracownicę do pracy na poprzednim stanowisku.
Kiedy już pracownica zostanie przywrócona do pracy, należy pamiętać, że oczywiście nadal zostaje ona pod ochroną przed zwolnieniem. Powyższe nie wyklucza zwolnienia pracownicy w ciąży w trybie dyscyplinarnym, czyli bez wypowiedzenia, z winy pracownicy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat